Bakan Varank'tan doğalgaz açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Mobilya Fuarı’nın açılış programında, Kılıçdaroğlu ve partisinin, ülkede enerji tedarikini çeşitlendirmek için atılan her adıma dobra dobra karşı geldiklerini anımsattı. Bakan Varank, “Ben esas muhalefetin liderine bir çift söz anlatmak istiyorum. Bugün Kılıçdaroğlu aklınca birtakım talimat yapmış. Enerji konusunda maalesef dışa bağımlı olduğumuz herkesin malumu. Buna rağmen, ülkemizin enerji tedarikini çeşitlendirmek için attığımız her adımda kendisi ve partisi bizim karşımıza dikildi. Enerji santralleri yapıyoruz, şantiyeleri basıp, yaptırmayız diyorlar. Akkuyu’da nükleer enerji yatırımı yapıyoruz, yaptırmayız diyorlar. Doğalgaz araması yapan gemilerimiz Doğu Akdeniz’deyken, ne işimiz var Libya’da diyorlar. Gidin araştırın, Saros Körfezi’nde yapacağımız LNG terminaline kim karşısında çıkmış. O işi alıkoymak için CHP milletvekilleri neler yapmış. O terminali bitirmiş olsaydık olur ya bugün bu sorunu hiç yaşamayacaktık. Acilen utanmadan sıkılmadan, İran kaynaklı bir sorun yaşadığımızda açıklama yapıyorlar. Biz her alanda olduğu gibi enerji alanında da bağımsızlığımızı güçlendirmenin derdindeyken, bazıları yalnızca köstek olmanın derdinde. Ben bu art niyetli zihniyeti milletimize havale ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Enerji Bakanlığımız, İran kaynaklı bu kısıtlamaları, üretime en az tesir edecek şekilde düzenliyor”

İran’ın doğalgaz arzında kesintiye gitmesinin OSB’lerde ve sanayi tesislerinde doğalgaz ve elektrik arzında kısıtlamalara gidilmesine neden olduğunu andıran Bakan Varank, şunları kaydetti: “Muhakkak kış şartlarının ağır geçtiği böyle bir dönemde, doğrudan vatandaşlarımızın evinde kullandığı gaz ve elektrikte bir kesintiye gitmemiz düşünülemez. En başından beri Enerji Bakanlığımız süreci hassasiyetle yönetmeye çalışıyor. Enerji Bakanlığımız, sanayicilerimizin talep ve önerilerini dikkate alarak, İran kaynaklı bu kısıtlamaları, üretime en düşük tesir edecek şekilde düzenliyor. İnşallah birkaç gün sürecek bu tedirgin süreci sanayicilerimizle el ele vererek atlatacağız”.

“Sanayi sektörümüz, birkaç gün sürecek bu sıkıntılı sürecin üstesinden gelecek güce sahiptir”

Üretimle uzakta yakından alakası olmayan kesimlerin, oluşturmaya çalıştığı panik havasına kimsenin aldırış etmemesi gerektiğinin altını çizen Bakan Varank, “Şoklara karşı direncini daima kanıtlamış sanayi sektörümüz, birkaç gün sürecek bu tedirgin sürecin üstesinden gelecek güce sahiptir. Büyük ölçüde telafi edemeyeceğiz bir üretim kaybı yaşamayacağız. Biz sanayicilerimizin karşılaştığı her sorunda yanlarında olduk, bundan sonrada olmaya devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir