Gerilim tırmanıyor! ABD-Rusya-Ukrayna arasında suçlama krizi

BM Emniyet Konseyi, ABD’nin talebi üstüne Ukrayna-Rusya krizini yine görüşürüz toplandı. Rusya, toplantının yapılmasını müdahale etme girişiminde bulundu ve oylama talep etti.

Çin, Rusya’nın yanına yer alarak toplantının yapılmasına tepki gösterdi, konseyin geçici üyeleri Gabon, Kenya ve Hindistan ise “çekimser” kaldı. Toplantının yapılabilmesi için gereken 9 oya ulaşılması üstüne Rusya’nın girişimi başarısız oldu.

KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

Rusya’nın BM Daim Temsilcisi Vassily Nebenzia, ABD’yi “megafon diplomasisi” yapmakla suçladı.

ABD’nin BM Kalıcı Temsilcisi Linda Thomas Greenfield ise Rus Büyükelçi’ye, “Sizin sınırınızda 100 bin asker olsa ne dek rahatsız olurdunuz hiç düşündünüz mü?” sözleriyle cevap verdi.

“Rusya’nın bugünkü saldırganlığı yalnızca Ukrayna’yı değil bununla birlikte Avrupa’yı ve uluslararası düzeni korkutma ediyor.” diyen Thomas Greenfield, Rusya’nın Ukrayna’nın sınırlarına 100 binden artı asker konuşlandırdığını ve bunun Avrupa’da son yıllardaki en büyük askeri yığınak olduğunu belirtti.

“ENDİŞELERİ MÜZAKERE MASASINDA ELE ALMA FIRSATI SUNUYORUZ”

Thomas Greenfield, “Rusya, keza Belarus’a 5 bin asker, kısa menzilli balistik füzeler, özel kuvvetler ve uçaksavar bataryaları sevk etti. Rusya’nın Belarus-Ukrayna sınırındaki asker sayısını şubat başı gibi 30 binin üstüne çıkarmayı planladığına dair kanıtlar görüyoruz.” dedi.

Bir ülkenin diğer bir ülkenin sınırlarını zorla bitmiş çizemeyeceğine dikkati çeken Thomas Greenfield, Rusya’ya Ukrayna’da çatışma yerine diplomasiyi seçme çağrısı yaptı.

Rusya’nın Ukrayna’yı daha artı işgal etmesi durumunda sonuçlarının “dehşet” olacağı uyarısı yapan Thomas Greenfield, “Bu koşul, Rusya’nın Avrupa’daki emniyet endişeleriyle ilgiliyse onlara bu endişeleri bahis masasında ele alma fırsatı sunuyoruz.” diye konuştu.

RUSYA SUÇLAMALARI REDDETTİ

ABD’li Büyükelçi’ye cevap veren Rus Büyükelçi Nebenzia, ülkesinin Ukrayna’yı işgal edeceğine dair suçlamaları reddetti.

İşgale dair hiçbir kanıt olmadığını ve Batı’nın gerilimi tırmandığını savunan Nebenzia, ABD’nin Rusya-Ukrayna sınırında “kendi yarattığı sahte gerilime” dahil olduğunu söyledi.

Nebenzia, “Rusya-Ukrayna sınırına 100 bin asker konuşlandırıldığına dair rakamları nereden aldınız? Böyle bir şey yok. Biz böyle bir rakamdan bahsetmedik, bunu tasdik etmedik.” dedi.

UKRAYNA’DAN RUSYA’YA “BASKIYLA TAVİZ VERMETE ZORLANIYORUZ” SUÇLAMASI

Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kyslytsya ise Ukrayna sınırında 130 bin Rus askeri olduğunu belirterek, “Sorulması gereken soru; Rus askerleri neden orada?” dedi.

Rusya’nın sınıra asker yığarak Ukrayna’yı “yasa dışı imtiyaz” vermeye zorladığını bildiren Kyslytsya, NATO’ya atıfta bulunarak, “İttifak anlaşmaları da dahil kendi güvenlik düzenlemelerimizi seçme hakkımız var ve bu, Rusya kadar sorgulanamaz.” dedi.

Ukrayna’nın kendini savunmaya hazırlanmış olduğunu açıklayan Kyslytsya, “Rusya’nın Ukrayna’ya soruları varsa, sınıra asker getirip Ukraynalıları korkutmak yerine oturup konuşalım. Ukrayna’nın şu anki önceliği Donbas’ta sürdürülebilir, koşulsuz mütareke.” ifadesini kullandı. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir