Stoltenberg'den Rusya açıklaması: Rusya çatışmayı seçerse, ona da hazırız

Stoltenberg'den Rusya açıklaması: Rusya çatışmayı seçerse, ona da hazırız

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Amerika merkezli zihin kuruluşu Atlantic Council’deki programda Rusya- Ukrayna krizine ilişkin açıklama yaptı. NATO’nun Ukrayna’ya desteğini yineleyen Stoltenberg, ‘NATO olarak siyasi diyaloga girmeye hazırız. Ama Rusya silahlı çatışmayı seçerse de yanıt vermeye hazırız. Yani her iki seçeneğe de hazırız. En iyisi için fazla çalışıyoruz’ dedi.

Stoltenberg, NATO’nun Rusya’yla diyalog ve politik çözüme dayalı iş birliğine açık olduğunu ama NATO’nun çatışma ihtimaline de hazırlıklı olduğunu belirtti. Önemli ekonomik yaptırımlar konusunda uyarısını yineleyen Stoltenberg, ‘Rusya bir kere daha askeri şiddet kullanmaya karar vermediği sürece zamanımız var. Rus planları hakkında katiyet değil ve belki de nihai bir karar vermediler. NATO olarak siyasi diyaloga girmeye hazırız. Ancak Rusya silahlı çatışmayı seçerse de cevap vermeye hazırız. Yani her iki seçeneğe de hazırız. En iyisi için fazla çalışıyoruz’ diye konuştu.

‘PUTİN, NATO’YU CİDDİYE ALIYOR’

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, NATO’nun yeteneklerinin ve yeterliliklerinin haberdar olduğunu ve bunu ciddiye aldığını açıklama ederek, ‘Başkan Putin ve Rusya’nın, bütün müttefikleri koruma ve savunma yeteneğimiz laf konusu olduğunda NATO’yu çok ciddiye aldığından eminim. Ukrayna söz konusu olduğunda, Rusya’nın ciddi bir değerinde ödemek zorunda kalacağını anladığına kesinlikle eminim. Çünkü 2014’te Ukrayna’ya karşısında güç kullanmalarından sonradan Rusya’ya ağır yaptırımlar uyguladık. Ukrayna’ya yardım verdik, bunu hızlandırdık ve ittifakın doğusundaki varlığımızı artırdık. Yani Rusya sınırlarında daha eksik NATO istese de bütün tersini başardılar. Ukrayna’ya aleyhinde baştan zorlama kullanırlarsa, sınırlarında daha da artı NATO elde edecekler. Yani bu kesinlikle Rusya için bir layık’ dedi.

‘ŞİMDİ, RUSYA TEKLİFLERİMİZİ DÜŞÜNMELİ VE DEĞERLENDİRMELİ’

Stoltenberg, yapılan görüşmelerin gerisinde NATO ve müttefiklerin tekliflerini Rusya’ya ilettiğini belirterek, ‘Gördüğümüz, Rusya’nın kesintisiz bir askeri yığılmasıdır. Tabii bu çok yakından peşine düşüp takip ettiğimiz bir şey. Daha artı asker, daha ağır teçhizat yerleştiriyorlar. Bu Nedenle askeri yığınak devam ediyor. bununla birlikte Rusya bizimle, ABD ve NATO Müttefikleri ile görüşmeye istekliydi. Bu iyi bir işarettir. Aynı odada saatlerce oturduk, Ukrayna ve çevresindeki durumu, hepimiz için güvenlik sonuçlarını ele aldık. Silahların kontrolünden askeri faaliyetlerin şeffaflığına ve NATO Müttefikleri ile Rusya aralarında daha artı irtibat hattına dek her konuda iki taraflı bir zemin bulmanın muhtemel olduğuna inandığımıza dair yazılmış önerilerimizi ilettik. Derhal Rusya’nın bu önerileri değerlendirmesi gerekiyor ve biz baştan masaya oturmaya hazırız’ ifadelerini kullandı.

Stoltenberg'den Rusya açıklaması: Rusya çatışmayı seçerse, ona da hazırız
Stoltenberg'den Rusya açıklaması: Rusya çatışmayı seçerse, ona da hazırız
Stoltenberg'den Rusya açıklaması: Rusya çatışmayı seçerse, ona da hazırız

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuşturBy admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir