Bursa'da uçak kazası dehşetini yaşayanlar anlattı

Bursa’da dün meydana gelen ve 2 pilotun hayatını kaybettiği uçak kazasının dehşetini yaşayan semt sakinleri anlattı. 60 yaşındaki Yılmaz Özgürlük, kazadan saniyelerle kurtulduğunu şöyle anlattı:

“Olay uygun raslantı bulunuyordum. Markete gitmek için evden çıkmıştım. Ani bir gürültü oldu. Karşımda biri vardı ve koşmaya başladı. Ben anlamadım ve o koşan kişiyi izlemeye başladım. O esnada yüksek uçak sesi duydum. Uçaklar burada kesintisiz dolaştığı için alışkındım. Ama süratli bir çarpma ile uçak tepemde sıvılar ve tozlar başımın üzerinde toz bulutu oluşturdu. Kendimi gözetmek için oradan hızlıca kaçtım. Bir Anda uçağın minibüs dibine çakıldığını görür görmez kaçmak zorunda kaldım. Fazla şiddetli bir ses ve çarpma sesi oldu. Ben bir lahza donakaldım. O koşan arkadaşa niye beni uyarmadın diye çıkıştım. O esnada her yerde bir patlama meydana geldi. Ben de yukarıya içten yürüdüm. 112 ivedi servisi aradım. Bildirdim, bilgilerinin olduğunu söylediler. Ben pilotları görmedim. Sürekli çocuklar oluyor sokakta. Talih eseri okul saati olduğu için çocuklar yoktu. Pilotlar için Allah’tan rahmet diliyorum. Çarpma hemen patlama olsaydı alevler beni de yutabilirdi. 10 saniye değil, 3 saniye önce gitsem uçağın olduğu yerde olurdum.”

”Pilotlar önüme düştü”

Kaza yaşanmadan kısa vakit önce torunlarına bakmak için dışarıya çıktığını anlatan Sultan Kaya, “Torunlara baktığım esnada bir ses duydum. Önüme baktım, ölen pilotlar düştü. Orada da telefonda kızımla konuşuyordum. Bağırarak, ‘İki adamı öldürdüler aşağı attılar’ dedim. Ben başımı kaldırıp baktığımda çatı üzerime geldi. Uçağın parçası çatıya düşmüştü. Bir parçada aracın üstüne devrildi daha sonra ateş aldı. Ben yere düşen pilotlarda tepki yoktu. Bizim çocuklardan başka kimse dışarıda değildi. Benim çocukları kucaklayıp içeri koştuğumda alevler çoğaldı” diye konuştu.

“Patlama vardı, alevler vardı, yakıt döküldü” diyerek konuşmasını sürdüren Sultan Kaya, “Semt kıyamet yeri gibi oldu. Ben ilk önce ölen pilotları gördüm, sonradan kafamı kaldırınca sesi duydum ve olayı gördüm. Pilotlarda hareket olsa ben müdahale edecektim. Allah kimsenin başına vermesin. Bende 3 yaşındaki torunum ile saniyelerle kurtuldum” ifadelerini kullandı.

“art arda patlamalar oldu”

Olayın bir diğer görgü tanığı Ömer Taşdemir ise, “Dükkanın önünde babamla beraber bekliyorduk. Yönüm bütün sokağı görüyordu ve uçağın düşüşünü ayrım ettim ve babama bağırdım. Koşarak yolun yarısına geldim. 112 ve itfaiye arayacaktım ancak bir patlama oldu ve geri kaçtım. Alevler yeniden yükseldi. Kardeşime seslendim. Yangın tüplerini istedim. Olay yerine birazcık müdahale ettik. Bir arabaya müdahale ettik. Bir aracı kurtarma şansımız yoktu. Yangın tüpleri ile mavi araca müdahale ettik. Mavi arabayı kurtardık. Binaya sıçramasını diye uğraştık. Düşen pilotlarımızı gördük. Kanadı çarpınca bir pilot öne düştü, diğeri birazcık arkasına düştü. Uçaktan azıcık öne düştüler. art arda patlamalar oldu. Tam müdahale edemedik. Bizler de fazla üzüldük” dedi.

“Otomobil tutuşsa, ev yanacaktı”

Aracı yanmaktan daha sonra anda kurtulan ve evinin önüne uçak düşen Özcan Sönmez de, “Patlama olduğunda evdeydim ve yatıyordum. Patlama oldu balkona koştum. Yerde yatan pilotları gördüm. Merdivenlerden inip pilotlara gitmek istedim lakin patlamalar olmaya başladı ve arabalar ateş aldı. İlk önce çocuklarımı kurtardım. Arabanın alev içinde olduğu gördüm. Arabayı geri geri çıkarmaya çalıştım. Eğer otomobil yanmış olsa, ev yanacaktı. Doğalgaz açıktı. Bizi Allah korudu, ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Çocuğum fazla etkilendi”

Evinin üstüne uçak düşen Hüseyin Sarı da olay anında çalıştığını belirterek, “Çocuklarım ve eşim evdeydi. Beni arkadaşım aradı ve sokağa uçak düştüğünü söyleyince ben eve düştüğünü tahmin etmiyorum. Eşimi aradım cevap vermiyor. Daha Sonra fark ediyorlar ve telaşlanıyorlar. Alevleri görüyorlar, patlama oluyor. 4 yaşında çocuğumla eşim arka bahçeden atlamaya çalışmış. İkinci kattan atlamaya kalkmış çocuk var diye korkmuş. Tekrar kapıya yönelmiş merdivenlerden inerken düşmüş. Kapıdan çıktıktan sonra panikle baştan düşüyor. Ondan daha sonra koşuyor. Çatı, duvar hasarlı. Belediyeden geliyorlar. Müdahale edecekler bizde bekliyoruz. Elimizden diğer bir şey gelmiyor. Bu durumdan çocuğum fazla etkilendi. Çok konuşkan bir çocuktu lakin duruldu” şeklinde konuştu.

Samet Dürüst – Burak Türker
 

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir