Katar Emiri Washington’da

ABD Başkanı Joe Biden bugün Beyaz Saray’da Katar lideri Şeyh Tamim Bin Hamad El Tani’yi ağırlıyor. İki liderin gündemindeki konulardan biri, Rusya’nın Ukrayna’ya olası saldırısı durumunda Katar’ın Avrupa’ya enerji tedariğini sağlamada oynayabileceği rol.

ABD ordusu ve müttefiklerinin geçen yıl Afganistan’dan asker çekme sürecinde Katar, tahliyelerin yürütülmesinde kilit rol üstlenmişti. ABD’nin Ortadoğu’daki en büyük hava üssünün yer aldığı Katar aynı zamanda Afganistan’dan asker çekme süreci öncesinde Taleban ile ABD arasındaki yürütülen görüşmelere de evsahipliği yaptı.

Beyaz Saray’ın açıklamalarında, Biden’ın geçen sene El Tani ile yaptığı bir telefon görüşmesinde, Afganistan’daki terhis sürecinde, “hergün binlerce kişinin tahliyesinin Katar’ın desteği sayesinde mümkün olduğunu” belirttiği açıklama ediliyor.

Rusya’nın Ukrayna sınırına takriben 100 bin asker konuşlandırmasıyla beraber Rusya ile ABD ve Avrupa ülkeleri arasında artan kriz hala devam ediyor. Avrupa’nın doğalgaz ihtiyacının manâlı bir bölümünü tedarik eden Rusya’nın olası bir enerji kesintisi yaratması durumunda Katar’dan yardım alınacağı yorumları gündemde.

“Bir veya iki yok, çoğu kaynağa başvuruluyor”

Beyaz Saray yetkilileri, Washington’u ziyaret eden Katar Emiri El Tani ile Ukrayna konusunun da görüşüleceğini söyledi ama Avrupa’nın karşılaştığı enerji krizi tehlikesiyle ilgili Biden’ın Katar’dan talepte bulunup bulunmayacağı hemen şimdi netlik kazanmadı.

bundan başka, Associated Press (AP) haber ajansına konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, Biden’ın muhtemel bir enerji krizinde sadece “bir veya iki” kaynağa değil, “çoğu ayrı kaynağa” odaklanmayı planladığını söyledi.

Biden’ın, Avrupa’da olası bir enerji kesintisinde, Avustralya, İtalya ve Hollanda’nın da devreye girebilmesi için uğraş gösterdiği belirtiliyor.

Biden ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen geçen hafta Cuma günü ortak yayınladıkları bir mesajda, olasılıklar aleyhinde oluşturdukları planlarla, “tedarik şoku riskini alıkoymak için AB’ye dünyadaki farklı kaynaklardan yeterli ve zamanında doğalgaz aktarımını sağlamayı” hedeflediklerine vurgu yaptı.

Beyaz Saray’ın açıklamalarına kadar, El Tani-Biden görüşmesinin gündeminde Ortadoğuda emniyet ve Afganistan’daki koşul da var. İran’ın nükleer programıyla ilgili milletlerarası anlaşmanın her yerde canlandırılması için devreye sokulan görüşme süreci de mülâkat gündeminde.

El Tani’nin, eski Başkan Donald Trump’ın döneminde gündeme gelen 500 milyon dolarlık Amerikan M-9 Reaper drone satışı için de Biden’dan onaylama istek etmesi bekleniyor.

Ukrayna sınırında aralıksız kriz sebebiyle doğalgaz fiyatları geçen ay küresel piyasalarda artışa geçti. Avrupa’nın doğalgaz tedariğinin yüzde 40’ını tedarik eden Rusya, geçen yılın son çeyreğinde bölgeye doğalgaz ihracatını bir önceki yıla kıyasa yüzde 25 oranında azalttı.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşın herhangi bir atak veya işgal girişimine karşısında ABD ve Avrupalı müttefikleri yaptırım seçeneklerini değerlendiriyor. Fakat bir de, Rusya’nın devreye sokacağı olası bir enerji kesintisi veya Batılı ülkelerin yaptırımlarının küresel çapta enerji fiyatlarında önemli bir yükselmeye neden olmasından üzüntü ediliyor.

Batılı ülkeler Rusya’nın Ukrayna’yı işgal hazırlığında olduğunu iddia ederken, Rusya yetkilileri, hem bu suçlamaları keza de Avrupa’ya enerji tedariğini kesecekleri yönündeki iddiaları reddediyor.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir