MGK'dan Rusya-Ukrayna gerilimi mesajı: "Gerilimin artması kimsenin menfaatine netice doğurmayacak"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Ulusal Güvenlik Kurulu’nun (MGK) gerisinde yapılan açıklamada, “Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasında çoğalan gerginlik ele alınmış, tansiyonun düşürülmesi çağrısında bulunulmuştur” denildi. Takriben 4 saat 45 dakika süren MGK toplantısının ardındaki 5 maddelik yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

1. 2021 yılında Milli güvenliğimiz bakımından tartı arz eden siyasi, askeri, iktisadı ve sosyal gelişmeler bütün yönleriyle değerlendirilmiş, 2022 yılında karşı karşıya kalınması mümkün sınamalar ve bu çerçevede yürütülecek etkinlikler bahis edilmiştir.
2. PKK/KCK-PYD/YPG, FETO VE DEAŞ terör örgütleri ilk önce olmak üzere, milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza karşın her türlü korkutma ve tehlikeye karşısında yurt içinde ve yurt haricen azım, istikrar ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuştur.
3. Rusya Federasyonu ve Ukrayna aralarında büyüyen stres ele alınmış. Gerilimin artmasının kimsenin menfaatine neticeler doğurmayacağına dikkat çekilerek, tüm taraflara sağduyu içinde tansiyonun düşürülmesi çağrısında bulunulmuştur.
4. Güney Kafkasya’da uzlaştırma ve istikrarı sağlamlaştırmak amacıyla kurulan mekanizmaların ve sarf edilen gayretlerin Türkiye ve Ermenistan başta almak üzere, tarafların yapıcı ve samımı cabalarıyla ilerletilmesine atfedilen tartı vurgulanmıştır.
5. Milletlerarası hukuku ilgisizce ihlal eden ve çarpıtan, antlaşmalar hilafına adaları silahlandırmayı ısrarla sürdüren Yunanistan, diyalog ve is birliği çağrılarımıza samimi olarak karşılık vermeye ağırlama edilmiş Ege ve Akdeniz’deki meşru yargı ve menfaatlerimizin korunması hususundaki kararlılığımız tekraren hatırlatılmıştır.”

Musa Erdoğan

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir