Dünya Pilotlar Günü'nde iki pilota acı veda

Olayla ilgili konuşan acılı aile, uçağın düşme nedeninin detaylı incelenmesi ve ne kadar zaman havada kaldığının incelenmesi için yetkililere seslendi. Diğer yandan 26 Nisan’ın Dünya Pilotlar Günü olduğu ve iki pilotun da bugün son yolculuklarına uğurlanacakları öğrenildi.

Durum, dün saat 15.00 sıralarında merkez Osmangazi ilçesi Bağlarbaşı Mahallesi Sarıgül sokak üstünde uçtuğu sırada evlerin üzerine düşerek yanmaya başladı. Hoca pilot Furkan Otkum ve öğrenci pilot Murat Avşar, düşme neticesinde durum uygun hayatını kaybetti. Düşen Teknam-2002 marka uçağın YBS Sondaj ve Havacılık isimli şirketin sahibi Yenal Ahmet T.’ye ait olduğu ortaya çıktı. Yapılan birincil incelemelere kadar uçağı 90 saatlik uçuşu bitirmek için kiralayan kıdemsiz pilot Murat Avşar’ın kullandığı tespit edildi. 2 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili YBS Havacılık şirketinin sahibi Yenal Ahmet T., uçağın sivil havacılık uçuş kurallarına uygunluğunu denetleyen işyeri sahibi Fevzi A. ve Uçak Teknisyeni Mustafa K. gözaltına alındı. Emniyette birincil ifadelerine başvurulan 3 kişi sonradan özgür bırakıldı. Kırım ekibinin gece saatlerinde yaptığı inceleme çalışmalarının arkasında uçağın enkazı sokaktan kaldırıldı.

Sabahtan saatlerinde cenazelerini almaya gelen pilot Furkan Otkum’un dayısı Ahmet Polat, uçağın uzun zaman havada kaldığını hatta bir bilgiye takriben İzmir’e gidip geri döndükten sonra aynı uçağı Furkan Otkum’a eğitim yapması için verildiğini bahis etti. Sözlerine şirket yetkililerine seslenerek sürekli Polat, “Bir uçağın kaç saat uçacağını bizim hocalarımız fazla kuytu söyleyebilirler. bununla birlikte firmanın bir envanterinin olduğunun ve bu envanterde kaç adet uçağının olduğunu, uçakların hangi model olduğu gizli bir şekilde görülebilir. Yeni bir Furkan faciası olmaması namına söylüyorum. Bu halk müziği bizim tepemizde uçuyorlar. Yani vasıflı mı vasıfsız mı nasıl bu aşamaya gelmiş.

Bunların araştırılması gerekiyor. Bizim canımız gitti lakin diğer canların gitmesini istemiyoruz. Lütfen yetkililerin buna bir önderlik yapması gerekiyor. Uçağın havada uçması ve inmesi bir kontrole alt olması gerekiyor. Bunları kontrol eden firmalar kimler. Kimler denetliyor. Son olarak alıştırma mesaisine bakılırsa, Furkan’ın neden düştüğü ya da niçin düşürüldüğü ortaya çıkacaktır. Furkan çok başarılı ve fazla uçuş saati olan bir öğrenciydi. Furkan sevilen ve hem herkesin onunla hedeflemek istediği bir insandı. Burada ben şirketi suçlamıyorum fakat suçlamak için elimizde donelerin olması gerekiyor. Bunlar nelerdir envanterdir. Bu uçak İzmir’e gidiyor. İzmir’den dönüyor. Tekrar Furkan’a veriliyor eğitim vermesi için. Bu dürüst mu dur, değil midir bizim aldığımız bilgiler. Yetkililerden bir an önce bu konuyu aydınlatmasını istiyoruz” diye konuştu.

Öteki yandan Türkiye’nin birincil pilotu olma unvanına sahip Fesa Evrensev’in Türkiye semalarındaki ilk uçuşunu 26 Nisan 1912’de gerçekleştirmesi dolayısıyla 26 Nisan günü “Dünya Pilotlar Günü” olarak seçildi. Uçağın düşmesi sonucu hayatını kaybeden Furkan Otkum ve Murat Avşar’ın Adli Tıp Kurumu Morgunda yapılan otopsilerinin ardından ailelerine teslim edildi. Ailesi göre teslim alınan Furkan Otkum’un cenazesi, İstanbul Kurtköy Mezarlığında kılınacak olan ikindi namazının ardındaki defnedileceği öğrenildi. Murat Avşar’ın cenazesi ise memleketi olan Mersin’e gönderileceği öğrenildi.

Hakan Gönül – Ali Kamur
 

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir