Başkan Sayan: “Kaset olayı Türkiye’nin yeniden dizayn edilmesi olayıydı”

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve eski MHP’li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in de aralarında bulunduğu 171 sanıklı davada karar çıktı. 120 davalı hakkında hapis cezası verilen davanın gerisinde açıklamalarda yer alan Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, meydana çıkan kararın dosyanın karşılığı olan bir suç oluşturan olmadığını söyledi. Deniz Baykal’ın kaset olayının yalnızca bir kaset davası olmadığını, Türkiye siyasetini baştan dizayn etme amacını taşıdığını belirten Sayan, “Deniz Baykal’ın kaset olayı fazla bambaşka ve kayda değer bir durum. Yalnızca kaset olarak görmemek gerekli. Türkiye’ye yapılan büyük bir operasyondu, Türkiye’nin siyaseti her tarafta dizayn edildi. Gelecek yıllardaki siyaseti düşünülerek de bir tasarı olayı yapıldı. CHP büyük bir operasyona uğradı, başına yeni yöneticiler yerleştirildi. Bugün yapılan yargılama sonucunda bir takım kişilere cezalar çıkmış. Dosyanın içi boşaltıldı, amacından saptırıldı. FETÖ’nün ve Türkiye’ye işlem yapan güçlerin eli vardı dosyanın içinde. CHP’nin içindeki bir takım yöneticilerin de eli vardı. Dolayısıyla boşaltılmış bir dosyada sembolik cezalar çıkmıştır. Bu hiçbir zaman bu dosyanın karşılığı olacak cezalar değildir. Operasyonun arkadaki tarafını iyi irdelemek gerekiyordu ama irdelenmedi. CHP’deki yöneticilerden kiminin ilişkisi vardı bu işin içinde, şu lahza ödev yapan yöneticilerin bu kasetle ne bağlantısı vardı, nasıl bir durumla karşısında karşıyayız bunların hiçbiri çözülmedi. Bu da Türkiye’nin geleceği açısından son derece güvenli olmayan bir durum. Türkiye’nin milli güvenliğini ilgilendiren bir durum. Eğer bu kasetin içindeki olayların tamamı açılmış olsaydı bugün CHP’de çoğu birey idare yapamayacaktı. CHP tabanı buna razı olmayacaktı. Türkiye’nin siyaseti bu kadar kötü dizayn edilemeyecekti. Sayın Baykal muhalefette bile olsa söz konusu vatan olduğu zaman birlik ve beraberlikten hiçbir süre ayrıcalık vermiyordu. Bunu haberdar olan güçler fazla çabuk bir operasyon yaptılar. Kendilerine uyan, kendileri gibi düşünen bir idare kadrosuyla CHP’yi ele geçirdiler ve CHP şu an işgal aşağı. 10 yıldır bu işgal devam ediyor.” ifadelerine yer verdi.

“Cumhuriyeti kuran CHP ile Cumhuriyet yıkılmaya çalışılıyor”

Deniz Baykal’ın kasetinin gerisinde Türkiye’de çoğu olayın meydana geldiğini söyleyen Başkan Sayan, “CHP’nin gerçek kuruluş iradesine sahip CHP olmadığını hepimiz mükemmel biliyoruz. Zaten kurucu iradeyim diyen bir partinin ele geçirilmesinden sonradan o parti ile Türkiye dizayn ediliyor. Yani Cumhuriyet’i kuran CHP ile Cumhuriyet yıkılmaya çalışılıyor. Maalesef bugüne değin bu ülkenin yazarları, gazetecileri kolay bir magazin olayıymış gibi ele aldılar. İlk günkü iddiamı tekrarlıyorum, kaset olayı Türkiye’nin bitmiş dizayn edilmesi olayıydı. Ayrıca AK Parti’nin ayağına çelme takmak keza de muhalefeti askıya alma operasyonuydu. Bugün de bunun acısını çekiyoruz. Dikkat ederseniz Baykal’ın kasetinden daha sonra Türkiye’de çoğu şey oldu. MİT krizi oldu, Seyahat olayları oldu, 15 Temmuz oldu. Tüm bunlar tamamlanmak istendiği dönemlerde Cumhuriyet Halk Müziği Partisi’nin başında milli ve yerli bir kadro olsaydı hükümet ile birlikte bunlara karşısında fazla daha büyük bir uğraş vereceklerdi. Biz bu sembolik cezalarla bu olayı kurtardık diyorlarsa yanılıyorlardır. Ana büyük durum CHP’yi işgalden kurtarmaktır. Türkiye’nin iktidarı ile birlikte yerli ve milli bir muhalefetin oluşması gerekiyor. Baykal’ın kasetiyle 6’lı masanın oluşması bile birbirleri ile ilişkilidir. Bu işlem olmasaydı bugün ola ki de bu 6’lı masa olmayacaktı. 6’lı masanın ilerde Türkiye’nin başına ne kadar büyük felaketler getireceğini olur ya orada oturanlar bile bilmiyordur. Şayet sonradan anlayacaklardır. Nasıl oysa biz FETÖ’nün olayını yıllar daha sonra anladıysak, eminim o masada oturanların bir kısmı ilerde o masaya oturmalarının ne kadar büyük bir hata olduğunu anlayacaklardır. Ben bu anlamda kaset olayının çözüldüğüne inanmıyorum. Sadece kamuoyunda dosyayı kapatmak derler ya böylece bir şey olduğuna inanıyorum. Ölene tabut, kalana zabıt gibi bir şey. Dolayısıyla bu işin sevineceğim bir tarafı yok.” dedi.

Oyunlar içinde oyunlar oynandığını ve kaset içeriğine kurulum yapıldığını vurgulayan Savcı Sayan, bunun Türkiye’nin kötüye gitmesi için kurulan bir tuzak olduğunu söyleyerek, “Kaset içeriği ile ilgili olarak o gün fakat şartlarda nasıl montaj yapıldığını kriminal laboratuvarlar ortaya çıkardı. Duruşma bu boyutuyla da ilgilenmedi. Kılıçdaroğlu birileri bana getirdi ve Cumhurbaşkanı bunu izlemişti ben de onları izledim, dedi. Peki onlar kimdi denildiğinde kafalarında maske vardı tanımıyordum, dedi. Bir muhalefet genel başkanı maskeli insanları ne diye odasına alıyor veya hangi emniyet durumunu mazeret göstererek bunları kabul edebiliyor. Doğrusunu isterseniz bir oyun içerisinde oyunlar oynandı. Olan Türkiye’ye oldu. Mesele Sayın Baykal’ın kaseti ya da bizim ve o gün oysa yöneticilerin tasfiye olayı falan değildir. Mesela Türkiye’nin gelecek günlerini kötüye götürmek için kurulan bir tuzaktı. Bu tuzağa engel olan bir CHP idaresi vardı o gün ki şartlarda. Onu da ortadan kaldırıp, hükümeti ayrıntılarıyla hedefe koyup yok etme modelini gerçekleştirmeye çalışıyorlardı. İnşallah CHP tabanı uyanır ve bu gidişata dur der.” biçiminde konuştu.

Merve Gökbakan

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir