Van'da 40 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aydın programı çerçevesinde Okumuş Adnan Menderes Üniversitesi’ne (ADÜ) geldi. Burada ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir ile görüşen Bakan Koca, üniversite hakkında data aldıktan daha sonra Tıp Fakültesi öğrencileri ile düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca’yı ağırlamaktan dolayı memnuniyet duyduklarını ifade ederek, “ADÜ’de Sıhhat Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’yı ağırlamaktan ve bütün zorlama koşullara karşın özveri ile çalışan sağlık durumu ordumuzun yeni neferleri ile sizleri bir araya getirmekten büyük bir sevinç duyuyoruz. Türkiye olarak milletimizin can güvenliği ve halkımızın virüsten korunması noktasında dünyaya misal olacak çalışmalar ve başarılar ile gururlandık. Bakanımız başta elde etmek üzere tüm sıhhat neferlerimiz ile gurur duyuyoruz” dedi.

“Sorunlarla kanımca ilgileneceğim”

Afiyet Bakanı Koca, Tıp Fakültesi öğrencileri buluşmasında konuşmasına merhum Başbakan Adnan Menderes’ten bahsederek başladı. “Bu ziyaretle, Tıp Fakültesi buluşmaları serisinin bir yenisini daha gerçekleştiriyorum” diyen Bakan Koca, “Bugün, 30 yılda kazandığı yetkinlik nedeniyle, ülkedeki yüzlerce tıbbiyelinin gönlünün olduğu yerdeyim. Profesör Ayhan Aköz hocamız, dekanlık görevini takriben bir ay önce üstlendi. Kendisi, camiada tanınmış Acil Tıp hocasıdır. Biliyorsunuz, meslek, zamanla kişiliğin bir bileşeni olur. Fakültemizde gördüğü sorunlara bir acilci tutumuyla eğildiğini düşünüyorum. Afiyet Bakanlığı olarak biz de kendisine verebileceğimiz desteği vermeye hazırız. Buraya gelmeden önce yaptırdığım araştırmada, asistanlarımızın nöbetlerde kullanılacak dinlenme odalarına ihtiyacı olduğunu öğrendim. Maaşlardaki yetersizliklerin yol açtığı sonuçlardan biri olarak, bilimsel aktivitelerden mahrum kalma sorunu da dile getirildi. Yenidoğan servisi yetkisiz kaldığı için, hasta sevkinin kaçınılmaz olması asistanlarımızın şikayetleri arasında. Sevki, kendine yakıştıramayan bu mesleki kibir bence alkışlanmaya değerdir. Problemle bizzat ilgileneceğim” açıklamasında bulundu.

Öğrencilerden beklentisini söyledi

Bakan Koca, tıp fakültesi öğrencilerinden beklentisini ifade ederek, “Sözümün bu noktasında öğrencilerimizden haklı bir beklentimi dile getirmek isterim. Önümüzdeki TUS’larda derece yapmaya namzet kaç kişiyiz? Aydın Adnan Menderes Tıp Fakültesi mezunlarının TUS’taki başarı oranının şu ankinden daha yüksek olmasını, bu fakülteye derece kazandırılmasını bekliyorum” diye konuştu.

“Bakanlığımızın şiddetle mücadelesi o kadar bilinmiyor”

Sıhhat Bakanlığının, her kuvvet olayı özelinde bir bir verdiği mücadelenin yeterince bilinmediğini açıklayan Bakan Koca, “Baskı davaları avukatlarımızca peşine düşüp takip edilmektedir. Mağdur arkadaşlarımıza zorunlu desteği vermeye çalışıyoruz. Değindiğim il esaslı inşa, bir bakan yardımcımın koordinasyonunda bana bağlıdır. Sağlıkta zorlama olaylarının mevcut yasal süreçleri yadırganmakta, bunlara anlam verilememektedir. Süreçlerin hak duygumuzu hoşnutluk etmediği çok doğrudur. Fakat bu değerlendirmelerde data eksikliğine dayalı kusur payları da var. Mevcut yasalar, olayların önemli bir kısmında, maalesef, yargı mensupları için tutukluluğu muhtemel kılmıyor. Biz isteriz ki, yasanın hükmü vicdanımızın verdiği hükümle aynı olsun. Benzer değilse, yasa suçun ciddiyetinin arkasında kalmış ve eskimişse o zaman onu değişim iradesine ihtiyaç vardır. Arkadaşlar, irade ortaya konmuştur. Kürsüdeki hak mensubunun önünde duran yasa, sayılı günler içinde değişmiş olacak. Başat ve savcılara, verdikleri yıldırıcı kararlar sebebiyle teşekkürü çok görmemeliyiz. Şiddete teşebbüsü azaltacak güçteki kararları olası olduğunca yaymalı, duyurmalıyız. sosyal medya ve diğer kitle irtibat araçları bu amaçla etkin bir şekilde kullanılmalıdır.

“Denizli’deki baskı olayına bahşedilen cinayet camiada yeterince konu edilmedi”

“Denizli Pamukkale Tıp Fakültesi Hastanesinde 15 Ocakta yaşanan, iki muavin hekimi gaye bölge baskı olayının failine geçen ay bahşedilen 8 sene 5 ay hapis cezası, göz korkutucu olmasına rağmen camiada yeterince konu edilmemiştir” diyerek sözlerine devam eden Bakan Koca, “Sağlıkta zor suçunu ‘Bir lahza kendimi kaybettim’ lafıyla açıklayacağını zannedenlere mevcut yasal şartlarda da söylenecek bir şeyler var. Maalesef medya için suç cazip, suç oluşturan ilgi çekici değil. Maalesef şiddet suçlarının ele alınış şekli suça teşvik edici. Yasal düzenleme yürürlüğe girdiğinde sizlerden işbirliği talep ediyorum. Umarım yeni kabahat işlenmez. İşlenirse, bilerek yaralama suçunda tutuklama olacak. O tutuklamaları duymayan kalmamalı. O haberleri hepimiz paylaşmalıyız” dedi.

“Kuvvet suçlarına karşı önemli bir adım atıldı”

Zor suçlarına aleyhinde büyük bir adım atıldığını açıklayan Bakan Koca, “TBMM Hak Komisyonundan bir düzenleme geçti. Bilerek yaralama suçu Katalog Suçları çerçevesine alınıyor. Bu ne demektir? Bilerek yaralama suçu, ceza yargılaması bakımından artık fazla daha ağır bir suç olacak. Suçun, Katalog Suçlarına alınması, tutukluluk için tatmin edici sebep teşkil edecek. Zihninizde canlansın diye örnek veriyorum. Sağlık Durumu çalışanını yaralama suçu; artık, mahsus öldürme, cefa, intihara yön belirleme gibi fazla ağır suçlarla benzer başlık altında toplanıyor. Buna ek olarak; insanlar arasında “kravat indirimi” denen iyi hal indirimi kalkıyor. Suç, halk hizmetinin engellendiği diğer güç suçlarından ayrılarak, cinayet artırılıyor. Bu ülkenin hekiminin, tezgâhtar hekiminin, uzman hekiminin, geçimini sağlama kaygısı duymasına ne bir doktor ne de bakan olarak gönlüm razıdır. Cumhurbaşkanımız, ücret başta elde etmek üzere özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda iradesini beyan etmiştir. Tüm konularda kararlılığını ortaya koymuştur. Alıştırma ortamı sorunları bağlamında asistan personel eksikliği öne çıkan başlıklardan. Çözüm için zamana gereksinim var. Nöbet sorunu, üstesinden tam olarak gelebileceğimiz bir sorun yok, çözümü zamana yayılacak. Ama 36 saatlik nöbet insani olmaktan uzaktır. Fazla ağır bir yük. Çabalarıma tanıksınız. Alıştırma süresini en çok 24 saatle sınırlandırmak istiyoruz. Nöbetler için de hakkaniyetli vergi düzenlemesine gidilmesini amaçlıyoruz. Daha önceki buluşmalarımızda da söyledim. Ben bugün Afiyet Bakanıyım. Lakin yaşadığım sürece meslektaşınızım. Size karşısında ödevlerimi biliyorum. Buradan Ankara’ya, Bakanlık binasına yeni ödevlerle döneceğimden kesin olun” diye konuştu.

Övünç Durmuş – Murat Uçkaç

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir