20 yıl önce öldü diye selasını verdiler, bugün 121. yaşını kutladı

20 yıl önce öldü diye selasını verdiler, bugün 121. yaşını kutladı

8 çocuk ve 48 torun sahibi Akkız Büyükturgut, 20 yıl önce Ankara’da geçirdiği bir ameliyat sonrası yoğun bakıma alındı. Çocukları hatalı anlaşılma dolayısıyla yoğun bakımda olan annelerinin öldüğünü köydeki yakınlarına duyurdular ve araç istediler. Bu sırada yoğun bakımdan çıkartılan Akkız Büyükturgut oğulları göre köyündeki evine getirildiği sırada camiden selasının verildiğini duydu.

İlçede kızı Zeynep Hoş ile birlikte yaşamış Akkız Büyükturgut, bugün 121. yaş gününü pasta keserek kutladı. Saraykent Kaymakamı Ali Kurnaz, Akkız niniye sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Hayatında öncelikle doğum günü kutlamanın mutluluğunu yaşayan Akkız Büyükturgut, doğum günü pastasını üfleyerek yeni yaşına bastı. İlk defa kutladığı yaş gününde Akkız Büyükturgut’un mutluluğu gözlerinden okundu.

Uzun ve sağlıklı yaşamını hareketli olmaya, doğal yiyecekler yemeye ve erken kalkmaya borçlu olduğunu belirten yüzyıllık nine Akkız Büyükturgut, en büyük hayalinin ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yakından bakmak olduğunu söyledi. Hayatında ilk kez doğum günü kutladığını dile getiren Büyükturgut, Kaymakam Açıkgöz’e teşekkür etti.

Zeynep Güzel, “Annemin yanındayım. Oğlumun evindeydim. Annem yalnız olunca gidip yanına durayım ve anneme bakayım dedim. Yanındayım bakıyor, getiriyor, götürüyorum. Ölünceye dek başındayım. Annemi çok seviyorum. Annemle birlikte olmaktan çok mutluyum. Her türlü ihtiyacını karşılıyorum. Allah bir harçlık verdi. Alıyorum getirip götürüyorum, o da yiyor, ben de yiyorum. O da aldığını oduna kömüre veriyor. Yaşayıp gidiyoruz” dedi.

Saraykent Kaymakamı Ali Açıkgöz ise, “Akkız Büyükturgut teyzemizi ziyarete geldik. Kendisi Yozgat’ın en yaşlı insanı, 121 yaşında. Bugün kendisine sürpriz bir doğum günü kutlaması yaptık. Bizi gördüğünde çok şaşırdı ve ilk kez doğum gününün kutlandığını bize söyledi. Akkız teyzemizin 8 çocuğu, 48 torunu var. Allah kendisine uzun ömürler versin. Biz kendisine şunu ifade ettik, ‘Bizler sizin yanınızdayız.’ Yaşlılarımızın hiçbir vakit kendilerini yalnız hissetmelerini istemiyoruz. Devletimizin sıcaklığını hissettirtmek için buradayız” biçiminde konuştu.
20 sene önce durup selasını dinleyince hüzünlenen Akkız Büyükturgut ise, o günleri hem gülerek keza de duygulanarak anlattı.

Bahadır Muhlis Gökgül
 

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir