İBB'NİN 5 BİN TAKSİ TEKLİFİ 12. KEZ REDDEDİLDİ

İBB'NİN 5 BİN TAKSİ TEKLİFİ 12. KEZ REDDEDİLDİ

İBB’NİN 5 BİN TAKSİ TEKLİFİ 12. KERE REDDEDİLDİ

Derya ÂLEM-Hüseyin BILMEK/İSTANBUL, (DHA)- İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 500’ü engellileri taşımaya atama edilmek üzere 5 bin yeni taksi teklifi Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında oy çokluğuyla 12. defa reddedildi. İstanbul Taksiciler Esnafı Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu, engellilerden herhangi bir taksi talebi almadıklarını açıklama ederek ‘2 tane ticari taksimizi, engellileri taşıyabilecek şekilde dönüştürdük. Lakin ne eyvah oysa bu hizmete başladığımız günden bu yanlamasına bir tane bile engelli taşıyamadık. Talep olmadı veya engellilerimiz taksiye ihtiyaç duymadı” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul genelinde hizmet veren 18 bin 395 taksinin yetersiz olduğunu söyleyerek yeni taksi projesi hazırlamıştı. Proje kapsamında 5 bin yeni taksinin İstanbul’da hizmete girmesi hedefleniyordu. Daha önce de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında gündeme alınan önerge 11 defa reddedilmişti. Bunun üzerine İBB teklifi revize etmeye gitti ve 5 bin taksinin 500 tanesinin engellilere ödev edilmesine karar vererek teklifi her yerde sundu. İBB’nin teklifi Yenikapı Faaliyet Alanı, Dr. Mimar Sinan Kadir Topbaş Davet ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen ocak ayı UKOME toplantısında oy çokluğuyla 12. defa reddedildi.

Teklifi değerlendiren İstanbul Taksiciler Esnafı Odası Başkanı Eyüp Aksu, engellilerin işin içine katılarak olaya şehvetli bir ebat kazandırılmak istendiğini, ama engellilerden şimdiye kadar herhangi bir istek almadıklarını, ihtiyaç durumunda var olan taksilerle veya taksi dolmuşlarla bu ihtiyacın giderilebileceğini kaydetti. Aksu, taksici esnafı olarak siyasete malzeme edildiklerini de dile getirerek, ‘Bu 5 bin plaka 12. kez gündeme geliyor. Hemen gündeme getirirken işin içine bir duygusallık ek edilerek engelli vatandaşlar için 500 taksi bölünmüş. Tabi hepimiz bir engelli adayıyız, engellilerimize sahip çıkmamız gerekli. Ortopedik engelli var, işitme engelli var, görme engelli var. Acilen Ulaştırma Bakanlığımızın Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın talimatıyla biz bir yıl önce engelli vatandaşlarımızı düşünerek bir engelli erişim çalışması yaptık. 2 tane ticari taksimizi, engellileri taşıyabilecek şekilde dönüştürdük. Fakat ne eyvah ama bu hizmete başladığımız günden bu yana bir tane bile engelli taşıyamadık. Talep olmadı veya engellilerimiz taksiye gereklilik duymadı. Biz bu konuda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile görüşüyoruz. Keza bu engelli araçlarıyla ilgili görüşme konusunda hizmet verilmesi vasıta üretilmesi konusunda da taleplerimiz ve çalışmalarımız var. Biz yolcudan hiç engelli taksiye ihtiyacımız var diye bir şey duymadık. Talebi geldi mi bilemiyoruz o açıklanmadı biz İTEO olarak bu hizmeti vermeye başladığımızdan beri böyle bir talep almadık. Biz aplikasyonumuzu yaptık, yakında hizmete sunacağız. Kendi aplikasyonumuzda bile ‘engelli taksi’ bölümü var. Hem ilçe belediyelerimiz bu hizmeti veriyor, büyükşehir belediyemiz de bu hizmeti veriyor. Büyükşehir belediyemiz 500 tane aracı kendi bünyesinde özel araçlarla sigorta biçiminde bu hizmeti veremez mi de bu ilave taksi hizmetiyle gündeme getiriyor’ Keza eğer böyle bir gereksinim varsa var olan taksilerden karşılayabiliriz. Taksi dolmuşlarımız var. Takriben 250 parça başına kura usulü taksiye döndü. şimdi 34 tane taksi dolmuşçu esnafımız arabulucu askıya aldı. Çalışmıyorlar ve mağdurlar. Eğer böyle bir talep varsa taksi dolmuşçu esnafımızın da onayı alınarak talepleri alınarak bu hizmet verilebilir. Hem yerli ve ulusal aracımız TOGG kısa zamanda fabrikadan çıkacak. Bu erişime uygun bir şekilde tasarlandı kesin bir kısmı bunu bizim ticari olarak kullanacağımız şekilde düzenlenebilir. Böyle bir talebimiz var. Bir siyasi partinin genel başkanı engelliler gününde mecliste yorumlama yaparak ‘İstanbul’da böyle bir istek var. Biz bunu sağlayacağız’ diye bir siyaset yaptı. Biz esnaf olarak politize ediliyoruz siyasete malzeme oluyoruz” dedi.

İBB Genel Sekreteri Can Akın Sağlar ise engellilere görev edilecek 500 taksinin onaylanabileceği, geri kalan taksilerin sonradan her yerde görüşülebileceği teklifinde bulundu. Sağlar’ın bu teklifi de reddedildi.

İBB'NİN 5 BİN TAKSİ TEKLİFİ 12. KEZ REDDEDİLDİ
İBB'NİN 5 BİN TAKSİ TEKLİFİ 12. KEZ REDDEDİLDİ
İBB'NİN 5 BİN TAKSİ TEKLİFİ 12. KEZ REDDEDİLDİ
İBB'NİN 5 BİN TAKSİ TEKLİFİ 12. KEZ REDDEDİLDİ

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuşturBy admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir