'İş adamıyım' dedi, kiraladığı villadaki eşyaları da alıp kaçtı

Almanya’da yaşamış bir Türk vatandaşı keza yatırım olması ayrıca de ülkesine geldiği zaman kalacak bir evinin olması için İzmir’in Gaziemir ilçesinde havuzlu bir villa satın aldı. Korona virüs pandemisi sebebiyle Türkiye’ye istediği sıklıkta gelemeyen vatandaş, kendi oturacağı için lüks eşyalarla donattığı havuzlu villasını kiraya saptamak istedi. İddialara tarafından, kendisini meşhur bir meslek adamı olarak tanıtan A.Ö. ve avukat eşi S.Ö., villayı 11 bin TL aylık layık ile eşyalı olarak kiraladı.

Kendini meslek adamı olarak tanıtan kiracının ilk ilk önce güven tesis ettiğini dile getiren avukat Eylül Yılmaz, “Kiracı A.Ö. eve geldiğinde eşyasız kiralayacakken eşyaları görür görmez eşyalar ile birlikte kiralamak istediğini söyleyip kiralıyor. aralıksız süreçte bir sene boyunca hiçbir kira ödenmiyor. Biz bununla ilgili olarak hukuki operasyon başlattık ve tahliye kararı aldık. Kiracı, terhis kararını öğrendiğinde eve nakliye firması getirerek eşyaları da çalıp evden gitmiş” diyerek, ev sahibinin yaklaşık 500 bin TL zarara uğradığını ifade etti.

“Cezalar caydırıcı değil”

Cezaların günümüzde böylece caydırıcılığı olmadığını ve insanların burada hapis yatmayacak olmalarının bu tür olayların önünü açtığını söyleyen Yılmaz, “Hukuk, belli noktalarda tecelli ediyor oysa süreç açısından fazla uzun sürdüğünden artık mağduriyet giderilmeyecek noktalara geliyor. Bizim buradaki en büyük sıkıntımız, bütün bu olaylar yaşanırken biz her türlü şikayeti yapmamıza karşın hukuk davaları bir yana, ceza dosyalarında da bunu aralıksız bildirmemizi ve öngörmemize rağmen işlem yapılmadı. Bu saatten daha sonra ola ki suç oluşturan alabilir. Cezalar günümüzde maalesef çok da caydırıcı olmuyor” dedi.

Seçilecek kiracılara bakılırken bir güvence alınması ya da sadece güvene dayalı operasyon yapılmaması gerektiğini söyleyen Yılmaz, “Kendini bilhassa iş adamı gibi tanıtan, altındaki araçları bile bambaşka bir yerden kiralayıp kendi arabulucu gibi belirten, şirketleri varmış gibi gösteren şahısların araştırılması gerekiyor. Yahut kanun bu noktada bir şey yapıp zararı karşılayana değin çok büyük mağduriyet yaşanıyor. Bu evdeki taşınırlar yanında sözleşmede yazan taşınmaz diye geçen bir kısım var. İki yıl önce bile 20 bin TL eden, şayet günümüz enflasyonla bundan böyle 40-50 bini bulan klimalar, kapıdaki diafonlar, kameralar, lambalar ve evde bulunan saksıları bile götürmüşler. Bunlar evin taşınmazı ve müvekkilimde faturalaları da duruyor” diye konuştu.

“Ülkeye koymak istemiyorlar”

Mal sahibi pandemiden dolayı ülkesine gelemediği için villadaki bütün yetkiyi kendilerine verdiğini söyleyen gayrimenkul danışmanı Muhammet Aslan ise “Takriben 11 bin liraya kiraya saptamak için ilana koyduk. İlan için A.Ö. ve eşi S.Ö. bize kendileri geldiler. Villayı beğendiler ve dairenin sözleşmesini yaptık. Herhangi bir kaparo vermeden mal sahibine dediler ancak ‘Sözleşme sırasında biz size göndereceğiz’. Yaklaşık bir yıl dairenin kirasını alamadık. Eşyalı bir şekilde kiraya verdik. Evin içinde bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, televizyon, koltuk takımları vardı” dedi.

 

Mülk sahibinin artık evini kiraya vermeyi düşünmediğini açıklayan Aslan, “Bu saatten sonradan burada hiçbir şekilde oturmayı da düşünmüyorlar. Evi satışa koyduk. Satacağız artık. Onlar da gelmek istemiyor. Böyle insanları gördükleri için ülkeye yeniden yatırım da gerçekleştirmek istemiyorlar” ifadelerini kullandı.

Kullandığı lüks araçlar da kiralık

öte taraftan, A.Ö.’nün sosyal medyada ‘çakarlı mafya’ olarak tanındığı ve lüks araçları çakarlı olarak kullandığı videolarla ünlendiği ortaya çıktı. A.Ö.’nün kullandığı lük araçların da kiralık olduğu ifade edildi.

Akın Küçükkurt – Ali Gözeten
 

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuştur

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir