Putin: “Dışarıdan biri Ukrayna'ya müdahale etmeye çalışırsa, yanıtımız yıldırım hızında olacaktır"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg kentindeki Tauride Sarayı’nda Rusya Federal Meclisi üyelerine hitap etti. Putin, 2020 yılında yapılan yeni Anayasa referandumu ile parlamentonun güçlendirildiğini savunarak, “2020 yılında kabul edilen Tüzük değişikliklerinin sadece parlamentonun konumunu ve etkisini güçlendirmekle kalmayıp aracısız parlamenterlerimizi de güçlendirdiğimiz aşikardır. Ayrıca vurgulamak isterim, Rusya’nın bağımsızlığını ve egemenliğini daha artı pekiştirmek için herhangi bir dış gücün yönlendirmesi ve müdahalesi olmadan ulusal yargının geliştirilmesi için şartlar oluşturuldu. Ülkemizde gücün kaynağı sadece Rusya halkıdır. Temsilcilerimiz, parlamentodaki siyasi partilerimiz birbirleriyle olan tüm rekabete karşın anavatanımızın savunması ve emniyet sorunlarının çözümü konusunda ve temel milli çıkarlar söz konusu olduğunda daima birleşik bir tavır sergiliyorlar” dedi.

“Ukrayna’ya operasyonlar Donbass, Kırım ve bütün Rusya’nın güvenliğini sağlayacak”

Ukrayna’daki askeri operasyonların kendileri için önemine dikkat çeken Putin, “24 Şubat’ta başlatılan Donbass ve Ukrayna’da yürüttüğümüz özel askeri operasyonun bütün görevleri kuşkusuz yerine getirilecektir. Bu Donbass, Kırım ve tüm Rusya’nın batış ve güvenliğini sağlayacaktır. Asker ve subaylarımızın anavatanımızı şimdiden beri sarmış olan tehlikeyi önlediğini açıkça görmeliyiz. Cesaretleri, kararlılıkları, kahramanlıkları ile topraklarımızda ortaya çıkacak büyük çaplı bir çatışmayı engellediler. Tarihsel olarak Rusya’yı yoklama altına alma politikası izleyen ve bu politikayı sürdüren güçlerin, kendilerine kadar böylesine egemen, büyük, hatta heybetli bir ülkeye ihtiyacı yoktur. Yalnızca varlığımızın gerçeğiyle kendileri için bir risk oluşturduğuna inanıyorlar” dedi.

“Bugünün hesaplı boğma planları da başarısız oldu”

Ukrayna operasyonlarına başlamalarının ardındaki kendilerine uygulanan ekonomik ambargoların başarısız olduğunu savunan Putin, “Hedeflerine hiçbir zaman ulaşamadıkları için Rusya’ya karşısında ekonomik bir savaş için büyük hazırlıklar yapıyorlar. Bugünün idareli boğma planları da başarısız oldu. Çözümlerimiz, gereksinim sahibi vatandaşlarımıza, çocuklu ailelere ve yaşlılara aracısız olarak takviye sağlamayı amaçlıyor. Ekonominin kilit sektörleri, stratejik işletmeler, ufak ve orta ölçekli işletmeler de yardım sağlanıyor ve sağlanmaya devam edilecek” dedi.

“Dıştan biri Ukrayna’ya müdahale etmeye çalışırsa, yanıtımız şimşek hızında olacaktır”

Ukrayna’ya başlattıkları askeri operasyonlara dış müdahaleleri kabul etmeyeceklerini savunan Putin, “Dış güçler kadar neredeyse her sene komşu ülke ile aleyhinde karşıya getirildik. daha sonra Rusya ve Ukrayna’yı ilk elden bir çatışmanın içine soktular. Kırım ve Donbass’a askeri hamle da dahil elde etmek üzere bu nesil planlar, ne eyvah ancak bugünün sonuçlarını getirdi” dedi.

Ukrayna’da olanlara müdahaleyi aracısız kendilerine yönelik bir müdahale olarak algılayacaklarını dile getirerek, “Dıştan biri Ukrayna’ya müdahale etmeye çalışırsa, yanıtımız şimşek hızında olacaktır” ifadelerini kullandı.

Erhan Altıparmak

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir