Arjantin Devlet Başkanı, ülkesinin IMF ile anlaştığını duyurdu

Arjantin Devlet Başkanı, ülkesinin IMF ile anlaştığını duyurdu

BUENOS Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, ülkesinin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile borç ödeme anlaşmasına vardığını açıkladı.

Fernandez, başkanlık konutu Olivos’tan yaptığı canlı yayınla ülkesinin IMF’den 2018’de aldığı 44 milyar dolarlık borcun geri ödenmesi için IMF ile anlaşmaya vardığını duyurdu.

Arjantin Devlet Başkanı, sözlerine, “Sizlere, Arjantin hükümetinin IMF ile bir anlaşmaya vardığını açıklama yapmak istiyorum. Idare Etmek bir mesuliyet işidir. Önceden bir problemimiz vardı, derhal ise bir çözümümüz var.” diyerek başladı.

IMF ile anlaşmaya varmanın önemine dikkati çeken Fernandez, “Uzlaşma olmadan, bir gelecek ufkumuz yoktu. Bu anlaşma ile bugünümüzü düzenleyip bir gelecek inşa edebileceğiz. Bu uzlaşma gelişmemizi sonraya bırakan kısıtlamalar içermemektedir.” ifadesini kullandı.

“Bu kavrayış, hesaplı iyileşmenin sürdürülmesini öngörmektedir”

Fernandez, anlaşmanın kısıtlamalardan uzakta olduğuna değinerek, şunları söyledi:

“Bu uzlaşma, emeklilerimizin 2020’de telafi ettiğimiz haklarını kısıtlamıyor, bizi bir çalışma reformu yapmaya zorlamıyor. Ulus işlerine yaptığımız yatırımı destekliyor. Bizi, sıfır bütçe açığı hedefine ulaşmaya zorlamıyor.

Ulus hizmetlerini etkilemiyor, sosyal harcamalarımızı kısıtlamıyor ve bilim ve teknoloji alanındaki yatırım planlarımıza hürmet duyuyor. Bu kavrama, halihazırda başlamış olan hesaplı iyileşmenin sürdürülmesini öngörmektedir. Ulusal hükümetin yaptığı reel harcamalarda düşüş olmayacağını ve bayındırlık yatırımlarında çoğaltma olacağını öngörüyor.”

Fernandez, bu anlaşmanın olmaması durumunda halkın gereksinim duyduğu ticari meslek ve finans fırsatlarının ciddi şekilde sınırlı olacağını belirtti.

“Ödeyebilmemiz için gelişmemiz gerekiyor”

Anlaşmanın Arjantin’e bir şart koşmadığını aktaran Fernandez, “Bağımsızlığımızı kullanarak hareket edebilecek artış, gelişme ve sosyal hak politikalarımızı uygulayabileceğiz. Bu, dünyanın yeteneklerimize duyduğu güvene dayalı bir anlaşmadır. Ödeyebilmemiz için gelişmemiz gerekiyor, bundan öbür bir yol olası değildi.” ifadelerini kullandı.

Fernandez, anlaşmayı Kongrenin değerlendirmesine sunacağını ve bu konuda herkesin desteğine ihtiyaç duyacağını vurguladı.

IMF’den borç alan eski hükümete muhabere eden Fernandez, “Tarih, kimin ne yaptığını, kimin sorun çıkardığını, kimin çözdüğünü yargılayacak. Sizleri, geçmişi unutmadan geleceğe bakmaya çağırıyorum.” diye konuştu.

Nüfusu 44 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Arjantin, eski Devlet Başkanı Mauricio Macri’nin liderliğinde IMF tarihinin açtığı en yüksek krediyi taşıyan 57 milyar dolarlık stand-by anlaşmasını 2018’de imzalamış ve bu kapsamda fondan 44 milyar dolar kaynak kullanmıştı.

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir