Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Camii açılış törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Durumu Bilimleri Üniversitesi Gülhane Camii açılış törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aslında müthiş bir mescidin açılışını yapıyoruz. Burada emeği geçenleri şahsım ve milletim namına özellikle tebrik ediyorum. Buranın yapımında Ziraat Katılım’ın önemli bir yatırımı oldu. Bundan dolayı da Ziraat Katılım’a fazla çok teşekkür ediyorum. Gerçekten burada Gülhane Hastanesinin içinde böyle bir eserin olması ve Afiyet Bilimleri Üniversitemizin tamamıyla manevi boyutunu inşallah güçlendiren bir eser olması bakımından fazla önemli. Rabbimiz ne buyuruyor? ‘Kim beni için dünyada bir mescit yapı ederse, ben de onlar için cennette bir ev, saray yapı ederim’ diyor.

İnşallah bu mescidin yapımında emeği olanları baştan şahsım ve milletim namına tebrik ediyorum. Burada yapılacak ibadetlerin ve öğrencilerimizin lüzum kız gerek erkek, onlar için de hazır olan çalışma mekanlarının gayet hoş olduğunu gördüm. Bundan nedeniyle da işin mimari boyutuna özen gösterdiklerinden nedeniyle mimarından mühendisine, işçisine ve yüklenici firmaya da teşekkür ediyoruz. Sağ olsunlar var olsunlar. Tekrardan Gülhane Askeri Tıp Akademisi içerisindeki bu eserin Ankaralılara uğurlu olmasını Allah’tan diliyorum” ifadelerini kullandı.

2 binin üstünde kişi benzer anda ibadet edebilecek

Temeli 2018 yılının Aralık ayında atılan Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Gülhane Camii, 4 bin metrekare üstünde bin metrekare olarak tasarlandı. Selçuklu mimarisinin ön plana çıktığı cami, kubbesiz, düz çatı, tek minareli ve tek şerefeli olarak tasarlandı. Cami bünyesinde, benzer anda 100 kişinin kullanabileceği bir kütüphane, 120 karakter etüt salonu, kapalı otopark, gasilhane ve imam odası bulunuyor. Kapalı alanında aynı anda 2 bin 100 kişinin ibadet edeceği caminin iç ve dış doğramaları ahşap ve vitray cam şeklinde tasarlandı.

Başlangıç törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve fazla sayıda konuk katıldı.

Utku Şimşek – İbrahim Berat Yılmaz

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir