Dünyanın en pahalı çiçeği

Geçtiğimiz yaz meydana çıkan orman yangınlarının ardındaki Marmaris’in dağlarında yanan ağaçların içinde görsel şöleni andıran ‘ayı gülleri’ küllerinden doğarak yeniden açtı. Marmaris’te Nisan ve Mayıs aylarında sadece bir bölgede yetişen ve Türkiye’de Afyonkarahisar ve dünyada Güney Avrupa’da görülen, ‘şakayık’ da denilen ‘ayı gülleri’ endemik bitkileri koruma aşağı tutuluyor.

Marmaris Ağaçlandırma ve Doğa Koruma Derneği Başkanı Ali Demirtaş, “Ayı gülleri veya şakayık diye tanıdık bu bölgeye özgü endemik bir bitki. Buralar yanarken buraya gelip baktığımızda, fazla endişelenmiştik, bir daha çıkar mı çıkmaz mı diye. Köklü bir soğanı olduğu için çıkıp çıkmayacağından tam belli olamamıştık fakat çıkmış şükür. derhal çok güzel bir durumda, üstünde arılar çiçek tozu alıyor doğanın yeşerdiğini görüyoruz. Tek korkumuz, bu bölümler yanmış durumda, kesim yapılırken buraya yol açma gibi bir kusur yapılmaz ve bunlar değil edilmez. Çünkü bu Marmaris’e özgü bir çiçek türü ve korunması gerekir. Biz de Marmaris Ağaçlandırma ve Doğa Koruma Derneği olarak kesintisiz bu bölgelerde geziyoruz. Elimizden geldiğince değerlerimizi korumaya çalışıyoruz. Yanlış dışarı giden işleri ya da yapılması gereken işleri yetkililere bildiriyoruz. Ümit ederim ki çabuk günde de derhal bu şeyleri atlatacağız ve bu yangının izlerini sileceğiz” şeklinde konuştu.

Marmarisli turizmci Şenay Tokmak ise, “Bu çiçekleri tabii ancak senelerdir bu tepeye tırmanırken görürdük. Başlıca o zaman ormanın içinde bu değin fazla belirli olmuyordu ama derhal daha çok ortaya çıkmışlar. Ama doğrusu doğa kendisini yeniliyor gördüğünüz gibi. Daha önce ki geçişlerimizde buralarda daha çok çiçek vardı hatta başka renkler de vardı. Bazılarını göremedim derhal. Eminim aşağı taraflarda daha var memnunum görmekten” dedi.
Şenay Tokmak, ayı güllerini koparmanın cezası ile ilgili olarak, “Ben de geçen sene öğrendim böyle bir suç oluşturan olduğunu. Bu yıl için tekrar değerlendirme oranlarına tarafından 109 bin lira olmuş koparmanın cezası, umarım halkımız da bu konularda bilinçlenir de gelip koparamaz” açıklamasında bulundu.

Ulusal Parklar yetkilileri kadar ayı gülleri ve öteki endemik bitkilerin görüldüğü alanlarda sık aralıklar ile kontroller yapılıyor. Bitkilerin kopartıldığını ya da zarar verildiğini saptama ettikleri şahısların izini dedektif gibi süren ekipler, 109 bin 593 lira para cezası ve adli cinayet uyguladıklarını belirtti.

Güldemet Kızıl
 

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir