Miras bırakan kişinin hangi bankada hesabı olup olmadığına artık e-Devlet'ten ulaşılabilecek

Cumhurbaşkanlığı Dijital Değişim Ofisi, “Murise Ait Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Yer Alan Banka Sorgulama” hizmetinin e-Devlet Kapısı üzerinden verilmeye başlandığını açıkladı. Açıklamada, laf konusu hizmetle miras bırakan kişinin hangi bankalarda mevduat ve katılım fonu varsa sorgulama sonucunda bu bankaların listeleneceği ifade edildi.

ÖNCEDEN BANKAYA GİTMEK GEREKİYORDU

Hizmet öncesinde varislerin bankalara ayrı ayrı başvuru ederek bu bilgiyi aldığına dikkat çekildi. e-Devlet Kapısı hizmetlerinin hayatı kolaylaştırması amaçlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Mutasyon Ofisi’nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Servet bırakan kişinin (muris) hangi bankada hesabı olduğunu bankaya artan bir şekilde öğrenme devri bitiyor. e-Devlet üzerinden murise ait mevduat/katılım fonu hesabı yer alan bankaları sorgulayabilirsiniz. Varisler için yeni hizmetlerimiz ise fazla yakında”

Miras bırakan kişinin hangi bankada hesabı olup olmadığına artık e-Devlet'ten ulaşılabilecek

BDDK’DAN AÇIKLAMA

Konu hakkında bir izah etme da Bankacılık Düzenleme ve Kontrol Kurumu’ndan (BDDK) geldi. “Murise Ait Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Yer Alan Banka Sorgulama” isimli hizmetin kullanıma açıldığını gösteren açıklamada şöyle denildi:

“11 inci Kalkınma Planında (2019 – 2023) yer bahşedilen, millet hizmetlerinin yurttaş odaklı bir gösterme açısıyla elektronik ortama taşınması ve e-Devlet Kapısından hizmet sunumunun artırılması amacı çerçevesinde, mirasçılık belgesi (veraset ilamı) almış olan vatandaşlara mirasçısı olunan kişinin hangi bankalarda mevduat ve katılım fonu hesabı olduğu bilgisinin internet ve mobil teknolojiler üzerinden güvenli bir şekilde sunulabilmesine karşın olarak, Kurumumuz sorumluluğunda e-Devlet Kapısına özel geliştirilen ‘Murise Ait Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Yer Alan Banka Sorgulama’ isimli hizmet kullanıma açılmıştır. Söz konusu hizmet www.turkiye.gov.tr adresinde Kurumumuza ilişkin alanda yer almaktadır.

Bu hizmet kapsamında, mirasçılık belgesinin küskün olduğu (T.C. Hak Bakanlığı veya Türkiye Noterler Birliği) kurum kadar veraset ilişkisi doğrulamasının yapılmasının ardındaki, mirasçısı olunan kişinin, bankalardan alınan verilere göre hangi bankalarda mevduat ya da katılım fonu hesabının bulunduğu bilgisi sorgulanabilecektir. Hesap bakiyesi, hesabın bulunduğu şube bilgisi vb. teferruatlar ilgili bankalardan öğrenilebilecektir. Sulh Hukuk Mahkemesi için 16 Aralık 2016, Noterlik için 2 Haziran 2021 tarihinden daha sonra alınan mirasçılık belgelerine ilişkin sorgulama yapılabilmektedir.

Sorgulamada, ‘Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hakiki kişiler namına bankaların yurt içi şubelerinde açılmış olan, tasarruf mevduatı niteliğindeki, Türk Lirası, tanıdık olmayan para ya da kıymetli maden ambar hesabı cinsinden, vadeli-vadesiz mevduat hesapları ile özel cari hesap ve katılma hesapları’ bilgileri kullanılmaktadır.”

Haberler.com – Ekonomi

Banka, Ekonomi, Güncel, Haber

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuşturBy admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir