Özgenç: Hukuk literatüründe iltisak diye bir kavram yok

Özgenç: Hukuk literatüründe iltisak diye bir kavram yok

Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve mevcut Türk Suç Oluşturan Kanunu’nun (TCK) mimarlarından Prof. Dr. İzzet Özgenç, Anayasa Mahkemesi’nin, mahkeme kararı olmadan KHK ile yapılan kamudan ihraçların masumiyet karinesine tutarsız olduğuna dair kararını değerlendirdi.

Kararın “hukuka kapı araladığını” kaydeden Özgenç, irtibat ve iltisak kavramlarına ilişkin kısmını ise eleştirdi.

Özgenç, “Anayasa Mahkemesinin Hukuka geri dönüş bakımından bir kapı aralamış olan 24.6.2021 tarihli ve E. 2018/81, K. 2021/45 sayılı Kararında masumiyet karinesiyle ilgili olarak yer bahşedilen kitabi bilgilere tıpkı katılmakla birlikte, bir örgütsel yapıya üyelik dışarıya iletişim ve özellikle iltisak kavramı ile ilgili değerlendirmeleri sorunlu gördüğümüzü maddeler halinde sıralamak gerekir” dedi.
 

“İLTİSAK” ibaresi bağlamında
Tüzük Mahkemesinin 24.6.2021 tarihli ve E. 2018/81, K. 2021/45 sayılı Kararı ile ilgili kısa bir değerlendirme: pic.twitter.com/tmUcajDHcT

— İzzet Özgenç (@izzetoezgenc) January 28, 2022
Bu iki algı dayanılarak kişilerin herhangi bir adalet yoksunluğuna maruz bırakılamayacağını kaydeden Özgenç, “Bu iki kavramın belirlilik ilkesiyle bağdaşmadığını, bu iki idrak izafeten kişilerin herhangi bir yargı yoksunluğuna maruz bırakılamayacağını ve bilhassa nevzuhur ‘iltisak’ diye hukuk literatürümüzde bir kavram bulunmadığını ayrıntıları ile belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

Anayasa Mahkemesi kararında, “irtibat” ve “iltisak”a dayalı ihraçların “hukuka uygun” olduğu savunulmuştu. sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir