Meteorolojiden çığ, buzlanma ve don uyarısı!

Meteorolojiden çığ, buzlanma ve don uyarısı!

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bölge genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu olacağı belirtilerek, “Muş, Bitlis ve Van ilinin kuzeyinin gidip gelen kar yağışlı geçeceği, sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesinin görüleceği varsayım ediliyor.

Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında seyredeceği varsayım ediliyor. Rüzgarın çoğunlukla kuzeyli ve doğulu yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor. İl merkezleri için günün en yüksek sıcaklıkları; Van’da 0, Hakkari’de eksi 3, Bitlis’te eksi 3 ve Muş’ta eksi 1 derece olması beklenmektedir.

Mevsim normallerinin aşağıda seyreden düşük sıcaklıklara alt olarak sabahleyin ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (buzlanma, don, ulaşımda aksamalar, görüntü mesafesinde azalma vb.) aleyhinde dikkatli ve özenli olunması gerekmektedir.

Bölgemizde yüksek kar örtüsüne ast olarak özellikle yüksek kesimlerde yer alan eğimi düşey yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır. Buna yan olarak önümüzdeki günlerde bölgemizde oluşabilecek çığ tehlikelerine karşısında yetkililerin ve vatandaşların titiz ve tedbirli olmaları gerekmektedir” denildi.

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir