Bursa’nın kadın otobüs şoförü erkeklere taş çıkartıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Toplu Nakliye İşletmeciliği (BURULAŞ) otobüslerinde 5 yıldır şoförlük yapan Ayşen Acar, (45) arzu ile alt olduğu mesleğinin zorluklarını anlattı. Kadınların istediklerinde her şeyi başarabileceklerini söyleyen Acar, trafikte vasıta kullanan kadınların diğer sürücülere kulak asmamaları gerektiğini vurguladı.

Çocukken edebiyat öğretmeni olma hayalinin olduğunu sonra sarı otobüsleri görünce ilgisinin arttığını da gösteren Acar, dünyaya yeniden gelse bu mesleği yapacağını dile getirdi. Mesaisinin olduğu her gün otobüsü ile insanların ulaşımlarını karşılamak için engebeli trafikte direksiyon sallayan Acar, sürücülerin otobüs duraklarına araç park etmemesi ve trafik kurallarına uyması için de uyarıda bulundu.

Bursa’da daha önce şehir içi otobüslerde tek kadın olduğunu şu an bir kişi ile birlikte 2 kadın direksiyon salladıklarının altını çizen Ayşen Acar, “İlkokulda edebiyat öğretmeni almak istiyordum. Ama olamadım ve aradan vakit geçti. Yoldan geçen sarı otobüsler, tırlar ilgimi çekti ve heveslendim. Ben sarı otobüs şoförü olacağım dedim ve oldum. Hiç pişmanlık duymadım. Her Yerde dünyaya gelsem seçeceğim iş edebiyat öğretmenliği değil, otobüs şoförlüğü olur. Ne dek baskı olursa olsun, mesleğime aşığım” dedi.

Bir ay sonra görevde 5’inci yılına gireceğini ifade eden Acar, “Yeni işe başladığımda yadırgayanlar, korkanlar bile oldu. Bizde tabu vardır ‘kadından şoför olur mu’ diye. Ama inerken teşekkür ettiler. Sonradan alışıldı. Kartlarını okutup yerlerine geçiyorlar. Ara Sıra sohbet edip, arkadaşlıklar bile kurdum. Eşim de otobüs şoförü. İkimiz birbirimizi anladığımız için bir zorluk yaşamıyoruz” diye konuştu.

Direksiyon mesaisi bitince ev mesaisinin başladığını bildiren Acar, “Ev, temizlik, yemek mesaisi başlıyor. Eşim ile beraber yapıyoruz. İkimizde benzer meslekte olduğumuz için zorluklarını biliyoruz. Öyle zorlanmıyorum. Buradan eşime de teşekkür ediyorum. Benim misafirliklere, güne gitmek gibi öyle alışkanlıklarım değil. Benim o kadar vaktim olmuyor. Eşimle birlikte dışarıda yemeğe çıkabiliyoruz. Bir sorun yaşamadık. Eşimle aynı meslekte olduğumuz için ikimizde benzer şeyleri yaşıyoruz. Bazen evde iş konuşuyoruz ama sonradan konuyu değiştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Kısaca yaşadıkları zorluklara da değinen Acar, “Ara Sıra sıcaklarda otobüste bayılan olabiliyor. Benim de bir kez başıma geldi. H-2 hattında çalışırken, bütün değişim saatinde bir bayan arka tarafta bayılmış. Yolcular söyledi. Benim de değişim saati olduğu için kadını hastaneye götürdük. Orada gereken yardımı yaptılar, bende başından ayrılmadım. Eşi bana teşekkür etti ve kendisi ile hala görüşüyoruz” dedi.

Kadınların hayatın yer yerinde olduğu gibi trafikte de olduğuna uyarı çeken Acar, “Binsinler arabalarına, korna mı öttürüyorlar, tıkasınlar kulaklarını ve devam etsinler. Kornoya aldırmasınlar ve bizim hayatın her alanında olduğumuzu gösterelim. Buradan tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü de kutluyorum” biçiminde konuştu.

Samet Içten – Uğur Uslubaş
 

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir