Cildinizin turuncu olmasına hazır olun! Uzmanlara göre insanlar Mars'ta çok farklı görünecek

Mars insanlığın bir sonraki evi olarak görülüyor. Bu yüzden Mars odaklı çoğu alıştırma var. Örneğin Amerikan Milli Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve ünlü milyarder Elon Musk, önümüzdeki yıllarda Kızıl Gezegen’e insan göndermeyi hedefliyor. Oysa araştırmacılar, Kızıl Gezegen’deki ortamın insan vücuduna etkisi merak ediyor. Çünkü Mars kolonistlerinin sonunda yeni bir insan tipine dönüşmeleri muhtemel.

KIZIL GEZEGEN’DE TURUNCU RENKLİ İNSANLAR

Houston’daki Rice Üniversitesi’nden Dr. Scott Solomon, Mars’ta yaşayan insanların turuncu bir cilde sahip olabileceğini dile getirdi.

The Sun’ın haberine kadar; Mars, Dünya’dakinden çok daha ince bir atmosfere sahip ve manyetik alan koruması değil. Bu, insanların kansere neden olan yüksek radyasyon seviyelerinde hayatta kalmanın bir yolunu bulması gerektiği anlamına geliyor. Bunu yapmanın bir yolu ise karotenoid taşıyan gıdalardan geçiyor. Bu pigmentler havuç ve balkabağı gibi gıdalarda bulunuyor ve onların turuncu renge sahip olmasına niçin oluyor.

Mars

Cildimizdeki ve kan dolaşımımızdaki karotenoidlerin ise bizi radyasyonun zararlı etkilerinden korumaya tezgâhtar olabileceği ifade ediliyor.

Solomon, vücudunda yüksek düzeyde karotenoide olan insanların üremek için yeterince uzun yaşama sahip olma olasılığının daha yüksek olacağını düşünüyor.

Melanin’den ise Dünya’da bizi UV ışınlarından korumaya tezgâhtar olan doğal bir pigment olarak bahsediliyor. Oysa bizi Mars’ta gözetmek için yeterli olmayabileceği dile getiriliyor.

KAFATASIMIZ DEĞİŞİKLİĞE UĞRAYABİLİR

Business Insider’a göre ise Mars’taki engebeli şartlar insan iskeletini ve kaslarını küçültebilir. Örneğin, Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda (ISS) kalan astronotlar, böyle bir etkinin benzerini yaşıyorlar. Bilim insanları, bu etkilerin kısa bir süre içinde astronotların başına gelebildiğinden yola çıkarak, uzayda tam zamanlı yaşamanın büyük değişikliklere niçin olabileceğini düşünüyorlar.

Mesela küçülen kafataslarının nörolojik durumlara niçin olabileceği söylenirken, zayıflayan kemiklerin ve kasların başka sağlık durumu sorunlarına neden olabileceği de belirtiliyor.

BÜYÜK FAKAT ÇOK BÜYÜK GÖZLER

Mars, Güneş’ten çok daha uzak. Bu yüzden Mars’taki normal bir gün, Dünya’dan fazla daha karanlık olabilir. Bunu Dünya’daki bulutlu bir gün ile tarif etmek mümkün. Ancak bu etraf, insan gözlerinin zamanla bambaşka bir şekle bürünmesine neden olabilir.

Gezegen bilimcisi Dr. Nathalie Cabrol, “Bu yeni etraf koşullarına adapte olmamız gerekiyorsa, o süre ya optik sistemimiz ve beynimiz retinada daha artı ışık toplamanın yeni yollarını zorunda kalacak veya yeni retinalar ya da daha büyük gözler geliştireceğiz” dedi.

Mars kolonilerinde yaşayacak insanlarda nasıl şansın dönmesi olacağını, orada yaşamaya başlamadan göremeyeceğiz. Ama yine de bu koşul, bilim insanlarının söyledikleri oldukça ilginç ve dikkate değer olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir