Son dakika! Suriye ve Irak'tan gelen savaş mağduru 15 çocuk, aslan parktaki hayvanlarla buluştu

Son dakika! Suriye ve Irak'tan gelen savaş mağduru 15 çocuk, aslan parktaki hayvanlarla buluştu

Türkiye’de tedavileri aralıksız bazı Suriyeli ve Iraklı savaş mağduru çocuklar, ” Ankara’nın birincil ve tek yırtıcı hayvan parkı” Aslan Parkour’da neşelendirici bir gün geçirdi.

Suriye ve Irak’taki savaş esnasında yaralanan bir takım çocuklar, vücutlarında oluşan yara ve yanıkların tedavisi için Ala Yaşam Küçük Masumlar Derneği (AHMİMDER) organizasyonuyla, Türk Kızılay tarafından Türkiye’ye getiriliyor.

Hayırseverlerin bağışlarıyla dernek üyesi doktorların ameliyatlarını yaptığı ve tedavisi tamamlanan çocuklar, yeniden Türk Kızılay’ın imkanlarıyla Suriye’deki ailelerine ulaştırılıyor.

Tedavisi devamlı çocukların moral motivasyonları ve rehabilitasyonlarına katkı maddesi sunmak nedeniyle değişik faaliyetler aranjör AHMİMDER, bu çocuklardan 15’ini Gölbaşı ilçesi İncek Mahallesi’ndeki Aslan Parkour’da bir araya getirdi.

Karların üzerinde koşturan aslanları izleyerek şen zaman geçiren çocuklar, parkın maskotu yavru aslanları bakıcıların kontrolünde sevdi, kafeslerdeki kuşlar hakkında bilgi edindi.

Mini hayvanat bahçesindeki kafeslerde bulunan yetişkin aslanlara kartopu fırlatan çocuklar, kafeslerdeki maymunları da merakla izledi.

“Unutamayacakları bir anıları olsun istedik”

AHMİMDER Genel Sekreteri Celil Akpınar etkinlik hakkında AA muhabirine yaptığı açıklamada, Afrika, Suriye ve Irak’taki savaşın güvensiz ortamında yetim kalmış çocukların sağlık durumu ve gıda ihtiyaçlarına yönelik faaliyetler yürüttüklerini anlattı.

Savaşlar esnasında patlayan bombalar sebebiyle vücudunda yanıklar oluşan 400 çocuğun tedavisinin Türkiye’de sürdüğünü söyleyen Akpınar, “Çocukların eğlenceye de ihtiyaçları var. Bu ihtiyaçları da karşılandı. Onlar bizim canlarımızdır. İhtiyaçlarını karşılama konusunda gönüllülerimizle birlikte çalışıyoruz. Burada da unutamayacakları bir anıları olsun istedik.” diye konuştu.

Derneğin “http://www.ahmimder.org/” adresli internet sitesinde yer alan Arapça form üzerinden savaş mağduru aileler çocuklarının tedavisi için başvurabiliyor.

Derneğe bağışta bulunmak isteyenler de yeniden internet sitesi üzerinden iletişime geçebiliyor.

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir