Tatile çıkacaklara sahte web sitesi uyarısı

Vatandaşların bilhassa sosyal medyadaki paralı reklam ve promosyonlara uyarı etmesi gerektiğini andıran Güney Ege Turistik Otel işletmecileri Birliği (GETOB) Başkanı Mustafa Deliveli, “Ilk Önce tüketicilerin uyarı etmesi gereken en temel konu sosyal ağ üzerinden gördükleri paralı reklamlar, promosyonlardır. Böyle bir promosyon görüldüğü vakit yazar telefon numarasını direkt arayarak rezervasyon gerçekleştirmek yerine otelin resmi web sitesine girip bu numaranın içten olup olmadığı denetleme edilmelidir. Ayrıca cep telefonlarına yada mail adreslerine gelen sahte promosyonlara da uyarı edilmelidir” dedi.

Turistik Gezi Acenteleri Birliği (TURSAB) Bölge Temsilcilik Kurulu Başkanı Suat Esin, “Sahte otel siteleri ve sahte gezi acenteleri siteleri özellikle bayram dönemlerinde epeyce artıyor. Biz vatandaşların TURSAB olarak uyarılarımızı yapıyoruz. Bu konuyla ilgili fazla dikkat etmeleri gerekiyor. Çünkü şu aşamaya değin çoğu vatandaşımız maalesef sahte siteler yüzünden dolandırıldı. Vatandaşlar bu konularda oldukça özenli olmalı ve başta oradaki oteli aramaları gerekiyor. Fiilen bu otele rezervasyonları yapılmış mı yapılmamış mı onu öğrenmeleri gerekiyor. Ayrıca bir takım siteler de TURSAB logosunu ve bazı acentelerin logosunu bilgileri olmadan kullanabiliyorlar. O nedenle o logoda belirli acenteyi arayıp gerçekte bu sitenin o acenteye ait mi yok mi olduğunu öğrenmeleri gerekiyor” diye konuştu.

Bir Takım şikayetleri emniyet birimlerine de bildirdiklerini belirten Esin, “Sahte siteler ile ilgili emniyet güçlerimizin bilişim bölümleri sıkı bir egzersiz içerisindeyiz. Bizlere gelen şikayetleri de kendilerine ilettiğimiz oluyor. Tespit ettikleri siteleri kapatıyorlar ve nereden açılmış, kim açmış gibi bilgilerine de ulaşılıyor. Saptama edilen kişiler ağır yaptırım ve cezalara çarptırılıyor” ifadelerini kullandı.

Turizmciler tatil için rezervasyon yaptırmak isteyen vatandaşları sadece tanıdık ve güvenilir sitelerden alışveriş yapmaları konusunda uyarıp, mutlaka tatil tarihi için yer ayırtılan oteli arayarak zorunlu kontrolleri yapılması ve sahtekarlara karşısında itinalı olmaları yönünde uyarılarda bulunuyor.

Güldemet Kızıl

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir