Mide baypass ameliyatı oldu, 177 kilodan 59 kiloya düştü

Mide baypass ameliyatı oldu, 177 kilodan 59 kiloya düştü

Fazla kiloları sebebiyle sağlık sorunları yaşamaya başlayan Şeyma Burcu Kayacık, ayrıca hoş bir dış görünüşe kavuşmak keza de sağlığını geri kazanmak için gastrik bypass ameliyatı olmaya karar verdi.

Almanya’da daha evvelden kilolu olan bir tanıdığını görebilen ve nasıl zayıfladığını soran Kayacık, Medicana International Samsun Hastanesi’nde tedavi gördüğünü söyleyen tanıdığından operasyonu gerçekleştiren Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kerim Güzel’in bilgilerini alarak Samsun’da gelerek ameliyat olmaya karar verdi.

177 kiloya değin meydana çıkan Şeyma Burcu Kayacık, ailesinin rızası olmamasına rağmen Samsun’da gastrik bypass ameliyatı oldu. Ameliyatın arkasında sağlığına kavuşan ve 177 kilodan 59 kiloya düşen Kayacık’ı gören obezite hastası ablası, annesi ve erkek kardeşi de Almanya’dan Samsun’a gelerek gastrik bypass ameliyatı oldu.

“177 kilodan 59 kiloya dek düştüm, fazla mutlu ve huzurluyum”

Ameliyat sonrası 118 kilo veren Şeyma Burcu Kayacık, “2 sene önce 177 kilo ağırlığa ulaşmıştım. Almanya’da hemşireyim. İşte çalışırken nefes alma gibi sıhhat problemleri yaşamaya başladım. Tanıdıklarım Samsun’da tedavi olabileceğimi söyledi. 2 sene önce ameliyat oldum ve 177 kilodan 59 kiloya dek düştüm. Çok mutluyum ve huzurluyum. Ameliyat olmaya karar verdiğimde ailem fazla tepki gösterdi. Televizyonda gördüğü haberlerden nedeniyle ameliyat olmama olumsuz bakıyorlardı. Annemle beraber Samsun’a gelip ameliyat oldum. Benim kilo verdiğimi görünce ablam da buraya gelip ameliyat oldu. O da ameliyatın gerisinde 60 kilo verdi. İkimizin kilo verdiğini görür görmez annem ve abim de ameliyat olmaya geldi ve ameliyat oldu. Yani ailemden ben, ablam, annem ve erkek kardeşim Doç. Dr. Kerim Güzel göre tedavi edildik. Bu ameliyatı olmak isteyenlere tavsiyem, hiçbir şeyden korkmasınlar. Ameliyat sanıldığı kadar güç yok” dedi.

Anne Kayacık: “Şeyma’nın kilo verdiğini görünce önce Fatma sonra ben ve oğlum da ameliyat olduk”
Kızlarından görüp ameliyat olmaya karar veren Naziker Kayacık, “10 senedir diyabet hastasıyım. Kızım pozitif kilolarından dolayı metabolik cerrahi operasyonu devretmek istiyordu. Duyduğum fena haberlerden dolayı ameliyat olmasına sıcak bakmıyordum. Sonrasında kızım Şeyma Samsun’da ameliyat oldu. Şeyma zayıflamaya başlayınca değişik kızım Fatma da zayıflamak için ameliyat almak istedi. Dr. Kerim Hoş diğer kızımı da ameliyat etti. Öteki kızım da kilo verdi. Şeker hastası kilolu bir komşum vardı. Onun zayıfladığını gördüm. Samsun’da ameliyat olduğunu söyledi. Oğlum Resul ile birlikte Samsun’a gelerek bizler de gastrik bypass ameliyatı olmaya karar verdik. Ameliyat öncesi şekerim 500’e kadar çıkıyordu. Ameliyat sonrası şekerim 100’lere kadar düştü. Yapılan operasyonlardan fazla memnunuz. Tüm hastane burada bizlerle fazla ilgilendiler” diye konuştu.

Resul Kayacık: “Ablalarım zayıfladı, ben de 150 kilodan 80 kiloya düşmek istiyorum”

Ablalarının zayıfladığını gören ve kendisi de annesi ile birlikte zayıflamak için Samsun’a ameliyat olmaya gelen 150 kilo ağırlığındaki Resul Kayacık (22), “2 ablam Samsun’da mide baypass ameliyatı oldu. Ben de kaç senedir bu ameliyatı istiyordum lakin bir yandan da korkuyordum. Ben de ablalarım gibi Samsun’da ameliyat oldum. Ameliyattan birkaç gün daha sonra hiç ağrım kalmadı. şimdi 150 kilo ağırlığındayım. 2 ablam ve annem de benimle aynı ameliyatı oldular. Benim hedefim ameliyat sonrasında 80 kiloya dek düşmek. Benden önce ameliyat olan ablalarımdan biri 118, biri de 60 kilo verdi. Ameliyat öncesi baskı nefes alıyordum. Ameliyatın ardından nefes almam ve diğer sıhhat sorunlarımda belirgin bir iyileşme yaşandı” şeklinde konuştu.

“Şeyma’nın zayıfladığını görür görmez benzer aileden 3 kişiye daha gastrik bypass ameliyatı yaptık”

Cerrahide güven duygusunun başlıca alındığını ifade eden Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kerim Güzel, “Kayacık ailesinde ilk ameliyata Şeyma ile başladık. Şeyma’nın aşırı kiloları vardı. Daha sonra aynı aileden 3 kişiyi daha ameliyat etme fırsatımız oldu. Obezite bir halk müziği sağlığı sorunu. Hareketsizlik, yeme alışkanlıklarındaki değişiklik ve yeme sektörünün değişimi nedeniyle obezite aldı başını gidiyor. Obezite bununla birlikte metabolik sendrom, hiper kan basıncı, diyabet ve kanser demek. O yüzden mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. İlk olarak Şeyma’nın tedavisi ile işe başladık. Şeyma Kayacık tedavi için bize geldiğinde 177 kiloydu. Şeyma ameliyatın arkasında 59 kiloya dek düştü. Onun zayıfladığını görebilen anne ve 2 kardeşi de bize gelerek ameliyat oldular. Biz aileye gastrik bypass ameliyatı yaptık. Şeyma ve Fatma’nın başarılı ameliyat ve kilo vermelerinin arkasında anne Naziker ve erkek kardeşleri Resul Kayacık’ı da mide bypass ameliyatı yaptık” ifadelerini kullandı.

Gastrik bypass ameliyatının korkulacak bir yanının olmadığına dikkat çeken Doç. Dr. Kerim Güzel, şunları söyledi:
“Ailede anne ya da babada obezite varsa çocuklarda obezite olma şansını 2 katına çıkartıyor. Yeme alışkanlığı ailede çocukken kazanılıyor. Ailede birinde obezite varsa diğerlerinde de obezite olma ihtimali çok yüksek. Her ameliyatta sonuç olarak risk vardır. İnsanlar ameliyat sözünü duyunca çekiniyorlar. Çevresinde ameliyat olmuş ve problem yaşamayan kişileri gördüklerinde daha basit şekilde ameliyat oluyorlar. O yüzden empati gerçekleştirmek lazım. Birçok insan da aynı davranışı sergileyebilir. Obezitede birincil seçeneğin cerrahi operasyon olmadığını mükemmel iyi anlamak gerekiyor. Biz Kayacık ailesinde mevcut tedavilerde diyet ve alıştırma programına uysak da kilo veremedik. Sağlık Durumu problemleri oluşmaya başlayınca da cerrahi işlem yaptık. Cerrahi işlem bizi obezite ve obezitenin yol açacağı öteki hastalıklardan korudu. O yüzden cerrahiden çok pozitif korkmasınlar. Bu ameliyatlarda merkezin, ekibin ve cerrahın deneyimi fazla önemlidir. Bu ameliyatlarda sıkıntı çıkma oranı binde 3 ile yüzde 1 aralarında değişen küçük bir riske sahip. Yeter ama deneyimli merkezler ve komplike merkezlerde bu ameliyatlar olunsun.”
Şeyma Kayacık’ın 118 kilo verdiğini gören ablası Fatma Kayacık’ta 129 kiloyken olduğu ameliyatın arkasında 64 kilo birdenbire vererek, 65 kiloya dek düştü. Resul Kayacık, 150 kilodan 80 kiloya dek düşmeyi hedeflerken, anne Naziker Kayacık da 99 kilodan 65 kiloya düşmeyi hedefliyor.

Erdi Demür
 

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir