Güney Kore'de en yüksek günlük Kovid-19 vakası sayısı kaydedildi

Güney Kore'de en yüksek günlük Kovid-19 vakası sayısı kaydedildi

Güney Kore ve Filipinler’de Kovid-19 salgını etkili olmayı sürdürüyor.

Yonhap’ın haberine göre, Güney Kore Hastalık Teftiş ve Önleme Merkezinden yapılan açıklamada, son 24 saatte 16 bin 96 yeni Kovid-19 vakası saptandığı belirtildi.

Bu rakamın “salgının başından bu yana en yüksek jurnal vaka sayısı” olduğu aktarılan açıklamada, toplam vaka sayısının 793 bin 582’ye çıktığı kaydedildi.

Açıklamada, son 24 saatte 24 kişinin virüs sebebiyle yaşamını yitirdiği, Kovid-19 kaynaklı ölüm sayısının 6 bin 678’e çıktığı ifade edildi.

Güney Kore Sıhhat Bakanı Kwon Deok-cheol, Omicron dalgasına yanıt verebilmek için ayrı özel bir tıbbi sistem yerine rutin tıbbi sisteme entegre bir sistemi benimseyeceklerini belirtti.

Ülkede, cumartesi gününden itibaren kamu sıhhat merkezleri ve büyük hastanelerdeki deneme merkezlerinde seri antijen testleri ve PCR testleri birlikte yapılacak.

Gelecek haftadan itibaren de yerel hastane ve klinikler oto-test kitleri uygulamasına geçecek.

Vaka sayılarının düştüğü Filipinler’de turistlere karşın yasaklar kaldırılacak

Ulusal basındaki haberlere tarafından, Filipinler Sağlık Durumu Bakanlığından yapılan açıklamada, son 24 saatte 18 bin 638 yeni vakanın görüldüğü, toplam olgu sayısının 3 milyon 511 bin 491’e yükseldiği bildirildi.

Son bir günde Kovid-19 nedeniyle 68 kişinin yaşamını yitirdiği, virüs sebebiyle ölenlerin sayısının 53 bin 801’e çıktığı belirtildi.

Diğer yana Başkent bölgesinde düşen vaka sayıları ve pozitiflik oranı baz alınarak risk seviyesi “yüksek”cilt “ılımlı”ya düşürüldü.

Turizm Bakanı Berna Romulo-Puyat, iki yıldır yabancılara uygulanan ülkeye antre yasağını 10 Şubat’tan itibaren kaldıracaklarını bildirdi.

Ülkeye antre yapanların olumsuz test sunarlarsa ve aşılarını tamamlamışlarsa karantinaya da alınmayacaklarını aktaran Bakan Puyat, durumu yakından gözlemleyeceklerini ve bütün turistik tesislerde afiyet ve güvenlik protokollerine katı şekilde uyulmasını sağlayacaklarını kaydetti.

Filipinler’de en yüksek jurnal vaka sayısı 15 Ocak’ta 39 bin 4 vakayla kaydedilmişti.

Hükümet verilerine kadar, salgının birincil yılında turizm sektöründe çalışan 1 milyondan artı insan işini kaybetti.

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir