Bakan Kurum: '36 bin konut ile cumhuriyet tarihinin en büyük deprem dönüşümlerini Elazığ ve Malatya’da yaptık'

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, programları çerçevesinde Elazığ’a geldi. Elazığ Valiliğine geçen bakanlar haysiyet defterini imzaladıktan daha sonra İl Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Toplantı ardından Bakan Kurum açıklamalarda bulundu.
Elazığ’da yaşanan depremde 41 vatandaşın hayatını kaybettiğini aktaran Bakan Kurum, “Bütün Türkiye olarak yasa boğulmuştuk. Bizde o gün için bakanımız, ilgili kurum ve kuruluşumuzla Elazığlı kardeşlerimizin yarasını sarmak için bir seferberlik ruhu ile cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde harekete geçtik. Ilgi Çekici alanlarında mahalle mahalle, sokak sokak Elazığlı kardeşlerimizle bir arada olduk. Onlara sözler vermiştik. Bütün kardeşlerimiz bize inandılar, güvendiler. Bizde bundan önce olduğu gibi yine onların emeklerini beklentilerini hayallerini nafile çıkarmadık. Toplamda 24 bin 900 ev yapımı planlandı. Elazığ ve Malatya’da toplamda 36 bin konut yapılarak cumhuriyet tarihinin en büyük zelzele dönüşümlerini Elazığ ve Malatya’da yapmış olduk” diye konuştu.

“Pasif bir şekilde 18 sene eşdeğer taksit taksit ödemelerini gerçekleştiriyor olacaklar”

Elazığ genelinde fazla kayda değer bir deprem dönüşümü gerçekleştirdiklerini vurgulayan Bakan Kurum, “Bununla Birlikte belirlemiş olduğumuz rezerv alanlarda da yeni uydu kentleri yapımını yağmış olduk. Bu çerçevede konutlarımızın yaklaşık 18 bin konutumuzu teslim ettik. Etaplar halinde de teslim süreci devam ediyor. Vatandaşlarımızın kentsel dönüşümle ilgili ödemeleri nasıl olacağıyla ilgili bir beklentileri vardı. Onu da bugün yapmış olduğumuz istişarelerde hep birlikte karar vermiş olduk. Bu çerçevede ev bedelleri AFAD’da vermiş olduğumuz adalet sahipleri ile vatandaşlarımızın almış olduğu konutların yakın bedeller olacak. Ödemeleri de Eylül 2022 itibari ile başlayacak. Pasif bir şekilde 18 yıl eşdeğer taksitle ödemelerini gerçekleştiriyor olacaklar. Bu da deprem dönüşümünde vatandaşlarımızın mağdur olmamaları adına attığımız bir adımdı. Yargı sahibi olamayanlar, yeniden ikinci evi olanlar gibi problemler vardı. O günkü yapmış olduğumuz işlevlerde böyle bir çözümü bulmuştuk. Aslında büyük bir dönüşümü gerçekleştirmiş olduk. Biz her afete gidiyoruz. Hamt olsun hiçbir afetin altında Türkiye Cumhuriyeti Devleti kalmamıştır. Cumhurbaşkanımız talimatı çerçevesinde vatandaşımızla birlik birliktelik ruhu içerisinde bu çalışmaları yürüttük. Bundan sonrada benzer hoşgörüyle çalışacağız. Biz Elazığ ve Malatya’ya geldiğimizde Antalya’ya, Giresun’a, Kastamonu’ya gittiğimizde bundan böyle kendi memleketimize gitmiş gibi hissediyoruz. Burada aylarca, günlerce kaldık. Onlarda bizi bağrına bastı. Şimdide 22 Ocak’ta çektiğimiz acının hüznün yerini mutluluğa bırakacağını defalarca birlikte şahit olacağız. Hep birlikte vatandaşlarla iftar düzenleyeceğiz. Ailelerimize ziyarette bulunacağız. Vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına başsağlığı dileklerimi iletiyorum” şeklinde konuştu.

Kamil Can Kılıç – Sedat Erbak – Ahmet Mücahid Kantarcıoğlu

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir