Otomobil sektöründe yeni kriz: Yedek parça kıtlığı

Otomotivde, kur krizi, ham madde ve çip krizinden daha sonra acilen de karşımıza değiştirme parça bulmada kriz kapıda mı? İthal yedek parçada ulaşımda sınırlı, geçmişte yerli üreticilerle iç pazarda tüketiciye yerine geçen kimse parça temin eden otomotiv tabi sanayide ihracatta büyüyen talebe yetişmeye çalışıyor. Yani alternatif parça üretimine yetişemiyor. Yerine Geçen Kimse parça krizi kapıda mı? Bu konuda vasıta sahiplerine kayda değer uyarı geldi. Yerine Geçen Kimse parça tedariğinde umma süresi 6 aya çıkabilir. Otomobil sektöründeki yedek parça krizi ile ilgili TOBB Otomotiv Miktar Sanayi Meclis Başkanı Alper Kanca açıklarda bulundu. İşte otomobilde yedek parça krizinde önemli gelişmeler…

iStock-1168959548

UZAKDOĞU’DAN GELMİYOR

TOBB Otomotiv Arz Sanayi Meclis Başkanı Alper Kanca konuyla ilgili yaptığı açıklamada; ‘dünyadaki bütün sektörlerde dnegesizliklik özkonusu. Lakin otomotivde bu daha artı hissediliyor. Otomotivde özelikle çip ekisikliğinden dolayı son bir yıldır her tarafta vasıta konusunda önemli bir can sıkıntısı var. Türkiye’de bunu manâlı şekilde yaşadı. Acilen aracın kendisi dıştan aracın kendisini yaratıcı parçalarda da can sıkıntısı var. Bir kaç sebepten kaynaklanıyor bu. gerçekte ithalatta zorluk var. Miktar zincirindeki kırılmalar özellikle Uzakta Doğu’nun arz zincirindeki etkisinin azalması ya da Uzakta Doğuya duyulan güvenin azalması biraz da bu sebeplere dayanıyor.Uzakta Doğu’dan yedek parça gelişi konusunda sıkıntılar var. Oradaki üretimde de zorluklar, sıkınıtılar var. Üretimde elektirik kesintileri var . Bunun Dışında konteyner krizi devam ediyor, nakileyede sorunlar var. Uzaktan doğu’dan yedek parça gelmesi zorlaştı. Döviz kurunun artması bu satın alma tarafını zorlaştırdı. Avurpa’da Türkiye’den daha fazla yerine koyma parça almaya başladı. Dolayısıyla Türkiye’den ihraç edilen yedek otomotiv parçaları çoğaldı.Böylece otomotiv yedek parçalarında tedarik sıkıntısı oluştu. Daha önceden 1-2 ay gibi olan temin süreleri şimdi 3-4-5 avuç içi çıktı. Bilhassa ithal ürünlerde bu vakit 6 avuç içi çıktı. Dolayısıyla yedek parça fiyatlarında ve temininde sıkıntılar olacak.’ dedi.

DEĞIŞTIRME PARÇALARDA YÜZDE 25 FİYAT ARTIŞI OLACAK

Sektördeki fiyat arışı hakkında bilgiler veren Alper Kanca, ithal ürünlerde döviz kurunun atmasından dolayı yüzde yüz artışların sözkonusu. Bundan daha sonra da bunların üzerine ilavelerin geleceğini belirtti.

Elektrik ve hammammade ve kauçuk fiyatlarındaki artışların da bunlarına üzerine ekeleneceğini ve bu fiyatların üzerine yüzde 20 ve 25 artışın olacağını söyledi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir