Lavrov: "(Ukrayna'yla savaş ihtimali) Eğer bu Rusya'ya bağlı ise savaş olmayacak"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna ile savaşmak istemediklerini belirterek, “Eğer bu Rusya’ya alt ise savaş olmayacak.” dedi.

Lavrov, güncel konulara ilişkin Rus radyolarına verdiği röportajda, Rusya ve ABD arasındaki gerilime ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD ve NATO’dan güvenlik tekliflerini yazılı cevap olarak aldıklarına dikkati çeken Lavrov, bu yanıtlarda ikincil konularla ilgili mantıklı unsurların olduğunu belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Avrupa’da ve dünyanın öteki bölgelerinde orta ve kısa menzilli füzelerin konuşlandırılmasına ilişkin “borçların ertelenmesi” teklif ettiğini anımsatan Lavrov, şunları kaydetti:

“Bu, yanıtlara dahil edilmiştir. Keza, tatbikatların her iki tarafın sınırlarından uzaktan yapılması, savaş uçakları ile gemilerin yakınlaşması mesafesi ve çatışma ile gerilimin azaltılması ve güvenin artırılması ile ilgili önlemler konusunda tekliflerimiz vardı. Tüm bunlar son 2-3 yılda reddedildi. Hemen ise tüm bunların istişare edilmesi teklif ediliyor.”

Avrupa güvenliği ile ilgili sorunların çözülmesinin kendileri için kayda değer olduğunu bildiren Lavrov, güvenliğin diğer devletlerin güvenliği pahasına güçlendirilmemesi gerektiğini vurguladı.

Lavrov, “Putin’in de belirttiği gibi, Avrupa’da güvenliği sağlamak için ortak olarak makul prensipler üstünde anlaşmaya varma girişimlerimiz başarısız olursa zorunlu önlemleri alacağız. Bu önlemler de farklı alanlara yönlendirilmiş olabilir.” ifadelerini kullandı.

“ABD’nin yanıtı diplomatik ahlak örneği”

ABD ile NATO’dan gelen güvenlikle ilgili cevapları çözümleme ettiklerini aktaran Lavrov, “ABD’nin yanıtı, NATO’nunkine tarafından yaklaşık olarak diplomatik etik örneğidir. NATO’dan gelen yanıt çok ideolojik ve NATO’nun münhasırlığı, özel misyonu ve amaçları ile doludur. Bu metinleri yazanlar adına utandım.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya ve ABD ile NATO arasında dağıtılmış emniyet garantileriyle ilgili teklifler konusunda müzakerelerin sona ermediğine dikkati çeken Lavrov, birkaç hafta içinde bu konuda Rus-Amerikan görüşmesinin gerçekleşeceği bilgisini paylaştı.

“Ukrayna ile savaş istemiyoruz”

Rusya ve Ukrayna arasında savaş ihtimalini değerlendiren Lavrov, “Eğer bu Rusya’ya bağlı ise savaş olmayacak. Biz savaş istemiyoruz. Ancak çıkarlarımızı vahşi şekilde çiğnemeye ve göz ardı etmeye de müsade vermeyeceğiz.” dedi.

Lavrov: (Ukrayna'yla savaş ihtimali) Eğer bu Rusya'ya bağlı ise savaş olmayacak
Lavrov: (Ukrayna'yla savaş ihtimali) Eğer bu Rusya'ya bağlı ise savaş olmayacak
Lavrov: (Ukrayna'yla savaş ihtimali) Eğer bu Rusya'ya bağlı ise savaş olmayacak

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuşturBy admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir