SİHA'larla ilgili kritik açıklama: Oyun değiştirmesiyle dünya gündemine girdi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Gelinen noktada takvim ciromuz 10 milyar doları aştı ve ihracat rakamlarımız da 3 milyar 200 milyon doların üzerine çıktı. İnşallah önümüzdeki sene bu hedefleri daha da büyüteceğiz” dedi.

“HEDEFLERİ DAHA DA BÜYÜTECEĞİZ”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Başkanı İsmail Demir, savunma sanayiinin 2022 hedeflerini açıklamak üzere basın yayınlama kuruluşlarının Ankara temsilcileri ve savunma muhabirleri ile bir araya geldi. HAVELSAN’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda konuşan SSB Başkanı Demir, “Sektörümüz bugün, bin 600’ü aşkın işyeri ve 80 bin şahsiyet çalışanıyla ülkemiz ekonomisine en yüksek katkıyı veren sektörlerden biri haline geldi. Salgın döneminde de faaliyetlerini olabildiğince yavaşlatmadan devam etti. Bu kapsamda yürütülen proje sayılarımız umulan 750’leri de aştı. Proje ve diğer ilgili faaliyetlerin sonucunda gelinen noktada takvim ciromuz 10 milyar doları aştı ve ihracat rakamlarımız da 3 milyar 200 milyon doların üstüne çıktı ve inşallah önümüzdeki sene bu hedefleri daha da büyüteceğiz” ifadelerini kullandı.

2

“İLERLEMEYE DEVAM ETMEK ZORUNDAYIZ”

Yerli ve milli ürünler ile güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının karşılanması için atılan adımların fazla kritik olduğuna dikkat çeken SSB Başkanı Demir, “Yerli ve ulusal ürünler, güvenlik güçlerimizin terörle çaba operasyonlarında, yurt içi ve yurt dışındaki harekatlarında başarıyla kullanıldı, kullanılmaya devam edilecek ve tatbik sırasında öğrenilen dersler ile geliştirme süreçleri de devam edecek. Şunu biliyoruz ancak dünya durmuyor, hasımlarımız durmuyor, bu konuda kesintisiz ilerlemeye ve geliştirmeye ara vermeden devam etmek zorundayız” diye konuştu.

İHA VE SİHA’LAR

2021 yılında atılan adımlar ile birçok yerli ve ulusal savunma sanayii ürününün ihraç edildiğini de vurgulayan Demir, “Dost ve müttefik ülkelerimizin envanterlerinde yerlerini bölge ürünler, dünyanın dört bir yanına ihraç edilirken, bilhassa Türk SİHA’larının oyun değiştiren konsepti dünyanın da gündemine girdi. Savunma sanayii ürünlerimizi ihraç ettiğimiz ülke sayısı 170’e, İHA ve SİHA’lar, kara araçları, deniz platformları ilk önce almak üzere ihraç edilen ürün çeşidi ise 230’ları buldu. Bu süreçte, gerek kurumumdaki bütün çalışma arkadaşlarıma, ekibime ve yol arkadaşlarıma teşekkürü milletimiz ve devletimiz namına borç biliyorum” biçiminde konuştu.

3

“YENİ PROJELERE BAŞLADIK”

2021 yılının 2020 yılı dek olmasa da yine pandeminin etkisinde kaldığını andıran Demir, “2021 yılı bir önceki sene değin olmasa da Covid-19 salgının etkisinin devam ettiği, farklı alanlara yönlendirilmiş dar ve açık engellemelerin daha da arttığı bir sene olmasına rağmen, 2021 yılında hedeflerimize büyük oranda ulaştık. Geçtiğimiz yıl çok önemli olarak gördüğümüz ve sizinle paylaştığımız 40 hedefimizin yüzde 80’ini gerçekleştirdik. Karada, havada, denizde, siber alanda güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarını yerli ve milli olarak yerine getirmek için yeni teslimatlar gerçekleştirdik ve yeni projelere başladık” açıklamasında bulundu.

2021 YILI SAVUNMA SANAYİİNDE ATILIM YILI OLDU

2021 yılı hedeflerinin yüzde 80 oranında tamamlandığını gösteren SSB Başkanı Demir, şunları kaydetti:

“İnsansız hava araçlarında artık dünyanın en iyi ürünlerini üretir ve kullanır ülkü geldik. Akıncı TİHA ve AKSUNGUR SİHA’nın birincil teslimatlarını güvenlik güçlerimize yaptık. ANADOLU gemimizde kullanacağımız Bayraktar TB3 SİHA projesi başlatıldı. Ulusal Muharip Uçak (MMU) projemizde parça üretimlerine başladık, son teknolojiyle donattığımız Mühendislik Merkezimizi projede çalışacak 2 bin 300 mühendisimizin hizmetine aldık.”

Türkiye’nin uzay programına en büyük katkıyı savunma sanayii sektörünün verdiğini vurgulaya Demir, 2021 yılında da GÖKTÜRK-1 Uydusunun yenilemesine dair projenin başlatıldığını hatırlattı. 2021 yılının hava savunmasında gerçekte kayda değer bir atılım yılı olduğunun altını çizen Demir, ayrıca Hisar A+ hem de Hisar O+ sistemlerinin bütün unsurlarıyla TSK’ya teslim edildiğini anımsattı. Uzun menzilli hava savunma sistemi SİPER’in test atışlarını başarıyla gerçekleştirildiğini kaydeden Demir, ATMACA deniz füzesi ve AKYA eğitim torpidosunu ilk olarak teslim ettiklerini, Makineli Tüfek PMT 7.62’nin de birincil teslimatlarının gerçekleştirildiğini söyledi. Demir keza, Deneme ve Eğitim Gemisi UFUK’un hizmete girdiğini, birincil İ Sınıfı Fırkateyn olan TCG İstanbul Gemisinin denize indirildiğini, elektronik harpte yeni sistemleri devreye alındığını vurguladı. Demir, BAYRAK, VURAL, ILGAR gibi değişik özellikte elektronik taarruz sistemlerinin artık TSK’nın kullanımında olduğunu açıkladı. Motor projelerinde de kritik bir aşamanın kaydedildiğinin altını çizen Demir, 1000 at gücündeki ilk motor ve ilk çapraz tahrikli transmisyon olan UTKU’nun çalıştırmasının başarılı şekilde gerçekleştiğini, 1500 at gücündeki birincil motor BATU’nun da ateşlemesinin başarılı şekilde gerçekleştiğini söyledi. Demir ayrıca, Yeni Turbojet Motoru ARAT Projesinin de başladığını kaydetti.

2022 YILI HEDEFLERİ

2022 yılı hedeflerinden de bahseden SSB Başkanı Demir, eşsiz helikopter GÖKBEY’in birincil teslimatlarını Jandarma Genel Komutanlığına gerçekleştireceklerini, Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı HÜRJET’in hangardan çıkacağını ve yer testlerinin başlayacağını kaydetti. Demir hem, Ufak İHA-D sistemlerinin ve Mühimmat Bırakan Mini İHA BOYGA’ların öncelikle kullanıma gireceğini, kısa pistli gemilere iniş kalkış yapabilecek Bayraktar TB3 SİHA’nın birincil uçuşunu yapacağını söyledi. Son A400M uçağının teslimatının da yapılarak 10 uçaklık A400M filosunun tamamlanacağının altını çizen Demir, Hava – Hava Füzesi Göktuğ Projesi dahilinde BOZDOĞAN Manzara İçi Füzeler ve GÖKDOĞAN Manzara Ötesi Füzelerinin ilk teslimatlarının da 2022 yılı içerisinde yapılmasının hedeflendiğini söyledi. Gökdeniz Yakın Hava Savunma Sistemi’nin ilk olarak İSTANBUL Fırkateynine entegre edileceğini vurgulayan Demir, SUNGUR Portatif Hava Savunma Füzelerinin birincil teslimatlarının gerçekleştirileceğini, KARAOK Füzesi’nin başta envantere gireceğini kaydetti. PARS 6×6 Mayına Aleyhinde Korumalı Araçların ve Zırhlı Suda Ve Karada Yaşayabilen Saldırı Aracı ZAHA’nın ilk teslimatını yapacaklarını da vurgulayan Demir, Modernize Edilmiş ve insansız tabanca kulesi entegre edilmiş ilk Zırhlı Muharebe Arabulucu-ZMA’nın da 2022 yılı içerisinde teslim edilmesinin hedeflendiğini söyledi. Demir, hem yaptığı açıklamada, M60T tanklarındaki atış denetleme sistemlerinin yerli ve ulusal Volkan-M sistemiyle yenilenmesine başlanacağını, çeşitli sınıflarda muhtelif herif ve özelliklerde yeni insansız kara araçlarının geliştirme ve teslimatlarının yapılacağını açıklama etti. Türk Tipi Hamle Botu Projesi (TTHB) zarfında prototip geminin inşasına yönelik sürecin 2022 yılı içerisinde başlatılacağını da kaydeden Demir, Fazla Amaçlı Karada Ve Suda Çalışabilen Atak Gemisi ANADOLU’ya Bayraktar TB3 SİHA entegrasyonu çalışmalarına başlanacağını, Yeni Tip Denizaltı Projesinde ikinci Denizaltıyı havuza çekeceklerini ve yeni insansız deniz araçları projeleri başlatacaklarını söyledi. SOM ve ATMACA füzelerinde kullanılacak KTJ3200 Turbojet Motorunun da bundan böyle teslim edileceğini vurgulayan Demir, Turboşaft motorların testlerinin yapılacağı deneme altyapısının da hizmete gireceğini açıklama etti.
Demir ayrıca, 2022 yılının, elektronik harp ve radarda fazla fazla yeni sistemin devreye gireceği bir yıl olmasını beklediklerini vurgulayarak, Erken İhbar Radar Sistemi, Alçak İrtifa Radar Sistemi, Portatif Elektronik Taarruz Sistemleri gibi sistemlerin güvenlik güçlerinin kullanımına sunulacağını, hem İnsansız Hava Araçlarında Kullanılacak Elektronik Harp Sistemlerinin Geliştirilmesi-İHASOJ Projesi’nin de başlatılacağını açıkladı.

“TÜRKİYE’YE YASAKLAMA KOYDUK DİYEN ÜLKE FAZLA YOK”

Devamı kameraya kapalı olarak gerçekleşen toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan SSB Başkanı Demir, Ukrayna konusunda bedensel olarak adımlar atacaklarını kaydetti. Ayrıca Ukrayna ayrıca de Rusya ile savunma sanayii konusunda anlaşmaların olduğunu ve bu kapsamda hareket edildiğini gösteren Demir, son olaylardan nedeniyle yok, başlıca savunma sanayiinde tehlike analizi yaparak tek noktaya bağımlı kalmamaya çalıştıklarını vurguladı. Demir, “Riskleri hesaplayarak alternatif kaynaklar meydana getirmek için çaba gösteriyoruz” dedi.

Türkiye’nin savunma sanayiine yönelik ambargoların sorulması üzerine de yanıt veren SSB Başkanı Demir, “Ambargolar konusunda fazla açık şekilde Türkiye’ye yasaklama koyduk diyen ülke çok değil. Ancak ihraç izinlerinin bekletildiğini, çok uzun bir şekilde bekletildiğini biliyoruz. Örneğin Altay tankı projesinde değerleme sürecinde çok fazla uzun süren durumlar var. Bunlar oyalama taktikleri. Yerli alternatifler konusunda adımlarımızı atıyoruz. Hiçbir vakit ‘stratejik’ konularda tanıdık olmayan bağımlılığını kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz” dedi.

SALDIRI KONUSUNDA PAKİSTAN’IN CİDDİ ÖZLEM VE İSTEKLERİ VAR”

Pakistan’a ihraç edilecek, HAMLE Helikopterleri’nde yaşanan problemin sorulması üzerine konuşan Demir, “SALDIRI konusunda Pakistan’ın ciddi istek ve istekleri var. Motorun ihraç süreci uzadı, onlar da ihtiyaçlarına binaen emin bir zaman bekleyebildiler. Karar değişirse de bunun müsebbibi uzayan süreç olacak. Ne Pakistan ne de Türkiye’nin bir suçu değil” açıklamasında bulundu.

Savunma sanayii firmalarına mecburen elde etmek zorunda oldukları ve karşı tarafın döviz istediği ürünler haricinde döviz yerine TL kullanımını önerdiklerini vurgulayan Demir, “Mecburen elde etmek zorunda oldukları ürünü sıralamalarını ve onları döviz ile vermelerini onun haricinde TL kullanımını öneriyoruz. Tanıdık Olmayan mahsul oranını bakmak ve olduğunca yerlileştirmek üstüne çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Gözümüz tanıdık olmayan ürünlerin üstünde ve şipşak tepkime alarak o ürünün yerlileştirilmesini sağlıyoruz. Özellikle stratejik ürünlerin yerlileştirilmesi için koşullar ne olursa olsun çalışmalarımız devam edecek. Bazen çabuk yol almak gerektiğinde de risk analizi yaparak değişik alternatifler de üretiyoruz. Bir Takım konular var oysa buralarda henüz yetkinliğimiz oluşmuş yok. Mesela jet motoru konusunda malzeme ve altyapılar yetkinliğimiz konusunda çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda malzeme ve altyapı konusunda AR-GE çalışmalarımızı başlattık ve sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK İLGİ GÖREBILEN MAHSUL SİHA

Türk savunma sanayii göre üretilen ürünlerin çok geniş bir ihracat yelpazesi olduğuna da uyarı çeken SSB Başkanı Demir, “Ürünlerimizden son zamanlarda en fazla alaka görenler SİHA’lar. Yan oysa zırhlı muharebe araçlarımız ve taşıyıcılarımıza da alaka var. Hafif cephane ve roketlerimiz alaka görüyor. Coğrafya olarak fazla geniş bir kitleye hitap ediyoruz. Afrika ülkelerinden çok büyük ilgi var. Uzak Doğu, Orta Asya’dan bazı ülkeler ile çalışmalarımız var. Ürünlerimizin kalitesini görüldüğü için fazla sayıda ülkeden talepler de geliyor. Ukrayna ile ilişkilerimiz de var Rusya ile ilişkilerimiz de var bu ilişkilerin krizlerden etkilenmemeleri için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugün dağıtılmış harekatlarda karşımıza çıkartılan ürünlerin muhtelif bir takım ülkelerden olduğunu görebiliyoruz” diye konuştu.

“60 YILDA GELİNEN NOKTAYA SON 10 YILDIR ULAŞMAYA ÇALIŞIYORUZ”

SSB Başkanı Demir, ayrıca HÜCUM helikopterlerinde kullanılan motorun ithal edilmesinin nedenini soran basın mensubuna, “Motor projelerimiz daha yeni başladı. Tarihçesi fazla eski yok. Dünya bunu 60-80 yıldır üretiyor. Biz 60 yılda gelinen noktaya son 10 yıldır ulaşmaya çalışıyoruz. Malzeme altyapımızı geliştirmemiz gerekli. Biz de bununla ilgili tüm altyapılarımızı hazırlıyoruz. Bu tür çalışmalar olgunlaşarak ilerler. Ufak turbo jet motorumuzu yaptık, ağır ağır büyüye büyüye geliyoruz. Fakat 60 yıldır emin bir noktaya gelmiş ülkelere varmak için 10 yıldır uğraştığımızı bilmenizi isterim” biçiminde yanıt verdi.
SSB Başkanı Demir ayrıca, Rusya ile S-400’ler konusunda iki parti alım için anlaşıldığını ve bu anlaşmanın aynı şekilde devam ettiğini kaydetti.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir