Yunanistan'da ana muhalefet, hükümet için gensoru önergesi verdi

Yunanistan'da ana muhalefet, hükümet için gensoru önergesi verdi

Yunanistan’da ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak (SYRIZA), hükümet için güven oylamasına gidilmesi isteğiyle meclise gensoru önergesi verdi.

SYRIZA, gensoru önergesinde Kovid-19 salgınında hayatını kaybedenlerin sayısına, ülkedeki pahalılığa ve hafta başında ülke genelinde görülen elverişsiz hava koşullarına dikkati çekerek, hükümetin bu sorunlarla başa çıkmakta eksik kaldığını savundu.

Başbakan Kiryakos Miçotakis ve hükümetin Kovid-19 salgınını idare şeklinin sert sözlerle eleştirildiği gensoru önergesinde ” Hükümet, ulusal sıhhat sisteminin güçlendirilmesi için gerekli tedbirleri almıyor.” ifadesi yer aldı.

Gensoru önergesinde ülke genelinde son aylarda büyüyen fiyatlara da muhabere edilerek, “Vatandaşlar, enerji ve esas gereksinim maddelerindeki yoklama edilemez pahalılık dalgası sebebiyle gelirlerinin büyük kısmını kaybediyor. Hükümet, toplumun desteklenmesi için gerekli önlemleri almakta eksik kalıyor.” görüşüne yer verildi.

Hafta başındaki yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımda yaşanan aksaklıklara ve elektrik kesintilerine de dikkati çekilen önergede hükümet, “Attiki, kötü hava koşullarına teslim edildi, sürücüler saatlerce mahsur kaldı, binlerce konut elektriksiz, hastaneler erzaksız kaldı. Başbakan ve yetkili bakanlar, bu kargaşa görüntüsünde günlerce ortadan kayboldu.” sözleriyle eleştirildi.

Mecliste bu akşam başlayacak gensoru önergesine ilişkin görüşmelerin pazar akşamına dek devam etmesi ve üç gün sürecek görüşmelerin gerisinde hükümet için güven oylaması yapılması öngörülüyor.

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir