ABD Başkanı Biden'dan ses getirecek Katar hamlesi

Son dakika haberi! ABD Başkanı Joe Biden, Oval Ofis’te Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile ikili görüşmesi öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Katar ve ABD aralarında 50 yıllık bir ortaklık olduğunu belirten Biden, Katar’ın 10 binlerce Afgan’a konut sahipliği yaptığını, Gazze ve Filistinliler meselelerinde de önemli roller üstlendiğini açıklama etti.

Biden, bugün Emir Al Sani ile Körfez ve Orta Doğu’nun güvenliği, küresel enerji kaynaklarının istikrarı, Afganistan ve ikili ilişkiler gibi çoğu konuyu ele alacaklarını kaydetti.

BOEİNG’İN YAPTIĞI EN BÜYÜK ANLAŞMALARDAN BİRİ OLDUĞUNUN ALTINI ÇİZDİ

Katar Havayolları ile uçak üreticisi Boeing aralarında yapılan 20 milyar dolarlık anlaşmayı da memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Biden, bunun Boeing’in yaptığı en büyük anlaşmalardan biri olduğunun altını çizdi.

Biden, “Katar iyi bir arkadaş ve güvenilir bir ortak. Katar’ı ‘NATO üyesi olmayan manâlı müttefik’ olarak tanınma planı konusunda Kongreyi bilgilendiriyorum. Bu, ilişkimizin ne dek önemli olduğunun bir göstergesidir ve bunu yapmanın zamanı geldi de geçiyor.” ifadelerini kullandı.

ABD’NİN “NATO ÜYESİ OLMAYAN ÖNEMLİ MÜTTEFİK” STATÜSÜ TANIDIĞI 18 ÜLKE VAR

ABD’nin bugüne dek “NATO üyesi olmayan kayda değer müttefik” olarak tanıdığı 18 ülke bulunuyor.

Ülkede ilk önce 1987’de geçen bir yasa ile dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan göre Avustralya, Darı, İsrail, Japonya ve Güney Kore bu kategoriye alındı.

Körfez bölgesinden ise Bahreyn ve Kuveyt, eski ABD Başkanı George W. Bush kadar bu kategoriye dahil edilmişti. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir