Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'Asya ile olan ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu resmi temalarda bulunmak üzere geldiği Sri Lanka’nın başkenti Kolomba’da Sri Lanka Dışişleri Bakanı Gamini Lakshman Peiris ile görüşmesinin ardındaki ortak basın toplantısı düzenledi.

Sri Lanka Dışişleri Bakanı Peiris düzenlenen basın toplantısında, Bakan Çavuşoğlu’nu ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, “En son fakat ziyaretiniz 2016 yılında gerçekleşmişti ve o günden bu yana bereketli toplantılar gerçekleştirdik. Bakan Çavuşoğlu’nun tayin süreci boyunca ilişkilerimiz som derece bereketli şekilde devam etti” ifadelerini kullandı. Bakan Peiris, Türkiye’yi Asya ve Avrupa aralarında bir köprü olarak gördüklerini belirterek, “Türkiye son derece büyük ve önemli bir medeniyeti temsil ediyor. Şu anki zorlu dünya sürecinde sizin deneyimlerinizden öğrenecek çok şeyimiz var “ açıklamasında bulundu. Türkiye ile çok yönü olan ilişkileri olduğunu bildiren Bakan Peiris, “Türkiye ile ticari ilişkilerimizi ilerletmek istiyoruz. aynı zamanda iki ülke arasındaki iş birliğini ilerletmek için de çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

“İki ülke arasındaki ticaret hacmi tatmin edici yok”

Sri Lanka Dışişleri Bakanı Peiris konuşmasında, “İki ülke arasındaki ticaret hacmi tatmin edici değil ve biz bu anlamda ilişkilerimizi istiyoruz. Ticaret ve Ekonomi Komisyonu acilen 350 milyon dolar olan ticaret hacmimizi asgari 500 milyon dolara artırma hedefi belirledi” ifadelerini kullandı. Bakan Peiris keza, Sri Lanka’nın Türkiye’ye yaptığı en temel ihracatın nehir olduğunu belirterek, “Türkiye’ye ihracat ürünlerimizin sayısını ve çeşitlerini artırmayı planlıyoruz” açıklamasında bulundu.

“Asya ile olan ilişkilerimizi kuvvetlendirmek istiyoruz”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu düzenlenen toplantıda, Asya’yı ekonomik kuvvet merkezi olarak gördüklerini belirterek, “Asya’da yeni değiliz lakin Asya’nın hesaplı şiddet merkezi olduğunun daha çok farkındayız. Dolayısıyla daha bütüncül bir yaklaşımla Asya’ya geri dönmeye karar verdik. böylece Asya ülkeleriyle ilişkileri güçlendirmeyi hedefliyor ve Sri Lanka’yı Hint Okyanusunun incisi olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı. İki ülkenin ticaret hacminin yeterli olmadığını gösteren Bakan Çavuşoğlu, “ İkili ticaret hacmimiz korona virüs salgını öncesindeki seviyelere ulaştı. Fakat biz bunu tatmin edici olmadığına karar verdik. Potansiyelin fazla daha yüksek olduğunu ve bu konuda daha pozitif gelişebileceğimizi düşünüyoruz. Tabi oysa bu konuda ulaştırmanın da güçlendirilmesi ve çalışabilecek alanlar belirledik. Mesela, sağlık, eczacılık, inşaat ve turizm gibi çoğu alanda uygulamalarımızı Sri Lanka Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa’ya ilettim” dedi.

“THY Sri Lanka uçuşlarını artıracak”

Bakan Çavuşoğlu Sri Lanka ile kültürel iletişimi artırmak amacıyla Türk Hava Yolları’nın (THY) ülkeyi uçuşlarını artıracağını belirterek, “Türk Hava Yolları’nın (THY) Sri Lanka’nın başkenti Kolomba’ya haftada 11 uçuşu gerçekleşiyor. Ancak ilişkilerimizin güçlenmesi namına THY’nin haftalık uçuş sayısını 14’e çıkaracağı bilgisini paylaşmak istiyorum. Bu uçuşlar iki ülke arasındaki iletişimimize ve Sri Lanka’nın turizmine katkı maddesi sağlıyor” ifadelerini kullandı.

“Savunma sanayisindeki meslek birliğimizi geliştirebiliriz”

Bakan Çavuşoğlu Sri Lanka’nın FETÖ ile mücadelede göstermiş oldukları destekten nedeniyle teşekkür etmesinin ardından “Sri Lanka Cumhurbaşkanı Rajapaksa bizim savunma sanayi fuarımıza bir ziyaret gerçekleştirmişti. Orada savunma sanayisindeki manâlı potansiyelimizi gördü. Sri Lanka ile dostane ilişkilerimiz doğru birlikte çalışarak savunma sanayisindeki iş birliğimizi geliştirebiliriz” açıklamasında bulundu.

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir