Yüksek teknolojili yalan makineleri kameralarla yalan tespiti yapabiliyor

Prof. Yael Hanein yüzümün sol tarafına bir takım elektrotlar bağlıyor.

“Gözlerini hareket ettir, göz kırp, gülümse. Hemen rahatlamaya çalış” diyor, “Kısa zaman daha sonra iyi bir palavracı mısın anlayacağız”.

Prof. Hanein ve meslek arkadaşı Prof. Dino Levy İsrail’deki Tel Aviv Üniversitesi’nde yeni bir yalan makinesi yöntemi için kurulan ekibin başındalar.

Onlar iki alıcı yalancı belirlediklerini söylüyorlar. Bazıları yalan söylerken istemsizce kaşlarını oynatır diğerleri ise dudaklarının yanaklarıyla buluştuğu yerde çok hafif bir hareket yapar.

Ekibin yazılımı ve algoritması artık yalanların yüzde 73’ünü algılayabiliyor. Sistemi geliştirirken bunu da iyileştirmeyi planlıyorlar.

Prof. Hanein, “Bir yalanı saklamaya çalışırken herhangi bir ceset tepkisi vermekten kaçınırsınız” diyor.

“Ancak bu teknoloji ile bir yalan gizlemek çok ama fazla kuvvet” diye ekliyor Prof. Levy.

Bir analog poligraf makinesi

Yalan tespit yöntemleri fazla eski dönemlere dayanıyor. İlk belgelenmiş örneklerden biri de takriben üç bin sene önce, Çin’de uygulanan, belirsiz kişinin ağzını kuru pirinçle yükleme yöntemi.

Ağıza konan tahıl bir zaman sonra kontrol edilir, eğer kuru kaldıysa birey suçlu sayılırdı. Teoriye tarafından, güvenilmez gerçekten yalan söylemişse, ağzı korku veya gerginlikten kururdu.

20. yüzyılın başlarında ilk yalan makineleri buluş edildi. Bunlardan en bilineni, üç veya dört mürekkep doymuş iğnenin kağıt üzerindeki hareketiyle ölçüm yapan analog poligraf.

Bu makinede, değişken birey bazı sorulara cevap verirken parmaklarına, kollarına ve vücuduna yan sensörler onun nabzını, solunum hızını, kan basıncını ve terlemesini ölçüyor.

Ama bu makinelerin doğruluğu ve aldatılma ihtimali konusunda endişeler var. bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar ve teknoloji firmaları, daha gelişmiş bir yalan makinesi üretmek için çalışıyor.

Dr. Sebastian Speer'e göre, MR çekiminde beyin hareketlerine bakarak birinin yalan söyleyip söylemediğini anlaşılabilir.

Hollanda’daki Erasmus Universitesi’nden Dr. Sebastian Speer ve ekibi, bir kişinin yalan söylediğini ya da aldanma yaptığını ortaya içeri almamak için MR makinesi kullanıyor.

Bunu, bazı sorulara yanıtlar verirken beyin taramasındaki renk değişimlerine bakarak yapıyorlar.

şu anda kullanılan yüksek teknolojili yalan tespit sistemlerinden ABD’li Converus şirketinin EyeDetect programı, istemsiz göz hareketlerine odaklanıyor.

Makinenin bağlandığı kişiye, cevabı evet/hayır ya da dürüst/yanlış olan sorular soruluyor. Göz takibi yapan yazılım, cevapları izliyor ve inceliyor. Sonuçlar beş dakika içinde çıkıyor ve doğruluk oranı yüzde 86-88.

EyeDetect testleri dizüstü bilgisayar kamerasıyla yapılabiliyor.

EyeDetect’in 50 ülkede 600’den fazla müşterisi var. Bunlara, 65 kadarı ABD elde etmek üzere dünya çapında 100 dek kolluk kuvveti de dahil.

Şirketin CEO’su Todd Mickelsen, testin suç çözmek, uyuşturucu kullanımını bilmek, meslek başvurusunda söylenen yalanı tespit etmek, terör bağlantısını görmek gibi konularda hem polis ayrıca de özel sektör tarafından kullanıldığını söylüyor.

bununla birlikte, yalan dedektörlerinin yasallığının ülkeden ülkeye farklılıklar gösterdiğini vurgulamak gerekiyor.

Eski CIA çalışanı Christopher Burgess, yalan tespit makinelerinin kusursuz olmadığını belirtiyor.

Eski CIA görevlisi Christopher Burgess, yalan dedektörlerinin suçluları veya casusları saptama ederken kullanlan tek delil olarak görülmemesi gerektiği konusunda uyarıyor.

acilen emniyet analisti olarak çalışan Burgess, cihazların kesin olarak doğru sonucu vermediğini, kendisinin de 1990’ların ortalarında yanlış bir deneme sonucuyla suçlandığını söylüyor.

Tel Aviv Üniversitesi’nde araştırmacılar, elektrotların zamanla yüz adale hareketlerini uzakta ve hatta internet bağlantısıyla tespit edebilen video kameralar ve yazılımlarla değiştirileceğini umuyorlar.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir