Hamza Dağ: Oturma düzenine karar veremeyenler ülkeyi nasıl yönetecek?

Hamza Dağ: Oturma düzenine karar veremeyenler ülkeyi nasıl yönetecek?

AK Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumluluk Sahibi Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Halk İttifakı’nın Meclisteki oturma düzenini tartıştığını belirterek “Kim, hangi lider, hangi genel başkan nereye oturacak? Bunu düşünüyormuş. Aramak fakat Irk İttifakı’nın yalnızca belli olmayan şeyi Cumhurbaşkanı adayı yok, oturma düzeni de belirli değilmiş. Bugün oturma düzenine karar veremeyenler, bu ülkeyi nasıl yöneticilik edecekler?” dedi.

Dağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir süredir Şanlıurfa’da belediyeyi kazandıklarında elektriği çiftçiye ücretsiz vereceklerine ilişkin açıklamalarda bulunduğunu, bu iddiasını da yinelemeye devam ettiğini aktardı. Kılıçdaroğlu’na demek istediğini vurgulayan Dağ, “Sayın Kılıçdaroğlu, 11 tane büyükşehir belediyesi sizde. Elinizi tutan değil. Bahsettiğiniz elektriği çiftçiye ücretsiz verme işini bu 11 tane büyükşehre yapabilirsiniz. Hatta kendi tercih bölgeniz, benim de tercih bölgem olan İzmir’de buna başlayıp böyle bir operasyon yaparsanız, böyle bir tesis ortaya koyup çiftçiye de elektriği bedava verecek olursanız, ben de açılışa katılmaktan tatmin duyarım.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu: Millet İttifakı büyüyebilir, adı da değişebilirKılıçdaroğlu: Ahali İttifakı büyüyebilir, adı da değişebilir

Millet İttifakı'nda oturma düzeni krizi: Kılıçdaroğlu'ndan ilginç öneriAhali İttifakı’nda oturma düzeni krizi: Kılıçdaroğlu’ndan garip teklif

Dağ, Kılıçdaroğlu’nun dün akşam katıldığı bir televizyon programında, Insanlar İttifakı’nın Meclisteki oturma düzenine karşın yaptığı açıklamalarla ilgili de şu değerlendirmede bulundu:

“Sayın Kılıçdaroğlu, dünkü programda vatanseverlikten ısrarla bahsetmiş. Her Hâlükarda tezkereye ‘hayır’ oyu verdiğinde Cumhuriyet Millet Partisi o günden bugüne kendi tabanından ciddi bir müzayaka yiyor. Bizde zaten bunu Cumhuriyet Millet Partisine oy veren, gönül verenlerde bunu hissediyor, görüyoruz. Cumhuriyet Millet Partisine oy veren, bu memleketin terörle mücadelesindeki tavrını, davranışını, çalışmasını, uğraşını destekleyen Cumhuriyet Halk Müziği Partililer, Cumhuriyet Irk Partisi yönetiminin tezkereye ‘hayır’ oyu verdiğindeki tavrını şüphesiz kabul etmediler ve oy verme noktasında deha farklı bir tercihe yönelme ile karşı karşıya olduklarını bize müteakip defalar açıklama etmişlerdir.

Şimdide nasıl olursa olsun aynı tablo, benzer düşünceler, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı’na ulaşmış fakat programda ısrarla yurtseverlik üzerine bir vurgu ortaya koyuyor. Anti milli ve anti yurtsever politikalar böyle söylemlerle giderilemez. Cumhuriyet Halk Müziği Partisinin özellikle terörle mücadelede hükümete nasıl bir davranış biçiminde olduğunu cümbür cemaat görüyor. İttifak ortaklarının kimler olduğunu da çok net bir şekilde görüyor. Onun için bu lafların, bu sözlerin irk nezdinde bir karşılığı söz konusu değildir.”

“OTURMA DÜZENİNE KARAR VEREMEYENLER ÜLKEYİ NASIL YÖNETECEK?”

Halk İttifakı’nın bir süredir oturma düzenini tartıştığını bildiren Dağ, şöyle devam etti:

“Bizde bunu kulis haberlerden duyuyorduk, peşine düşüp takip ediyorduk. Şimdi gördük ancak Millet İttifakı doğrusu oturma düzenini tartışıyor. Kim, hangi lider, hangi genel başkan nereye oturacak? Bunu düşünüyormuş. Çağırmak ancak Millet İttifakı’nın yalnızca belirlenmiş olmayan şeyi Cumhurbaşkanı adayı değil, oturma düzeni de belirlenmiş değilmiş. Bugün oturma düzenine karar veremeyenler, bu ülkeyi nasıl yöneticilik edecekler. Bugün oturma düzenine karar veremeyenler, yarın ülkenin temel meselelerinde bir karar durumu laf konusu olduğunda nasıl hareket edecekler? Açık Konuşmak Gerekirse böyle bir karışıklık durumunu tahayyül etmek bile istemiyoruz. Güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili konuda oturma düzeniyle ilgili tartışmayı hayretle, azıcık tebessümle, azıcık da ironi ile takip ediyoruz. Bugün oturma düzenine karar veremeyenler, iktidara talip olduğu iddiasıyla yarın eğitim, afiyet, ekonomik, dış politika, terör meselesi, böyle konularda nasıl karar verecekler? Nasıl bir kaos durumu ortaya çıkabilir? Bunu milletimizin takdirine bırakıyoruz. İnşallah bu konuda 6 genel başkan bir araya gelir, harf sırasına göre mi, isim sırasına kadar mi, numara sırasına göre mi? Şayet de kura çekerler, kura sırasına kadar belirlerler. Aralarında böyle bir belirleme süreci yapabilirler. Bunu da kendileri önümüzdeki süreçte karar verirler.”

Dağ, milletin 15 seçimdir tercihinin muhakkak olduğunun altını çizerek şu değerlendirmede bulundu:

“15 seçimdir seçim AK Parti’den, sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan yandan oldu. Bizimde bitmiş Recep Tayyip Erdoğan’dan yandan, AK Parti’den yana olacağı konusunda hiç şüphemiz yok. Besbelli bir tablo var. Çok basit bir meselede zeka lezzetli yapan, kolay bir meselede deha anlaşamayan, böyle bir konuda tartışmaya giren, haftalardır bu konuda karar veremeyen, parti namına göre mi olsun, soyadı sırasına kadar mi olsun şeklinde bir tartışmaya giren bir yapının, öteki yapılarının da eklenmesiyle ülkenin esas meselelerini nasıl çözer noktaya gelecek, bunun milletimiz kadar sorgulandığını biliyoruz. Biz de iktidar partisi ve AK Parti olarak bu konuda, bu davranışı milletimizin takdirine bırakıyoruz.”

KAYNAK: AA

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir