Koronavirüsle ilgili çarpıcı araştırma: Sempton göstermese bile...

One India sitesinin haberine tarafından, Frontiers in Medicine dergisinde yayımlanan araştırma Kovid-19’a yakalanan bir takım kişilerin, enfeksiyonun son aşamasında herhangi bir belirti göstermeden virüsü önerilen karantina süresinden daha uzun süre bulaştırabileceğini gösterdi.

İKİ AYDAN FAZLA BİR SÜRE BULAŞTIRABİLİR

Nisan ve Kasım 2020 arasında haftalık olarak takip edilen 38 Brezilyalı hastayı içeren araştırma Fransa’nın Pasteur Enstitüsü, Sao Paulo Üniversitesi (USP) ve Brezilya’daki Oswaldo Cruz Vakfı (Fiocruz) arasındaki bir ortaklık olan Pasteur-USP Bilimsel Platformu’na yan olarak gerçekleştirildi.

Hastalar, birbirini izleyen iki ya da üç defa negatif test verene değin peşine düşüp takip edildi. Teşhis testinin negatif olmasının sıradan bir ay sürdüğü belirtildi.

Araştırmanın yazarı Marielton dos Passos Cunha, ” Peşine Düşüp Takip ettiğimiz 38 vakadan iki erkek ve bir kadın, virüsün organizmalarında 70 günden uzun süredir sürekli olarak saptama edilmesi anlamında atipik vakalardı. Bu sonuca dayanarak, Kovid-19’a yakalanan şahısların yaklaşık yüzde 8’inin, enfeksiyonun son aşamasında herhangi bir bulgu göstermeden virüsü iki aydan pozitif bir vakit boyunca bulaştırabileceğini söyleyebiliriz.” dedi.

Virüsün bulaşıcılığını kaybetmesi için 14 jurnal bir sürenin sahiden yeterince uzun olup olmadığını öğrenmek isteyen araştırmacılar, bu sürenin yeterli olmadığı sonucuna ulaştı.

Platformun koordinatörlerinden çalışmanın baş araştırmacısı Paola Minoprio, “Bir hastanın test sonucunun olumsuz çıkması bir ay sürebilir ve çalışmamıza dahil edilen bazı durumlarda hastalar 71 ila 232 gün baştan başa fazla kalmıştır.” diye konuştu. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir