Minik Asiye'ye pitbull saldırısında yeni gelişme! Köpekler silah sayıldı

Gaziantep’te iki pitbull cinsi köpeğin 4 yaşındaki Asiye Alev’e saldırarak ağır yaralamasına ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı kadar 6 sanık hakkında “kasten yaralama” ve “suç delillerini yok etme” suçlarından hazırlanan iddianame, 27. Asliye Cinayet Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede esir sanıklar site yöneticisi Mustafa Elibol ile Mustafa Yiğit, Süheyla Kurçak, Zeliha Can ve tutuksuz davalı Zeynep Can hakkında “kasıtlı olarak yaralama” suçundan 2 yıl 3 aydan 9 yıla dek, site yöneticisinin ağabeyi davalı Mahmut Elibol hakkında ise “kabahat delillerini yok etme” suçundan 6 aydan 5 yıla değin hapis cezası talep edildi. İddianamede “Asil” isimli siyah köpeğin bakımını Mustafa Yiğit’in, “Zomo” adlı köpeğin bakımını da site yöneticisi Mustafa Elibol ile sekreteri Süheyla Kurçak’ın üstlendiği aktarıldı.

a

“SUÇTAN KURTULMAYA YÖNELİK”

Durum günü Zeliha Can’ın ağızlıksız gezdirmeye çıkardığı köpeklerin bir zaman daha sonra Asiye Ateş’e saldırdığı belirli iddianamede, “Sitenin kamera görüntülerine erişim yetkisinin yalnızca Mustafa Elibol’da olduğu ve olaydan anında daha sonra olay yerini belirten kamera görüntülerinin uzak erişim yöntemiyle silindiği, söz konusu eylemin Mustafa Elibol’un talimatıyla gerçekleştirildiği, şüphelinin olaydan sonra sebep olduğu eylemin sonuçlarını saklama gayreti içerisinde olduğu anlaşılmıştır” denildi.

İddianamede davalı Mustafa Yiğit’in sitede beslenen “Asil” adlı köpeği Zeynep Can’a sahiplendirildiği söylense de dosyada yer alan delillere tarafından ifadelerinin suçtan kurtulmaya karşın olduğu kaydedildi. Site yöneticisi Elibol ile sekreteri Kurçak’ın köpeğin bakımını üstlendiğine yer verilen iddianamede, Kurçak ile Elibol’un köpeklerin aşı ücretini ödediği ve bu yönde fazla sayıda şahit bulunduğu belirtildi.

ss

“MINIK BİR ÇOCUĞUN YARALANABİLECEĞİ ÖNGÖRÜLMELİYDİ”

Sanıklar Mustafa Elibol, Süheyla Kurçak, Mustafa Yiğit’in yaklaşık 400 dairenin bulunduğu site içerisinde bakımı güvenli olmayan ve yasak olan pitbull cinsi köpek beslediklerinin vurgulandığı iddianamede, “Bu köpeklerin sitede başıboş şekilde ağızlık olmaksızın, tasma/zincir bulunmaksızın dolaşmalarına müsade verildiği, köpeklerin gezdirilmesinin, dolaştırılmasının ve bakılmasının neticesinde insan sağlığının tehlikeye düşeceği, her an bir insan yaralanmasına sebep olabileceklerinin anlaşılır olduğu, ufak çocukların bu nesil köpeklerden kendilerini sakınmaları gerektiğini bilemeyecek ölçüde olmaları da dikkate alındığında her lahza bir çocuğun yaralanabileceği öngörülmeliydi” denildi.

Hem iddianamede site yöneticisi Mustafa Elibol’un ağabeyi Mahmut Elibol’a sitenin emniyet kamera görüntülerinin silinmesi talimatını verdiği ve ağabey Elibol’un da bu görüntüleri sildiği vurgulandı.

KÖPEKLER TCK’YA TARAFINDAN SİLAH OLARAK NİTELENDİRİLDİ

Sanık kardeşler Zeliha ile Zeynep Can kardeşlerin köpeklerin bakımıyla ilgilendiği ve sitede başıboş gezmelerine müsaade ettiği aktarılan iddianamede, “Bu köpeklerin risk arz eden hayvanlardan olması, ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılmasının yasaklanmış olması ve ayrıca çocuk alanlarına sokulmaması gerektiğinin bilinmesine rağmen şüphelilerin bu yasakları bile bile ihlal eden eylemleri ile mağdurun yaralanmasına sebep oldukları, bu sebeple şüphelilerin mahsus yaralama suçundan sorumluluk sahibi tutulmaları gerektiği anlaşılmıştır. Olayda bulunan köpekler, TCK 6. maddesi uyarınca tabanca olarak nitelendirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Merkez Şahinbey ilçesi Beştepe Mahallesi’ndeki bir sitenin bahçesinde 22 Aralık 2021 tarihinde başıboş gezen 2 pitbull cinsi köpeğin saldırısına uğrayan 4 yaşındaki Asiye Ateş ağır yaralanmıştı. Ufak kız saldırının arkasından Gaziantep’te ve peşinde da Antalya’da tedavi görürken, saldırıya ilişkin gözaltına alınan 6 kişiden 5’i tutuklanmıştı. Saldırgan iki pitbull köpek ise Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi’ne alınmıştı. (İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir