Öğretmenler, kış günlerinde yürekleri ısıttı

Öğretmenler, kış günlerinde yürekleri ısıttı

Geçen yılın “Afet Eğitim Yılı” ilan edilmesinin ardındaki Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 81 ilde kurulan ve tamamı öğretmenlerden oluşan MEB Arama ve Kurtarma Birimi (AKUB), Bingöl’de de çalışmalarını sürdürüyor. 25 öğretmenden oluşan birim hem eğitimlerine devam ediyor hem de bir afet ihtimali öncesi, sırası ve ardından AFAD ekiplerine tezgâhtar olacak. Bingöl’de şehir halkı genelinde çeşitli eğitimler veren birim, çetin geçen kış şartlarından dolayı gıda bulmakta zorlanan cadde hayvanlarını da unutmadı. İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü koordinesinde çalışma yapan birim, keza şehir halkı merkezinde ayrıca kent merkezine yakın köylere gitgide artarak cadde hayvanlarının sık yaşadığı bölgelere gıda bıraktı.

Köylerde takriben 1 metreyi bulan kar kalınlığı nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan ve ara tatilde motivasyon amaçlı böyle bir egzersiz yaptıklarını gösteren İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney, “Yağışlar 10 gündür yurdu etkisi altına aldı, fazla yoğun bir kar yağışı var. Hemen Hemen 1 metrenin üzerinde şehir halkı merkezinde kar var. Fakat bütün insanların bu kar yağışından negatif etkilendiği gibi cadde hayvanlarımız da kar yağışından olumsuz etkilendi. Biz de Milli Eğitim Bakanlığı’mıza tabi arama kurtarma ekibiyle beraber yürekleri ve kalpleri ısıtacak bir çalışma gerçekleştirmek istedik. 2021 yılı Facia Eğitim Yılı olarak ilan edilmişti. Bu vesile ile ilimizde kurulan 25 şahsiyet bir ekip var. Bu ekibimiz keza afetlerden önce, sırasında ve sonrasında AFAD’a muavin olan bir kurum. Son derece veri ve birikime sahip bir ekip. Bu ara tatilde manâsız durmayalım dedik. daima afet ve doğanın olumsuz etkilerine aleyhinde çaba vermek için ayrıca antrenmanlı ayrıca motivasyonumuzu yüksek tutalım diye böyle bir egzersiz yaptık. Şehrimizin farklı alanlara yönlendirilmiş noktalarında cadde hayvanlarına yemler bırakıyoruz, yiyecekler bırakıyoruz. Toplumda bir farkındalık da oluşsun istedik. Çok yoğun bir kar yağışı var, sokak hayvanlarımız da gıdaya erişim noktasında sıkıntı yaşıyor. Biz de bu çalışmayı gerçekleştirmek istedik” dedi.

Birimde görevli hoca Serhat Bürke ise, “MEB Arama Kurtarma olarak ilimizde bulunan cadde hayvanlarına yardım etmek için bir çalışma yürüttük. Bu kapsamda ilimize yakın köylere uğradık, cadde hayvanlarını besledik. Vatandaşlarımızın bu konuda zorunlu duyarlılığı göstermesini rica ediyoruz” biçiminde konuştu.
Birimin kış ayları her tarafında çalışmalarına devam edeceği bildirildi.

Muhammet Ali Çiftçi
 

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir