Bakan Soylu: 'Dağdaki silahlı eleman sayısı 150'nin altına düştü'

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, İstanbul Erkek Berberler Odası Olağan Genel Kurul Toplantısı’na katıldı. Şişli Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya Asilzade’nun yanı sıra, Esnaf ve Sanatkarlar Vakfı Başkanı Faik Yılmaz, Beşiktaş Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Bayram Koç ve çok sayıda berber katıldı.

Toplantıda konuşan Bakan Asilzade, “Gençlerle sohbet ettik. Nusaybin’de değil gençlerle sohbet etmek, gençlere uzanabilmek çok zordu. Hatırlarsınız bundan 10-15 yıl evvel ‘Sizin son el sıkışacağınız nesil iddiaya göre bugünkü HDP’nin o idareci nesli. Eğer bundan daha sonra onlarla el sıkışmaz, bunlarla anlaşmazsanız gençler geliyor. O gençlerin eli sıkılır, yumrukları sıkılır. yeniden onlarla sizin herhangi bir bağ kurabilmeniz olası değildir’ dediler. Bu bizim medeniyetimizin, bizim insanlarımızın bir gerçeği olamazdı. Bu bugünlerde karşılaştığımız, bize dayatılmış, öğretilmiş gerçekler gibi teslim olmamızı istedikleri, özgüvenimizi kaybettirmek, bizi bizden ayırmak istedikleri bir anlayışın tezahürü olarak ortada duruyor. Bizden bunu kabul etmemizi istediler ve kabul etmedik. Kimse kusura bakmasın. O çocuklarımızın zamanını, o gençlerimizin enerjisini ve gençlerimizin geleceğini teröre kurban verecek değiliz” dedi.

“2014’te 5 bin 558’di, şu lahza 150’nin aşağı”

Bakan Asilzade, “Sadece PKK ve DEAŞ komşumuz olan iki ülkede devlet otoritesini yok etti. Her iki ülke topraklarının bir bölümünü bu terör örgütlerine kaptırdılar. Türkiye’den ise çakıl taşı bile koparamazlar. Türkiye’de eylem kabiliyetleri ve varlıkları bitme noktasına geldi. 2014’te bütün 5 bin 558 yeni katılımı olan bir örgüttü PKK terör örgütü, yani dağa 5 bin 558 kişi gidiyordu. Bugün bırakın katılımı dağdaki silahlı eleman sayısı Allah’a hamdolsun 150’nin altına düştü. Eylem sayısı 2014’te yıllık 2 bin 817’ydi, 2021 sonu itibarıyla eylem sayısı 141 oldu. 2014 yılına kadar Doğu ve Güneydoğu illerindeki organize sanayi bölgelerine kayıtlı bulunan işletme sayısı yüzde 61, ticaret siciline belirtilen faal aza sayısı yüzde 92, üniversite öğrenci sayısı yüzde 104, 100 bin kişiye düşen hekim sayısı yüzde 42, yüz bin öğrenciye düşen hoca sayısı yüzde 32, lisanslı sporcu sayısı ise yüzde 140 arttı” diye konuştu.

“40 bin konut teslim ettik”

Bakan Aristokrat, “Son iki yıldır yaşadığımız tüm afetlerden şu belli başlı 58 bin konut yapıyoruz, bunun 40 binini de teslim ettik. Bize vatandaşımız vergisini ödüyor. Biz de vatandaşımıza diyoruz fakat, ‘Askere gel yükümlülük olarak bunu yerine getir.’ Biz vatandaşımıza diyoruz ama, ‘Zorluk zamanındayız, dişini biraz sık bunu daima beraber aşacağız.’ Vatandaşın devlete ihtiyacı olduğunda devlet vatandaşı yalnız bırakmaz” ifadelerini kullandı.

“Dünyaya nasıl bir ülke olduğumuzu göstermeliyiz”

Bakan Aristokrat, “Cumhuriyet’in ikinci asrını ve birinci asrını yaşamış bir nesil olarak Cumhuriyet’in 100. yılında keza karnemizi en zinde şekilde tutmalıyız, hem de bizden sonra gelecek nesillere büyük ve dinç Türkiye’yi Cumhuriyeti’nin ikinci asrı olarak onlara emanet edip dünyaya nasıl bir ülke olduğumuzu defalarca beraber göstermek zorundayız” dedi. İş Kanunu’nun herkesin haftada bir gün tatil yapabilme hakkı olduğu maddesini hatırlatarak berber esnafının pazar günleri tatil yapabilmesi için gerekli düzenlemenin yapılacağını kaydeden Asilzade, “Bu konuda eğer valilerimize, 2017’de iptal edilen 1927’deki kanunun çerçevesinde olan sürecin bitmiş valilerimize yetki verilmesi gerekiyorsa valilerimize bir yetkinin verilmesi ve bu konuda hiç olmazsa berber esnafımızın haftada bir gün oysa bunun istisnaları da var. Yani damatlık tıraşı oluyor. Zaten randevusunu alıyor. Dışında gördük. Yeni yeni randevu sistemleri de oluşmuş zaten. Haftada bir gün, pazar günleri bu konuda berberlerimizin gerçekten insanca bir yaşantının bir parçası olarak, ailesiyle, eşi, dostuyla bununla beraber istirahat etmek için de bir araya gelmesini gerektirebilecek en tabii hakkı için elimizden geleni yapacağız. Ve bir daha huzurunuza geldiğimizde de bu meseleden ari bir şekilde geleceğimizi, ananızın ak sütü gibi bunun sizin helaliniz olduğunu bir defa daha burada ifade etmek istiyorum” biçiminde konuştu.

Bakan Aristokrat, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu konuda eğer valilerimize, 2017’de iptal edilen 1927’deki kanun çerçevesinde olan sürecin baştan valilerimize yetki verilmesi gerekiyorsa bir yetkinin verilmesi ve bu konuda hiç olmazsa berber esnafımızın haftada bir gün ki bunun istisnaları da var. Yani damatlık tıraşı oluyor. Zaten randevusunu alıyor. Açık Havada gördük. Yeni yeni randevu sistemleri de oluşmuş zaten. Haftada bir gün, pazar günleri bu konuda berberlerimizin gerçekten insanca bir yaşantının bir parçası olarak, ailesiyle, eşi, dostuyla bununla birlikte dinlenmek için de bir araya gelmesini gerektirebilecek en tabii hakkı için elimizden geleni yapacağız. Ve yeniden huzurunuza geldiğimizde de bu meseleden ari bir şekilde geleceğimizi, ananızın ak sütü gibi bunun sizin helaliniz olduğunu bir defa daha burada betimlemek istiyorum.”

Doğan Can Cesur
 

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir