Öğrenciden, Binali Yıldırım'a seçim sorusu: Korkuyor musunuz?

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, 2023 seçimlerine ilişkin, “Kaybetmeyeceğiz, onun için de korkmuyoruz. Muhalefet tekrar tekrar böyle düşünür. Onu yadırgayacak bir şey yok. Biz 15 sefer aleyhinde karşıya çıkmışız, 15’inde de açık ara halletmişiz. Bu da bambaşka olmayacak.” dedi.

Şimşek, partisinin İzmir İl Gençlik Kolları göre Balçova Termal Otel’de düzenlenen Gençlik Buluşması’nda yaptığı konuşmada, gençlerin dijital çağda doğduğunu, kendisinin ve kuşağının onlardan öğrenecek çok şeyler olduğunu söyledi.

20220329_2_52853108_75259727

Bir öğrencinin “Türkiye’de Rusya ile Ukrayna aralarında sürekli barış görüşmeleriyle ilgili ne düşünüyorsunuz?” sorusuna Şimşek, şu yanıtı verdi:

“Rusya ve Ukrayna krizi sadece 2 ülkeyi ilgilendirmiyor. Bütün dünyayı ilgilendiriyor. Tabiri caizse bir uçurumun kenarındayız, en önce de ateşin ulaşacağı yer Türkiye lakin eğer bu yayılırsa Türkiye’de sınırlı kalmaz. Yeni bir dünya savaşı, Allah göstermesin bu da insanlığın felaketi. Orada olan haklı bir gerekçesi değil. Savaşın kazananı olmaz. Sayın Cumhurbaşkanımız bu savaşı ve krizin başlamasından fazla önce bunu varsayım ettiği için her iki ülke nezdinde çok gayret etti. Engellenemedi, bu noktaya geldik. Çabalar durmadı.”

Şimşek, iki ülke arasındaki savaşta 30 günün geride kaldığını hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu süreçte 40’ın üstünde dünya lideri ve hükümet başkanıyla yüz yüze ve telefonda daima konuştuğunu aktardı.

Savaşın sona ermesi için Türkiye’nin girişimlerine devam ettiğini hatırlatan Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

“Ukrayna da Rusya da şunu fark etti: Bizim Türkiye olarak bir hesabımız yok. Başka ülkeler daima hesap kitap yapıyor. Bizim hesabımız insan. Bizim kültürümüzde ‘İnsanı yaşat ancak devlet yaşasın’ düsturu var. Bu bir dayanıklılık işi. Her iki heyet de ‘Bu sorun çözülecekse Türkiye önemli rol oynayacak’ diyor. Türkiye garantör ülkelerden biri olacak. Bunun bu noktaya gelmesi ülkemiz için değerli bir şey. Dünyanın daha güçlü ülkeleri var. Fakat mesele Türkiye üstünde yoğunlaşıyorsa duruşumuz kayda değer. Burada Türkiye’nin ve lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın duruşu manâlı.”

20220329_2_52853108_75259728

“BUNUN HESABI MUTLAKA SORULUR”

Şimşek’a, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki alçak darbe girişimi gecesi neler yaşadığı da soruldu.

Askerin üniformasının içine girmiş, kafaları formatlanmış bir terör örgütünün mensuplarından bahsettiğini dile getiren Yıldırım, “Vergilerle alınan uçakları, tankları gasbediyorlar. Ay yıldızlı bayrağımızla sokağa meydana çıkan insanların üstüne alev ettiler. Allah bize yeniden böyle bir afet göstermesin.” değerlendirmesini yaptı.

En çok hangi tarzda müzik dinlediği sorusuna “türkü” diyerek yanıtlayan Yıldırım, gençlerle Aşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım” türküsünü seslendirdi.

Binali Yıldırım, İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri tarafından kesilen ağaçlar hakkındaki soru üstüne şunları ifade etti:

“2013 yılının mayıs ayının sonunda İstanbul’da Kadir Topbaş, Gezi Parkı’nda bir düzenleme için 12 ağacın yerini değiştirmeye karar verdi. Orada başlayan olayların adına Gezi Olayları diyoruz. Türkiye’nin altını üzerine getirmeye kalktılar. Ağaçların yeri değişiyor diye kıyameti koparan bu kesimler İstanbul’da 122 asırlık çınarı bir gecede değil ettiler. Neymiş, ağaçlar kanser olmuş. Ağaçların da kanser olduğunu yeni öğrendim. Burada da aynısını yapmışlar fakat kimseden ses çıkmıyor. Bunun üzerinde göz önünde bulundurmak lazım. Çağrıda Bulunmak ancak burada da bir şey var, çifte standart var. Burada parti ve ideoloji gözetmeden yaşatacaksak hep birlikte hareket etmemiz lüzumlu. Burada bir duyarsızlık gördüm ve üzüldüm. Burada kanserin tedavisi var. İnsanlarda tedavi var. Teknoloji değişti, ağaçların da tedavisi olur. Lakin yani kestikten daha sonra özrü kabahatinden büyük. Kanser olduğunu evvelden açıkladınız mı? Bunun için hangi eforları gösterdiniz? Hani bize diyorlar ya ‘Halkın görüşlerini dinlemeden kafanıza göre milleti dinlemeden yönetiyorsunuz.’ Demokrat, demokrat olduğunu bahis edenlerin halka haber vermeden asırlık mirası değil etmelerinin asla güzel görülecek bir tarafı yok. Bunun hesabı mutlaka sorulur. Nasıl sorulacağına siz karar vereceksiniz.”

20220329_2_52853108_75259729

ÖĞRENCİDEN YILDIRIM’A: KORKUYOR MUSUNUZ?

Programda bir öğrenci, Yıldırım’a, “Siyasi Partiler Kanunu’nda yapılacak değişiklikle ilgili muhalefet, AK Parti seçimleri kaybetmekten korkuyor diyor. Seçimleri kaybetmekten korkuyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

Şimşek, bunun gerisinde şöyle konuştu:

“Kaybetmeyeceğiz, onun için de korkmuyoruz. Muhalefet defalarca böyle düşünür. Onu yadırgayacak bir şey yok. Biz 15 sefer karşısında karşıya çıkmışız, 15’inde de açık ara halletmişiz. Bu da farklı olmayacak. Biz ülkemiz ve milletimiz için halis duygularla çalışıyoruz. Seçim kanununda neyi eleştiriyorlar? Orada eleştirecek hiçbir şey değil. Ne diyor; cümbür cemaat ittifak kurabilir. Tüm partiler birbirleriyle ittifak kurabilir, bir sınırlama yok lakin herkesin aldığı oy kendine. Başkasının oyuyla milletvekilli seçimi olmayacak diyor. Sen 100 bin oy aldın, değişik parti 10 bin oy aldı. 10 bin oy hiçbir işe yaramıyor. Öteki fazla oy bölge partinin hanesine yazılıyor. O bir tane daha fazla milletvekili çıkarıyor. Adaletsizlik bu. O düzeltiliyor. İtirazlarının mantığı ve gerçekliği yok. Adamakıllı siyaset. Kendilerini öbür göstermek için acındırmak için söylüyorlar. Vatandaşın önüne gidip kendinizi anlatacaksınız. Yurttaş da kararı verecek.”

Programa katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri de sanal realite ve metaverse teknolojileri hakkında gençlere veri verdi.

İzmir İl Başkanı Recep Tayyip Taslak ise Yıldırım’a Osmanlı Türkçesi ile yazılmış İstiklal Marşı tablosu ibraz etti. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir