Muş’ta bir köy kara gömüldü, açtıkları tünellerle ulaşımı sağlıyorlar

Muş’ta bir köy kara gömüldü, açtıkları tünellerle ulaşımı sağlıyorlar

Merkeze 48 kilometre mesafedeki 1800 rakımlı Yukarıyongalı köyü etkili olan yağıştan nedeniyle kara gömüldü. 100 hane ve yaklaşık 600 nüfuslu köyde kar yağışının yanı sıra tipi ve fırtınanın da etkisiyle köydeki evler, ahırlar ve samanlıklar kara teslim oldu. İş makinelerinin giremediği rahat sokaklarda kendi imkanlarıyla patika yollar oluşturan köy sakinleri, ahırlardaki hayvanlara ulaşabilmek için ise kardan tüneller açtı. Çatı ve damlarda biriken karları temizleyen vatandaşlar, günün büyük bir bölümünü karla mücadelede kullandıkları küreklerle geçiriyor.

“Tünelimiz adeta Bolu tüneline benziyor”

Kar yağışından dolayı bütün evlerin kar aşağıda kaybolduğunu ifade eden köy sakinlerinden Eyüp Omur, ahırlara varmak için tünelleri kullandıklarını söyledi.

Açtıkları tünelleri Bolu tüneline benzeten Omur, “100 metre Bolu tüneli gibi tünel açtık. Hemen Hemen Bolu tüneline benziyor. Burada her kar yağışında samanlarımız, evlerimiz, ahırlarımız kar aşağıda kayboluyor. Biz neredeyse karın aşağı felç oluyoruz. Yerdeki karlar çatılarla birleşmiş durumda” dedi.

“Kar insan boyunu geçti”

Kar yağışının bu sene hiç ara vermediğini anlatan Eyüp Omur, “Her gün her gün kar yağıyor. Kar insan boyunu geçti. Burada fazla rüzgar ve tipi oluyor. Kasırga sebebiyle bazı yerlerde kar kalınlığı 4 metreye ulaşıyor, bir takım yerlerde ise yarım metre” ifadelerini kullandı.

“Artık kar atacak yer kalmadı”

8-9 kere damda kar temizliği yaptıklarını vurgulayan vatandaşlardan Mustafa Yöndem ise “Artık kar atacak yer kalmadı. Bu yıl 1,5-2 metre kar yağışı var her hâlükarda. Bütün evler kara gömülmüş durumda. Yaşam durdu. Damın üstündeki karı aşağı atıyoruz, evlerin önü kapandığı için bundan başka altında inip kapıların önünü temizliyoruz. Bunu yapmak zorundayız yoksa yollar kapanır ve millet geçemez. Evlerin önü pozitif kapandığı vakit patika yollar yapıp aralardan öyle gidip geliyoruz” diye konuştu.

Uğur Yüce
 

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir