FERDİ ÖZBEĞEN ÖLÜMÜNÜN 9'UNCU YILINDA MEZARI BAŞINDA ANILDI

FERDİ ÖZBEĞEN ÖLÜMÜNÜN 9'UNCU YILINDA MEZARI BAŞINDA ANILDI

TAVERNA müziğinin öncü isimlerinden Ferdi Özbeğen, ölümünün 9’uncu yılında mezarı başında anıldı.

Tedavi gördüğü hastanede 2013 yılında hayatını kaybeden sanatkâr Ferdi Özbeğen, ölümünün 9’uncu yılında, Kamu Mezarlığı’nda piyano biçiminde tasarlanmış kabri başında anıldı. Anmaya, sanatçının tüm mülk varlığını bağışladığı Türk Eğitim Vakfı (TEV) yöneticileri, bursiyerler ve sevenlerinin yanı sıra usta dostu Ümit Besen katıldı. Anmada Kur’an-ı Kerim okunmasının ardındaki dua edildi.

“ÖZBEĞEN’İ EN İYİ TANIMLAYAN KELİME BEYAZDIR”

TEV Genel Müdürü Banu Taşkın yaptığı konuşmada, Özbeğen’in bağışı tamamen şimdiye dek 28 öğrenciye burs verildiğini hatırlatarak “Vakıf olarak her yıl burada, sadece burada değil devamlı Ferdi Özbeğen’i saygıyla, hürmetle ve şükranla anıyoruz. Bugün itibarıyla 28, ama gelecekte de aralıksız yüzlerce çocuğa dokunarak, aslında ismini, hoş gönlünü ve sevgisini yaşatıyor olacak. Bizim bursiyerlere defalarca soruyorum, ‘Türk Eğitim Vakfını nasıl tanımlarsınız’ diye. Birçoğu ‘aile’ diyor, ‘umut’ diyor, ‘gelecek’ diyor. Kendime Ferdi Özbeğin’i ‘nasıl tanımlarım’ diye sorduğumda da, defalarca beyaz piyanosu, en hazin şarkıları söylese bile o gülen gözleri ve gülen yüzüyle hatırlıyorum. Ferdi Özbeğen’i en iyi tanımlayan kelime beyazdır” dedi.

“PİYANİST-ŞANTÖR FURYASINI BAŞLATARAK BİZE YOL AÇTI”

Ressam dostu Ümit Besen ise, “Aramızdan ayrılalı 9 sene oldu ama hep yanımızda her zaman kalbimizde. Onun hoşsohbeti, gülümseyen yüzü, kadife sesi ve piyanonun tuşlarına basmasının asaleti defalarca bizimle oldu, sevenleriyle oldu. Ben birincil geldiğimde İstanbul’a, 1978 yılıydı, Ferdi Özbeğen plak yapmıştı. Eğer o plak tutulmasaydı bana önerge gelmezdi. Piyanist-şantör furyasını başlatan plak, bize de yol açtı. O doğrultuda plak teklifi gelince, ben de halkla bütünleştim. Onun açtığı yoldan, belirlenmiş adımlarla bu günlere geldik. Ona da defalarca söylemişimdir bunu; ‘eğer Ferdi sen olmasaydın ben de olmazdım’ diye. Aslında çok önemli bir insandı, çok manâlı bir isimdi. Allah’tan rahmet diliyorum, Onu hasretle, özlemle hep anıyorum” diye konuştu.

TEV bursuyla okuyan Mehmet Şamil Polat da şunları söyledi:

“Ferdi Özbeğen, Türkiye’ye mülk olmuş birisi doğrusu. Onun ismiyle bugün buradayız ve bu ismi yaşatmaya devam ediyoruz. Bir insan ne zaman ölür? Onun ismini bilen son birey öldüğünde ölür. Türk Eğitim Vakfı onu ebedi gerçekleştirmek için elinden geleni yapıyor. İsmini yeniden duyuyoruz, şarkılarını duyuyoruz. Ne olursa olsun, sıcak gülümsemesi tekrar tekrar aklımıza geliyor. Bu yüzden gururlu ve mutlu hissediyorum.”

FERDİ ÖZBEĞEN ÖLÜMÜNÜN 9'UNCU YILINDA MEZARI BAŞINDA ANILDI
FERDİ ÖZBEĞEN ÖLÜMÜNÜN 9'UNCU YILINDA MEZARI BAŞINDA ANILDI
FERDİ ÖZBEĞEN ÖLÜMÜNÜN 9'UNCU YILINDA MEZARI BAŞINDA ANILDI

sizlere yenihabervar.com farkıyla sunulmuşturBy admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir