Metaverse'teki arsa satışları herkesin dilinde! Ancak dolandırıcılığa dikkat edin

Son dönemde teknolojiyi yakından takip edenlerin dilinde yalnızca tek bir sözcük var, o da metaverse. Metaverse, gelecekte insanların buluşma yapmak, değişik türden etkinliklere yeralma ya da sosyalleşmek için sanal realite başlıklarını kullanmalarına karşın kavramsal bir akıl olarak biliniyor. Ama birkaç aydır geleceğin teknolojisi olarak tanıtılan bir takım metaverse projelerinde sanal arsa satışları yapılmaya devam ediyor. Dünyanın her yerinin parsel parsel satışa sunulduğu bu platformlarda İstanbul’un birçok bölgesi konumuna tarafından ayrı fiyatlardan satılıyor. Uzmanlar ise sanal arsa satışlarında mutlaka uzmanlara danışılmasını öneriyor ve yaşanabilecek dolandırıcılıklara karşısında uyarıyor.

“İYİ PROJELER OLDUĞU GİBİ KÖTÜ PROJELER DE OLABİLİYOR”

Metaverse projeleriyle birlikte İstanbul’un Ankara’nın önemli lokasyonlarının sanal haritalarda satıldığını söyleyen uzman Can Kazancıoğlu, “Bu teknolojiyle birlikte çıkan çoğu proje oldu. Her teknolojinin başında iyi projeler olduğu gibi fena projeler de olabiliyor. Bunlardan bazıları acilen fiilen her gün haberlerde gördüğümüz sosyal mecralarda gördüğümüz arsalar ile alakalı satmak projeleri.

Metaverse-1

“SADECE PROJENİN SAHİBİNE PARA KAZANDIRMIŞ OLUYORSUNUZ”

ŞIMDI İstanbul Boğaziçi köprüsü gibi Ankara gibi önemli lokasyonların piksel piksel yani metrekare metrekare satıldığını görebiliyoruz. Bu projeler çıktığında 10 TL gibi rakamlara satılırken insanların alım satımı ile derhal 5 milyon dolar gibi rakamlara çıkmaya başladı ve burada sahiden bir kiralama veya gelir elde etme şansınız yokken projenin yalnızca sahibine bir para kazandırmış oluyorsunuz” ifadelerini kullandı.

“ALDIĞINIZ TAPU YA DA YAPTIĞINIZ YATIRIMLARIN TAMAMININ GERÇEKLİĞİNİN OLDUĞUNU BİLMENİZ GEREKİR”

Reel hayatta yaşanan sahteciliğin metaverse projelerinde de olabileceğine dikkat çeken Kazancıoğlu, “Gerçek hayatta aldığınız bir tapunun sahte olma ihtimali metaverse projelerindeki arsa satışlarında da olabilir. Bu yüzden aldığınız tapu veya yaptığınız yatırımların tamamının gerçekliğinin olduğunu bilmeniz gerekir. Klon olup olmadığına uyarı dikkat etmeniz gerekir, bu sebeple bilirkişilere danışmanızı öneririm” diye konuştu.

Büyük firmaların metaverse ve NFT konusunda büyük geliştirme projeleri yaptığına da değinen Kazancıoğlu, “Büyük firmaların gerçekleştirdiği önemli projeler var. Bu projelerin çoğu gerçekten yatırım yapacağınız ya da sizin faydalanabileceğiniz teknolojiler olmayacak. Yatırdığınız rakamların çoğunu kaybedeceksiniz. Bu kaybın azaltılması için sahiden fazla içten kaynaklardan araştırıp doğru kişilerle mülâkat sağlayarak dürüst yatırımlar gerçekleştirmek gerekiyor” dedi.

Sayfada bulunan bilgiler tavsiye niteliği taşımamaktadır. Bu kapsamda yatırım danışmanlığı zarfında değildir.

(İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir