Hablemitoğlu suikastında gözaltınada tutulan 2 şüpheli tutuklandı

Alınan bilgiye takriben, DEAŞ silahlı terör örgütü mensuplarının defalarca yapılan başarılı operasyonlar sonrası toparlanmak amacıyla tekrar bir yapılanma yoluna gittikleri istihbaratı üstüne Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve TEM Şube Müdürlüklerince çalışmalar derinleştirildi. Örgütün DEAŞ terör örgütüne eleman kazandırmak ve mevcut örgüt mensuplarının finansını sağlamak üzere kurduğu hücrenin deşifre edilmesi üstüne internetten şifreli haberleşmeye çalışan örgüt mensuplarının daha evvelden belirlenen şifreler üzerinden birbirleri ile iletişim kurdukları tespit edildi. Ankara İstihbarat ve TEM Şube Müdürlüklerince koordineli olarak yapılan çalışmalarda örgüte eleman kazandırma faaliyetlerinde ödev aldığı tespit edilen ve çatışma bölgelerine geçme ve eleman geçirme arayışında olduğu değerlendirilen A.Y., örgüte eleman kazandırma ve örgüt elemanlarının finansı nedeniyle para birleştirme ve yayılma faaliyetlerinde yer alan İ.U, yeniden örgüte eleman kazandırma faaliyetlerinde bulunan H.Z. isimli 3 şahsa karşın operasyon düzenlendi. Ankara’nın Altındağ ve Beypazarı ilçelerinde düzenlenen eşzamanlı operasyonda 2 kararsız yakalandı. Yapılan aramalarda çok saydı dijital materyal ile örgütsel dokümana el konuldu. DEAŞ silahlı terör örgütüne abone olmak ve terörizmin finansmanı suçlarından gözaltına alınan şüphelilerin sorgularının Ankara TEM Şube Müdürlüğünde sürdüğü öğrenildi.

PKK/YPG üyesi 7 birey yakalandı

PKK/KCK silahlı terör örgütünün Suriye yapılanması PYD/YPG’ye yönelik çalışmalarda ise Suriye’de bulundukları dönemde örgüt içerisinde faaliyet bildiren ve ülkemizde kurye/işbirlikçilik amaçlı bulunan kişilerin tespitine yönelik sürdürülen istihbarat çalışmaları sonucunda teröristlerin Türkiye’den Avrupa’ya geçişlerine aracılık ettikleri, uyuşturucu ticareti yaptıkları ve örgüt mensuplarını finanse ettikleri tespit edildi. Yapılan tespitlerin arkasında internet üzerinden terör örgütü göre paylaştığı videolardan kimlik tespiti yapılan ve örgüt finansmanı faaliyetlerinde bulunduğu tespit edilen M.M., çatışma bölgelerindeki örgüt mensuplarıyla irtibatlı olduğu ve örgüt mensuplarının kaçışlarına karşın organizasyon içerisinde yer aldığı tespit edilen R.E., çatışma bölgelerinde bulunduğu ve PYD/YPG içerisinde silahlı eğitim aldığı saptama edilen H.E, A.E., S.E., H.E., çatışma bölgelerinde bulunduğu ve mevzi kazma faaliyetlerinde devir aldığı tespit edilen B.A. isimli 7 şahsa karşın olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile kurulan koordine neticesinde işlem düzenlendi. Ankara’nın Altındağ ve Beypazarı ilçelerinde düzenlenen operasyonda 7 şüpheli yakalandı. Yapılan aramalarda fazla sayıda dijital materyal ile örgütsel dökümana el konuldu.

FETÖ’nün aktüel ulus yapılanmasına işlem

Ankara’da kritik kamu kurumlarında denetçi ve müfettiş olarak atama yaptıkları tespit edilen FETÖ üyesi şüphelilere karşın mart ayı içerisinde Ankara Terörle Uğraş Şube Müdürlüğünce gerçekleştirilen operasyonda 10 belirsiz yakalanmış, şüphelilerden 5’i tutuklanırken, 4’ü örgütün kritik millet kurumlarındaki iç denetçi/müfettiş yapılanmasına ilişkin bilgiler vererek etkili pişmanlıktan yararlanmıştı. Operasyon esnasında tekrar bu kurumlarda çalışan iç denetçi ve müfettişlerden 3’ü TEM Şubesine gelerek etkin pişmanlıktan yararlanmışlardı. Etkili pişmanlıktan yararlanan örgüt mensupları, ifadelerinde örgütsel faaliyetlere hain darbe girişimi ardından bir vakit ara verildikten sonradan bir takım iç kontrol eden ve müfettişlerin devam ettiğini ancak üst düzey tedbirler uygulanmaya başlandığını, takiyye ve gizlenme tedbirlerini sürdürürken takiyye yöntemlerinin mahrem yapılanmalarda olduğu gibi yapılmaya başlandığını itiraf etti.
Operasyonda yakalanan ve kendiliğinden TEM Şubesine gelerek etkili pişmanlıktan yararlanan örgüt mensuplarının beyanları doğrultusunda Ankara TEM ve İstihbarat Şube Müdürlüklerince ifade analizleri için özel takım yerleşmiş, özenle yapılan teyit ve teknik analiz çalışmaları sonrasında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığa ile koordine kurularak bir kısmı kritik kurumlardaki örgütsel faaliyetleri organize eden idareci seviyesinde, bir kısmı ise aktüel olarak örgütsel faaliyetlere katılmaya halen devam ettikleri bilgilerine ulaşılan operasyonda 6’sı halen görevde olan, diğerleri ihraç iç denetçi/müfettiş toplam 12 şüpheliye yönelik olarak Ankara merkezli iki ilde eşzamanlı olarak düzenlenen operasyonda 10 kararsız yakalandı.

4. FETÖ/PDY Kara Kuvvetleri askeri mahrem yapılanmasına işlem

FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün askeri mahrem yapılanması içerisinde etkinlik gösterdikleri, daha önce yapılan operasyonlarda etkili pişmanlıktan yararlananların açıklama içeriklerinden ve örgütün askeri mahrem alanda haberleşme yöntemi olarak kullandığı büfelerden devirli ve ardarda olarak arandıkları teknik analizlerle tespit edilen 1 mahrem örgüt sorumlusu, 5’i etkin görevde astsubay, 4′ ü ise ihraç astsubay ve eski harp akademisi öğrencisi toplam 10 şüpheliye karşın olarak Ankara merkezli 6 ilde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonda da 5 kararsız yakalandı. Kaçak şüphelilerin yakalanmasına yönelik operasyonun sürdürüldüğü bildirildi.

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir