Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine sonrası açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim Kurulu toplantısı sonrası alınan kararları açıkladı. Salgın sürecinde dünya genelinde yaşanan sorunlara uyarı çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Koskoca devletlerin havalimanlarında, sınır kapılarında maske takma kavgasına giriştiklerine hep birlikte tanık olduk. Devletlerin yönetim becerileri bu dönemde sınandı. Türkiye tüm bu sınamalardan alnının akıyla çıkabilen eksik sayıda ülkeden biri olmuştur. Dünyada örnek bir varoluş mücadelesini ortaya koyan bu heyeti hem kutluyorum. bundan başka bizim için çok fazla önemli olan hocalarımızı ebediyete uğurladık. Salgında hayatını kaybeden hocalarımızın isimlerini verdiğimiz hastaneleri bu mücadelenin sembolleri olarak görüyoruz. Diğer ülkelerde insanların sağlık durumu kuruluşlarına erişimi kısıtlanırken, biz yalnızca salgın döneminde büyük kasaba hastaneleri, devlet hastaneleri ile 16 binin üzerinde yeni yatağı da hizmete açtık. Salgınla en büyük mücadeleyi yürütürken toplumsal ihtiyaçların karşılanmasında da herhangi bir zafiyete asla müsaade etmedik” dedi.

Yaşanan süreçte millet görevlilerinin ve gönüllülerinin oluşturduğu Vefa grupları gibi uygulamalarla insanların yanında olduklarını kaydeden Erdoğan, “Idare olarak bize en büyük desteği Sağlık Bakanlığımızın salgın tehdidinin dünyada duyulmaya başlamasıyla oluşturduğumuz Bilim Kurulumuz ve daha aşağı egzersiz grupları vermiştir. DSÖ de bu süreci yakından takip ederek takdirlerini kendi platformlarında açıklama etmişlerdir. Kriz dönemlerinde kamuoyu beklentilerini yerine getirmek, alınan kurallara uyulmasını sağlamak, bunların olası etkilerini yönetmek kesinlikle kolay değildir. Hükümet olarak bilimsel verilerle toplumsal beklentileri en üst düzeyde buluşturmaya gayret ettik. Daima birlikte ülkemizi bu sancılı dönemden sağ salim çıkartarak milletimize aleyhinde sorumluluğumuzu yerine getirmenin huzuru içinde bir aradayız” açıklamasında bulundu.
Salgının başlangıcında bilinmeyen, sonucu kestirilmeyen bir virüsle aleyhinde karşıya gelinmesinin yol açtığı belirsizlikler olduğunu ifade den Erdoğan, “Virüsün kaynağı olarak gösterilen Çin’den gelen bilgiler, dehşetengiz bir tablo ortaya koymaktaydı. Hastalık dünyaya yayıldıkça bilim insanlarının gözlem ve tespitleri tüm dünya ile birlikte bizi de derhal her gün yeni bilgilere, yeni tavsiyelere maruz bıraktı” dedi.

Vatandaşları virüse karşısında korumak için dünyada geliştirilen her aracı en çabuk şekilde ülkeye kazandırarak mücadeleyi ön plana çıkardıklarını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Kendi verilerimizi çözümleme ettikçe bilgilerimizi geliştirdik, kendi mücadelemizi oluşturduk. Bugün dünyada kendi aşısını üretebilen 9 ülkeden biri konumundayız. Elde ettiğimiz her çaba ve tecrübeyi dost ve kardeş coğrafyalardaki halklarla paylaşarak insani sorumluklarımızı yerine getirdik. Dünya genelinde 160 ülkeye ve iki milletlerarası kuruluşa tıbbi takviye desteği sağlayarak gelişmiş ülkeler ilk olarak almak üzere dünya bu konuda hiç de hayırla yad edilmeyecek bir girişim sergilemiştir. Kendi güvenlikleri ve refahları dışarıda hiçbir şeyi dikkatsiz ülkelerin insanlığın tamamına karşın tehditler karşısındaki bu bencilliği tarihin utanç sayfalarına kaydedilmiştir. Türkiye olarak bu süreçten çıkardığımız ders sağlık altyapısı ve hizmetleri konusunda da kendi kendimize tatmin edici ülkü gelmemizin şartı olduğudur” değerlendirmesinde bulundu.

“1 milyon 300 bin karakter afiyet ordumuzun haftanın 7 günü verdiği hizmetleri asla unutmayacağız”

Erdoğan, “İnşallah enerjik altyapımız ve kaliteli insan kayağımızla bu hedefe tez ulaşacağız. Tüm bu işlem her tarafında Sıhhat Bakanlığı ekibi ve Bilim Kurulu üyelerimizin çabalarına, emeklerine şahsen şahit olduğumuz son iki yıldır mesaisinin az kalsın tamamını hiçbir somut karşılık beklemeksizin salgınla mücadeleye ayıran değerli bilim insanlarımıza milletim namına şükranlarımı sunuyorum. Bakanımız ve ekibi ilk olarak almak üzere 1 milyon 300 bin kişilik sıhhat ordumuzun haftanın 7 günü verdiği hizmetleri asla unutmayacağız. Yürütülen mücadeleye yardım veren bakanlıklarımız, Diyanet İşleri Başkanlığımız ve diğer kurumlarımızın mensuplarını tebrik ediyorum. Sıhhat çalışanlarımıza teşekkürlerimizi en azından bir kısmını onlara karşın şiddetin önüne geçilmesinden, özlük haklarındaki iyileştirmelere dek bir dizi düzenlemeyle ifade etmenin gayreti içindeyiz” ifadelerini kullandı.

“Yaklaşık 3 yıldır uygulanan kapalı mekanlardaki maske faydalanma zorunluluğu tümüyle kaldırılmıştır”

Salgının bundan böyle kitlesel bir tehdit olmaktan çıkmasıyla birlikte Avrupa ülkelerinin yaklaşık olarak tamamının kısıtlamaları kaldırdığını hatırlatan Erdoğan, “Ülkemizin bu aşamaya geldiğine inanıyoruz. Nitekim bugün yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında bu hususlar enine boyuna değerlendirilmiştir. Bilim Kurulumuz bundan sonra olağanüstü bir şart olmadıkça ahenkli görüşme yapmasına ihtiyaç kalmadığı görüşüne varmıştır. Sağlık Durumu Bakanlığımız ise Salgın Yönetimi Eylem Planı çerçevesinde çalışmalarını tekrar sürdürecektir. Korona virüs tedbirleri çerçevesinde takriben 3 yıldır uygulanan kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu tümüyle kaldırılmıştır. Yalnızca toplu nakliye araçları ile afiyet kuruluşlarında maske uygulamasına vakalar, binin altına düşene değin bir müddet daha devam edilecektir. Bilim Kurulumuzun önerisi, ileri yaşlardaki kişiler ile kronik hastalığı, hastalık şüphesi, tehlikeli gruplarla teması olanların maske kullanmaya devam etmeleri yönündedir. Tekrar Bilim Kurulumuz kronik hastalığı olanlar ve yaşlılar ilk önce almak üzere bütün vatandaşlarımızın salgına karşısında en büyük kozumuz olan aşıların bilhassa hatırlatma dozlarını ihmalkârlık etmemelerini de önermektedir. Ekinliği ispatlanmış olan kendi aşımız Turkovac hatırlatma dozları konusunda bilhassa tavsiye edilmektedir. Bunun için aile sağlığı merkezleri ve kamu hastanelerinde aşı kullanım merkezleri ihtiyaca yanıt verecek şekilde faaliyetlerini sürdürecektir. Ülkemizde üretilen korona virüs ilaçlarının vatandaşlarımıza ücretsiz dağıtımı devam edecektir. Güncel teknolojiler ve tedaviler de yakından izlenecektir. Rabbimden öncelikle kendi vatandaşlarımız edinmek üzere tüm insanlığa dinç, tehlikesiz, huzurlu, müreffeh bir gelecek temenni ediyorum” açıklamasında bulundu.

Hülya Keklik
 

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir