‘Beni taciz, rahatsız ediyorsun’ diyerek saldırdığı aile hekiminin burnunu kırdı

Durum, öğlen saatlerinde Adapazarı ilçesinde yer alan Figen Sakallıoğlu Hızırtepe Aile Sağlığı Merkezi Hızırtepe Aile Sağlığı Merkezinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, aile hekimi olan Metin Kurşunoğlu, Rahatsızlık Yönetimi Platformu çerçevesinde hastası A.K.’yi kontrol için merkeze çağırdı. İddiaya tarafından, doktorun yanına giren A.K. hiçbir tartışma yaşanmamasına karşın biranda ‘sen beni taciz, rahatsız ediyorsun’ diyerek Kurşunoğlu’nu yumruklamaya başladı. Saldırgan olay yerinden kaçarken, başından yaralanan ve burnunda kırıklar olduğu öğrenilen hekim baygınlık geçirerek kanlar içerisinde kaldı.

Sağlık Durumu merkezine sevk edilen 112 ekiplerince Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan doktor Kurşunluoğlu tedavi altına alındı. Kontrole çağırdığı hastası kadar darp edilen hekim vatandaşların, sağlıkçılara aleyhinde şiddete başvurmamaları gerektiğini açıklama etti. Darp edilen Kurşunluoğlu’nun emekli olan doktor babası Muzaffer Kurşunoğlu ile Sağlık-Sen Sakarya Şubesi de yaşanan olaya karşı çıktı.

“Alnım açıldı, burnumda kırık var”

Darp edilen Aile Hekimi Metin Kurşunoğlu, “Biz Aile Hekimleri olarak hastaları Rahatsızlık Yönetimi Platformu çerçevesinde. Bu hastayı da öyle kontrole çağırmıştık. Kontrole çağırdığımda ‘sen beni taciz ediyorsun, rahatsız ediyorsun’ dedi ve yumruklamaya başladı. Ben bir şey yapamadım, sesim çıkmadı. Alnım açıldı, burnumda kırık var. Sağlıkta zor maalesef yaygın ve bugün de geldi bizi buldu. Vatandaşların bu nesil şeyler yapmaması, afiyet çalışanlarına saygılı olması, şiddete başvurmamaları ve zorunlu yerlerin de bu konuya dahil olup zorunlu incelemelerin başlatılmasını istiyorum” dedi.

“Gerekli tedbirlerin alınarak adalet ettiği cezaların verilmesini istek ediyoruz”

Saldırıya uğrayan kişinin babası emekli hekim Muzaffer Kurşunoğlu ise, “Bu devlete ben 50 sene hekim olarak hizmet ettim. Oğlum da doktor, ben bu hastaneden emekliyim radyoloğum. Hastaların içerisinde bu tür psikopatlar çıkabiliyor. Fakat devletimizin buna zorunlu tedbirlerini almasını istek ediyoruz, kendilerine yalvarıyoruz, bunlara bir önlem alsınlar. Cezalar çok hafif. Bunu 100 hastadan bir adam başına yapıyor lakin o eğer adalet ettiği cezayı almıyorsa, örnek teşkil ediyor ve önü açılıyor. Oğlum fazla sakin bir insan. Saldırıyı gerçekleştiren birey, oğlumun yarısı kadardı, fizik olarak oğlum ondan fazla güçlüdür. Vurmaz, hiç vahşi zor kullanmayan bir kişidir yani cümbür cemaat tanır” diye konuştu.

“İçimiz kanıyor, insanlığa sığmayacak şekilde doktorumuz darp edilmiş”

Sıhhat-Sen Sakarya Şube Başkan Abdullah Sönmez, “Hızırtepe’de Aile Hekimimize güç uygulandı. Sıhhat-Sen olarak biz zor ile ilgili yasanın çıkmasının mücadelesini veriyoruz ve Sıhhat-Sen her ay şiddet raporu yayınlıyoruz. Mart ayı zor raporumuzda da 31 sağlık durumu çalışanımıza şiddet uygulandı, 38 sağlık çalışanı da mağdur oldu. Bugün gerçekte içimiz kanıyor, mübarek Ramazan ayında, Kadir Gecesi’nde ne insanlığa ne İslamiyet’e sığmayacak bir şekilde doktorumuz darp edilmiş. Doktorumuzun burnunda parçalı kırıklar var, dolayısıyla içimiz kanıyor. Sıhhat çalışanlarına baskı katalog suçlara dahil oldu bundan böyle emrindeki yapanın yanında kar kalmayacağı dönemler başladı. Ama zor biran önce son bulmalı ve bunu gerçekleştirenler hak önüne çıkartılarak tutuklamalar gerçekleştirilmeli. Doktor bey hastayı tarama için çağırıyor, vatandaş doktora uç saldırıyı gerçekleştiriyor. Dolayısı ile biz bunu içimize sindiremiyoruz” biçiminde konuştu. Konuyla ilgili tahlil sürüyor.

Burak Can Tokyürek – Orkun Kaya
 

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir