Doğal gaz ve elektrik açıklaması! Kısıtlama son buluyor

İran’dan test amaçlı olarak sınırlı miktarda gaz arzının başlaması üzerine sanayide elektrik kesintileri bugün itibariyle sona ererken, BOTAŞ’ın sanayi tüketicilerine yüzde 40 kısıntı oranı 31 Ocak’ta yüzde 20’ye düşürülecek.

BOTAŞ, İran’ın deneme amaçlı olarak sınırlı miktarda bitmiş gaz arzına başladığını belirterek, sanayiye karşın yüzde 40’lık kesintinin yüzde 20’ye çekileceğini bildirdi.

BAKAN DÖNMEZ’DEN İLK AÇIKLAMA

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaptığı açıklamada, “Sanayi tesislerine uygulanan elektrik kısıtlaması 29 Ocak itibarıyla kaldırılarak son bulacak. Doğal gazda uygulanan kısıntı ise 31 Ocak’tan itibaren yüzde 40’tan yüzde 20’ye düşürülecek” dedi. Bakan Dönmez hem, ”Sanayicilerimize bu süreçte göstermiş oldukları kavrama ve iş birliğinden ötürü teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

İRAN’DAN GAZ ARZI SINIRLI OLARAK BAŞLADI

BOTAŞ’tan yapılan açıklamada, ülkemize Gürbulak-Ağrı antre noktasından sağlanan doğal gaz arzının, İran tarafındaki doğal gaz iletim sisteminde meydana gelen bir arıza sebebiyle 20.01.2022 tarihinden itibaren 10 gün vakit ile yapılamayacağının bildirildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, “İran’dan ülkemize gaz arzı deneme amaçlı sınırlı miktarda başlamış olup BOTAŞ’ın sanayi tüketicilerine yapmış olduğu %40 kısıntı oranı, 31.01.2022 tarih ve saat 08.00 itibari ile %20’ye düşürülmüştür. Sanayicilerimize göstermiş oldukları anlama ve iş birliğinden dolayı teşekkür ederiz.” denildi.

Sanayi tesislerine uygulanan elektrik kısıtlaması 29 Ocak itibariyle kaldırılarak son bulacak.

Doğalgazda uygulanan kısıntı ise 31 Ocak’tan itibaren %40’tan %20’ye düşürülecek.

Sanayicilerimize bu süreçte göstermiş oldukları kavrama ve meslek birliğinden ötürü teşekkür ederiz.

— Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı (@TCEnerji) January 28, 2022

ENERJİ BAKANLIĞI: SANAYİDE ELEKTRİK KESİNTİLERİ SONA ERECEK

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığının resmi twitter hesabından ise sanayi tesislerindeki elektrik kesintilerinin sona ereceği bildirildi.

Paylaşımda, “Sanayi tesislerine uygulanan elektrik kısıtlaması 29 Ocak itibariyle kaldırılarak son bulacak. Doğalgazda uygulanan kısıntı ise 31 Ocak’tan itibaren %40’tan %20’ye düşürülecek. Sanayicilerimize bu süreçte göstermiş oldukları anlayış ve iş birliğinden ötürü teşekkür ederiz” ifadeleri kullanıldı.

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir