Suriyeli tek yumurta üçüzleri ilk defa Türkiye’de duymaya başladı

Suriye’nin İdlib kentinde dünyaya gelen tek yumurta üçüzleri Naya, Mira ve Maya Yahya, sinirsel işitme rahatsızlığı nedeniyle doğuştan olan işitme kaybı yaşıyordu. Yapılan afiyet taramalarında işitme kaybı netleşti. Aile bu hastalığın tedavisi için araştırmalarda bulundu. Ameliyatın Gaziantep Özel Hatem Hastanesinde başarıyla uygulandığı bilgisine ulaşınca Gaziantep’e getirilen üçüz kız kardeş, KBB Uzmanı Op. Dr. Abdulkerim Başaran tarafından Biyonik kulak ameliyatına alındı. Ameliyata alınan üçüz kız kardeş, Dr. Başaran’ın gerçekleştirdiği başarılı ameliyat bir uçtan bir uca duymaya başlayacak.

3 hafta sonradan en ince ayrıntısına kadar duyacaklar

Ameliyattan 3 hafta sonra adamakıllı duymaya başlayacak olan Naya, Mira ve Maya taburcu edilirken anne Rim Yahya ile baba Firas Yahya’nın mutluluğu gözlerinden okundu. Güç ve riskli ameliyatı başarılı şekilde gerçekleştiren Dr. Başaran ise, “Kız çocuklarının hayatın başındayken böyle büyük bir sorunun üstesinden gelmeleri bizim açımızdan sevinç verici” dedi.

“Biyonik kulak ameliyatına aldık”

Hastaların kendilerine Suriye’nin İdlib kentinden ulaştığını paylaşan Dr. Başaran, kardeşlerin doğuştan gelen bir işitme kaybının olduğunu söyledi. Kardeşlerin doğumun arkasından dışardan gelen seslere cevap vermediğinin görüldüğünü aktaran Dr. Başaran, “Kesin Olmama üzerine yapılan birincil incelemelerde hastalarımızda sinirsel işitme kaybı saptama edilmiş. Biz de ilk olarak gerekli inceleme ve muayenelerini yaptık. İncelemelerin ardından hastalarımızı biyonik kulak ameliyatına ihtiyaçları olduğuna karar verdik. Biyonik kulak ameliyatı doğruca hastanın kaybolmuş bir duyu organını tekrardan hastaya kazandırmaktayız. Böylelikle hastaların hayatına büyük bir artı katmaktayız. Çünkü işitmesi olmayan bireyler bununla birlikte zekâ olarak da yaşıtlarından geri kalmakta, bu da hasta ve ailesi açısından son derece üzücü bir durum. Düşünün mesela duymayan bir insanın tekrardan duymasını sağlıyoruz. Hasta, bir birey olarak tekrardan topluma katılıyor. Son derece özellikli ve ciddi sonuçları olan bir ameliyat türü” diye konuştu.

“Üçüzler hiç duymadıkları sesleri duymaya başlayacaklar”

Operasyonun başarılı geçtiğini, ameliyat sırasında yapılan testlerin sonucunun da olumlu olduğunu ve bununla beraber işlem sonrası çekilen filmlerde de cihazların uygun olduğunun saptama edildiğini sözlerine ekleyen Dr. Başaran, “Hastalarımızın kulağına yerleştirdiğimiz cihazlar çalıştı. Üçüzlerin acilen bir sorunu yok. Bundan sonradan oysa süreçte de hastaların eğitimi fazla kayda değer. Çünkü hastalar hiç duymadıkları sesleri duymaya başlayacaklar. Bundan sonraki süreçte fazla ciddi bir eğitim gerekiyor. Hastalara sesleri tanıtıp konuşmalarında muavin olacağız. 3-4 hafta daha sonra cihazları tam çalıştırıp sesleri duymalarını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

“Kızlarım duyacak inşallah”

Ameliyatın başarılı geçmesinden nedeniyle doktora çok teşekkür ettiğini bildiren Anne Rim Yahya, “Kızlarım inşallah bundan sonra duyacaklar” derken, hem hastaneden keza de doktordan çok memnun kaldıklarını aktaran baba Firas Yahya ise, “Ameliyat başarılı geçti. Bundan sonra kızlarım inşallah daha iyi olacak. Doktorumuzdan Allah razı olsun” biçiminde konuştu.

Said Vakkas Yağcı – Muhammet Abdulkadir Esen
 

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir