Anasayfa / Gündem Haberleri / Başbakan Yıldırım: BM’de reform kaçınılmaz ihtiyaç

Başbakan Yıldırım: BM’de reform kaçınılmaz ihtiyaç

Azerbaycan’da konuşan Başbakan Yıldırım, Suriye’deki olaylar üzerinden BM’yi eleştirdi ve “Rekabetin değil sorun çözmeyi esas alan bir BM reformunun kaçınılmaz bir ihtiyaç olduğu gün gibi ortadadır” dedi.
Başbakan Binali Yıldırım, Azerbaycan’da “6. Küresel Bakü Forumu”nda konuştu.

Yıldırım’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Türkiye medeniyetlerin buluştuğu, dinlerin buluştuğu Asya ve Avrupa arasında buluşma noktasıdır. Farklı kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Ülkelerin birbirine daha bağımlı hale geldiği bir dünyadayız. Bölgeleri, ekonomileri birbirine bağlayan projelerle refahı sağlayabiliriz. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesiyle Uzakdağu’dan Batı Avrupa’ya kadar büyük bir coğrafyayı ilgilendiriyor.

Türkiye müttefikleri ve dostları için güvenilir bölgesel barışa kendini adamış ülke olduğunu dünyanın pek çok yerinde göstermiştir. Suriye’de yaşanan iç savaş ve yönetim boşluğundan kaynaklanan mülteci akınında 3.5 milyon mülteciyi misafir eden ülke Türkiye’dir. Bu yapılmamış olsa bölgede huzursuzluk daha da artacak ve bölgede devam eden terör olaylarını kontrol altına almak belki de mümkün olmayacaktı.

BM küresel olaylarda daha güven bir artırıcı yapıya kavuşmalı. Rekabetin değil sorun çözmeyi esas alan bir BM reformunun kaçınılmaz bir ihtiyaç olduğu gün gibi ortadadır. Bir yanda insanlar ölüyor kimyasal gazlar kullanılıyor. Ama BM Güvenlik Konseyi sadece rekabet uğruna ülkelerin birbiriyle rekabeti uğruna bu insanlık dramına gerekli cevabı veremiyor.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Bu Habere Bakmak İster Misin?

ÖZGÜVENLİ GÜLÜŞLER İÇİN ORTODONTİ

Merhaba arkadaşlar günde hangi aralıklar ile dişlerinizi fırçalıyorsunuz yada her gün dişlerinizi ...