Putin: “İstanbul’daki Rusya-Ukrayna müzakerelerinde ciddi bir ilerleme kaydedildi”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Birleşik Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’i Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Kremlin Sarayı’nda ağırladı. Guterres’in talebi doğrultusunda gerçekleşen görüşme takriben 1 saat sürdü. Donbass Bölgesi’nde sivillere aleyhinde soykırım uygulandığını savunmaya sürekli Putin, “Rusya’nın Ukrayna’da Donbass’ta askeri operasyonuyla ilgili endişelerinizi biliyorum. Bugünkü konuşmamızın merkezinde bu olacağını düşünüyorum. Bu bağlamda, bütün sorunun darbeden sonra ortaya çıktığını belirlemek isterim. 2014’te Ukrayna’da yapılan anayasaya tutarsız bir darbedir. Kiev yetkililerinin bu sorunu askeri yollarla çözmeye karşın bir diğer başarısız girişiminden sonra, Minsk Anlaşmaları adı verilen başka bir aşamaya geldik. Bu, Donbass’taki durumu dostane bir şekilde çözme girişimidir. Ancak ne yazık ki bizim için 8 yıl boyunca orada yaşamış ahali kendilerini bir ablukanın içinde buldular. Kiev yetkilileri bu bölgeyi abluka altına aldıklarını duyurdu. İlk başta reddettiler ama ardından bunu söylemekten çekinmediler ve bu bölgeye askeri baskıyı sürdürdüler” dedi.

Putin, Donetsk ve Luhansk için Kosova örneğini verdi

Guterres’in, Rusya’nın Ukrayna’ya karşın askeri operasyonlarını “işgal” olarak tanımlaması üstüne Putin, Milletlerarası Adalet Divanı’nın “toplumların kendi kaderlerini devir hakkı” maddesine atıfta bulunarak, “Bu karara tarafından herhangi bir devlet, merkezi devlete egemenliğini duyuru ederken başvuruda bulunmak zorunda yok. Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Irk Cumhuriyeti de bu emsale dayanarak egemenliklerini duyuru etme hakkında sahiptir. Batılı muhaliflerimizde dahil almak üzere birçok ülke Kosova konusunda bunu yaptı. Biz de aynısını Donbass’taki cumhuriyetler için yaptık. Biz bunu yaptıktan sonra onlar bize ricada bulundular. Onlara aleyhinde askeri işlem yürüten (Kiev yönetimi) devletlere karşısında askeri takviye başvurusunda bulunuldu. Bu BM sözleşmesine uygun şekilde yapıldı. Rusya, Donbass’taki insanlara uygulanan soykırıma karşı Donetsk ve Luhans Irk Cumhuriyetlerini tanımaya zorlandı. Rusya’nın BM Tüzüğü uyarınca özel bir askeri operasyon başlattı” dedi.

“Mariupol’deki durumun trajik sonuçları var ancak orada savaş sona erdi”

Rusya’nın Ukrayna’daki operasyonlarındaki gündemden düşmeyen Mariupol kenti hakkında da konuşan Putin, “Orada koşul karmaşık ve trajik lakin gerçekte çatışma kalmadı. Yaklaşık bin 300 Ukraynalı asker teslim oldu. Hatta daha fazlası. Yaralılar da var ama durumları iyi. Tam teşekküllü olarak doktorlarımız göre çare ediliyorlar. Azovstal fabrikası iyice ablukaya alındı. Fakat buraya bir işlem düzenlemiyoruz. Ukrayna göre burada sivillerin bulunduğuna dair talimat duyuyoruz. Ukrayna askerleri sivilleri ya özgür bırakıyor ya da Suriye’deki terörist gruplar gibi sivil nüfusun arkasına saklanıyor. Yapılması en iyi şey sivillerin çıkışını karşılamak. Bu en basit şey” ifadelerini kullandı.

“Müzakerelerden vazgeçmiyoruz”

Rusya’nın askeri operasyonlarını sürdürmesine karşın tartışma kapısını daima açık tuttuğuna uyarı çeken Putin, “Askeri harekatın devam etmesine rağmen, diplomatik yolda da anlaşmalara varabileceğimizi umuyoruz. Müzakerelere devam ediyoruz. Bundan vazgeçmiyoruz. Ukrayna, Kırım ve Donbass konularını devlet başkanları düzeyinde tartışmayı önerge etti oysa güvenlik konusunda anlaşmalar olmadan kararlar alınamaz” dedi.

“İstanbul’daki Rusya-Ukrayna müzakerelerinde önemli bir ilerleme kaydedildi”

İstanbul’da gerçekleşen Ukrayna-Rusya müzakerelerinde bir dizi kararlar alındığını ama hemencecik arkasında Bucha olayı gibi bir provokasyonun patlak verdiğini savunan Putin, “İstanbul’daki Rusya-Ukrayna müzakerelerinde ciddi bir ilerleme kaydedildi. Ama ne eyvah ancak bu anlaşmalara varıldıktan ve müzakerelerin devamı için kullanışlı şartlar oluşturma niyetimizi ortaya koymamıza rağmen Bucha’da bir provokasyonla karşı karşıya kaldık. Biz bu provokasyonun kimin tertiplediğini, hangi vasıta ve insanlarla çalışıldığını biliyoruz. Ukraynalı müzakere heyetinin yeni bir çözüme ilişkin tutumları bundan sonra dramatik bir şekilde değişti” diye konuştu.

“BM, Rusya ve Ukrayna aralarında bağlantı grubu oluşturulmalı”

Putin’in arkasında söz bölge Guterres ise, Ukrayna’da BM’ye gereklilik duyulduğunu söyleyerek, “Rusya’nın bir antre oluşturulduğunu duyurduğu, Ukrayna’nın başka bir antre oluşturulduğunu duyurduğu bir dizi durumla karşı karşıyayız. Koşul böylece oysa pratikte uygulanmıyor. Bu koridorların etkin olabilmesi için BM, Rusya ve Ukrayna arasında bağlantı grubu oluşturulmalı. Böylece hiç kimsenin bu koridorların oluşturulmasından kaçınmak için bir bahanesi olmasın” dedi.

Guterres’ten Mariupol için iki taraflı egzersiz çağrısı

Ukrayna’nın Mariupol kentindeki duruma değinen Guterres, “Mariupol’e gelince fazla geniş bir bölge değil edildi. Birçok insan orada mağdur durumda kalıyor. Şehri terk etmek istiyorlar. Biri Rusya’ya gitmek istiyor öteki Ukrayna kadar yoklama edilen bölgeye gitmek istiyor. Uluslararası Kızılhaç Komitesi ile birlikte bu insanların tahliyesini yapmak üzere Rusya ve Ukrayna yetkilileriyle çalışmaya hem tüm kaynaklarımızı kullanmaya hazırız. Bu daha uzun bir süreç olacak. Kayıtlı işbirliği biçimleri oluşturmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Erhan Altıparmak

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir