Van'da 40 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı

Ukrayna saldırılarıyla dünyanın büyük bir bölümünü siyasi olarak karşısına alan Rusya’ya bu girişimi pahalıya patladı. Ülkelere uygulanan küresel ölçekteki yaptırımları izleyen Castellum.ai adlı internet sitesinin verilerine kadar Rusya, saldırıların başlamasının ardındaki dünyanın maksimum yaptırıma maruz kalan ülkesi haline geldi. Rusya, 22 Şubat öncesinde 2 bin 754 yaptırımla listede kendine yer bulurken, saldırıların ardından gelen ilave 2 bin 778 yaptırımla zirveye oturdu. Toplam 5 bin 532 yaptırımla birinci sıraya yerleşen Rusya’yı 3 bin 616 yaptırımla İran izlerken, Suriye 2 bin 608, Kuzey Kore ise 2 bin 77 yaptırımla listede yer aldı. Dünyada en fazla yaptırım uygulanan öteki ülkeler aralarında 651 yaptırımla Venezuela, 510 yaptırımla Myanmar ve 208 yaptırımla Küba da bulundu.

azami yaptırım İsviçre’den

Öte Yandan listeye göre Rusya’ya en sert tepkiyi veren ülke 568 yaptırım ile İsviçre oldu. Onu 518 yaptırımla Avrupa Birliği, 512 yaptırımla Fransa, 454 yaptırımla Kanada ve 413 yaptırımla Avustralya izledi. ABD’nin ise Rusya’ya bugüne değin 243 yaptırım uyguladığı bildirildi. Keza yaptırımların toplamda 2 bin 427 kişi, 343 kuruluş, 6 gemi ve 2 uçağı niyet aldığı belirtildi.

Rusya’ya milletlerarası camiadan sert tepki

Rusya’nın Ukrayna’daki 2 ayrılıkçı bölgenin bağımsızlığını tanıması ve Ukrayna’ya yönelik askeri işlem başlatmasının arkasından batı dünyasından Moskova’ya sert tepki gelmişti. ABD, NATO ve Avrupa Birliği, Rusya’ya karşın peş peşe yaptırımlar uygulamaya koymuştu.

Burak Ersoy
 

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir